Dobrodružný příběh broumovského kláštera jako komiks. I osobní příběhy tvoří velké dějiny

19. listopad 2018 10:10

V úterý 20. listopadu bude v břevnovském klášteře v Praze slavnostně přivítána nová komiksová kniha Dobrodružný příběh broumovského kláštera. Publikaci vydává Agentura pro rozvoj Broumovska.

Slavnostní přivítání se uskuteční od 18 hodin v Sýpce břevnovského kláštera v Praze. Knihu přivítá arciopat břevnovský Petr Prokop Siostrzonek a zástupci vydavatele z Agentury pro rozvoj Broumovska. Přivítání je přístupné veřejnosti.

I na podzim mají historické památky co nabídnout. Třeba benediktýnský klášter v Broumově

Kouzelné podzimní barvy čarují v klášterní zahradě v Broumově

Klášter v Broumově návštěvníkům nenabízí pouze prohlídkové okruhy, ale také různé vzdělávací dílny nebo interaktivní výstavy. Co připravuje teď na podzim? O to se u Kateřiny Ostradecké z Kulturního a vzdělávacího centra Klášter Broumov zajímala reportérka Jana Házová.

„Je pro mě ohromnou radostí, že klášter, Broumov a Broumovsko inspirují mnoho talentovaných tvůrců. Chtěl bych moc poděkovat všem, kteří se na této milé knížce podíleli, a věřím, že bude v knihovničce každého z Broumovska i v knihovničkách mnoha dětí po celém Česku, kteří náš kraj navštíví nebo k němu mají přímý či zprostředkovaný vztah," uvedl Jan Školník, zakladatel Agentury pro rozvoj Broumovska.

Komiksově laděná kniha přibližuje osudy broumovského kláštera od příchodu benediktinů na Broumovsko až téměř do dnešních dnů a vznikala necelý rok.

Dozvíte se, co je to škapulíř a kde bylo ukryto Turínské plátno

Autorkami ilustrací jsou studentky Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni - Kamila Pokorná, Jana Vobořilová, Anna Bergmannová a Anne-Marie Rohanová. Pod pedagogickým dohledem Barbary Šalamounové, vedoucí Ateliéru komiksu a ilustrací pro děti, vypráví tyto čtyři talentované ilustrátorky historické příběhy formou komiksu.

Ilustrovaná publikace díky tomu odhaluje střípky z historie formou rozmanitých tvůrčích přístupů.

Dobrodružný příběh broumovského kláštera jako komiks

V knize můžete nahlédnout do života benediktinů, odhalit příběh kláštera a zažít setkání se slavnými i méně známými osobnostmi. Dozvíte se, co je to škapulíř, kde bylo v klášteře ukryto Turínské plátno a co musel překonávat Alois Jirásek, když chodil do školy.

„Broumovský klášter znám ze svých pravidelných návštěv a vím, jak působivé místo to je. Vysoko nad řekou Stěnavou stojí po staletí budova, která zažila velkolepé stavitele Dientzenhoferovy, kulturní a hospodářský rozmach v 17. a 18. století i povětšinou tragické dějiny 20. století, kdy byl v klášteře internační tábor. Při přípravách textů jsem si tak znovu uvědomila, jak klášterem procházely ‚velké' dějiny i jak je v něm skryto mnoho osobních příběhů, z nichž mnohé navždy zůstanou tajemstvím. Věřím, že kniha bude pro čtenáře zároveň pozvánkou k návštěvě kláštera, jehož atmosféru stojí za to zažít," uvedla autorka příběhu Hana Valentová.

Knihu bude možné zakoupit v pokladně prohlídkového okruhu broumovského kláštera a brzy i na dalších místech nejen v regionu.

autor: baj | zdroj: Klášter Broumov - Vzdělávací a kulturní centrum
Spustit audio

Související