Svatá Anna, nejen chladna z rána. Na její svátek se konávaly po celých Čechách slavné anenské poutě

26. červenec 2024 08:07

Největší audioportál na českém internetu

Svatá Anna s Ježíškem a Marií | Foto: Naďa Čvančarová, Český rozhlas

Pro málokteré místo u nás měla svatá Anna takový význam, jako pro Vrchlabí

Pro málokteré místo u nás měla svatá Anna ((též svatá Anna Samodruhá, či svatá Anna Samotřetí) takový význam, jako pro Vrchlabí, tedy město vnímané jako brána Krkonoš. Vezmeme vás do tohoto města na Trutnovsku a mluvit budeme také o kapličce zasvěcené sv. Anně, ochránkyni a patronce tohoto krkonošského města. 

Svatá Anna, ochránkyně Vrchlabí. Studánka svaté Anny v Hořejším Vrchlabí mnohokrát město zachránila. Nikdy nevysychala. „Je to tak. Zdroj kvalitní pitné vody se stal velmi populární zejména v době cholerové epidemie,“ říká historik Jiří Louda.

Čtěte také

No a kaple svaté Anny a 14 pomocníků nad Vrchlabím. „Ona kaplička je ještě starší než ta dole pod Stavidlovým vrchem. Na počátku 18. století byl oficiálním patronem města, odvozeno tedy od děkanského kostela, svatý Vavřinec. Ale jako opravdová ochránkyně byla lidmi vnímána svatá Anna.

Patronka rodiny. „Také horníků a tkalců. Což je právě pro Vrchlabí naprosto charakteristické, doplňuje historik Jiří Louda, který zná ve Vrchlabí každý kout.

Sedíme pod lípou u kostela a tady se ti patroni města krásně sešli. Protože při barokně klasicistní budově děkanství je socha svaté Anny Samotřetí. Jsou tam tři figury, to je pravda, ale vychází to z pojmenování Samodruhá. „Tady matka, která už není sama, zastupuje dvě osoby. A Samotřetí, tedy babička, která má dceru, která má dítě.

Čtěte také

Takže svatá Anna, Marie a Ježíš. „Zobrazený jako dítě. To sousoší je rokokové, není tam taková ta typická vášnivost některých barokních soch, je to takové domáčtější a rodinné. Skutečně vrchlabští lidé na svatou Annu spoléhali, je to například vidět na první velké vedutě města Vrchlabí v době takzvané bramborové války.

„Nad oním výjevem je připevněn postříbřený reliéf právě této skupinky svaté Anny Samotřetí, která Vrchlabí ochraňuje a zachrání ho před útrapami války,“ vysvětluje Jiří Louda.

Dodejme, že během letních prázdnin se vždy v pondělí a ve čtvrtek konají komentované prohlídky jindy nedostupných vrchlabských památek. A vystoupit je možné třeba právě i na věž děkanského kostela.

Čtěte také

Za svatou Annou a dalšími kapličkami v okolí ale dovede návštěvníky turistická trasa s tištěným průvodcem. Stačí se zastavit ve vrchlabském městském informačním centru.

Svátek svaté Anny je od dob papeže Řehoře XIII. slaven společně se svátkem svatého Jáchyma 26. července. A byl spojován se slavnými svatoanenskými poutěmi, které se konaly na mnoha místech po celých Čechách, protože svaté Anně je zasvěcena řada kostelů.

K tomuto datu se váže také lidová pranostika: „Svatá Anna, chladna z rána“. Ta ukazuje na to, že od tohoto období se stávají rána studenější. A většinou opravdu pranostika vychází. Paradoxem ovšem je, že toto období bývá zároveň nejteplejší částí roku.

autoři: Eliška Pilařová , baj

Související