Proč jsem dostal tolik kroužků? Zatím jsem nikoho nezklamal, říká s pokorou nový poslanec Havel

21. říjen 2021

V letošních parlamentních volbách byl obrovským překvapením a nečekanou kometou v našem kraji kandidát koalice Spolu, ředitel hradeckého gymnázia J. K. Tyla, historik, skaut a varhaník Matěj Ondřej Havel. Podařilo se mu ze čtvrtého místa kandidátky díky preferenčním hlasům skočit až na první místo. Díky tomu získal poslanecký mandát na příští čtyři roky. 

Co jste říkal na výsledek ve volbách a na to, že vás lidé vykroužkovali? Získal jste přes 10,5 tisíce preferenčních hlasů. Neuvěřitelné číslo.
Je to neuvěřitelné číslo a velké překvapení, my jsme ani nepočítali s tím, že se do Poslanecké sněmovny dostanu. Málokdo mi to věří, ale neměli jsme ani nachystanou tiskovou zprávu nebo statut na sociální sítě, že ke zvolení došlo. Bylo to nečekané překvapení, ale pro mě obrovské potěšení, moc si vážím získané důvěry. To je velký závazek.

Matěj Ondřej Havel ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Matěj Ondřej Havel (* 12. února 1987, Hradec Králové)

pedagog, politik, historik, hudebník a skaut. Od roku 2018 je ředitelem Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové. V říjnu 2021 byl zvolen poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za koalici SPOLU. Je členem TOP 09.

Počet preferenčních hlasů vás zaskočil, ale jste asi mezi lidmi oblíbený.
To nevím. Při vší skromnosti, myslím si, že možná hrálo roli také to, že jsem nová tvář. Jeden kolega mi říkal moudrá slova. Víš, proč jsi dostal tolik kroužků? Protože jsi ještě nikoho nezklamal. Myslím si, že to hraje také velkou roli, a je potřeba k tomu přistupovat s určitou pokorou.

Mám jednu velkou prioritu a tou je školství. Měli bychom upřednostnit dovednosti před znalostmi, protože digitální doba si to žádá.
Matěj Ondřej Havel, ředitel Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové a nově zvolený poslanec

Už tři roky jste ředitelem gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové. Co bylo vaší motivací pro vstup do politiky?
Začal jsem se aktivně do politiky zapojovat před čtyřmi lety po parlamentních volbách v roce 2017, kdy politická strana, kterou jsem podporoval, nedopadla příliš dobře. Ještě s jedním kamarádem, odborným asistentem z univerzity, jsme se rozhodli, že se zapojíme aktivně. Že budeme roznášet letáky a pomáhat s kampaní, dělat pěšáky v ulicích. A pak se přihodilo to, že byly komunální volby, nechal jsem se napsat dolů na kandidátku a trochu jsem poskočil. Přišly krajské volby a tam jsem poskočil ještě víc. Následně přišla nabídka, jestli bych přijal kandidaturu do Sněmovny. To jsem chvíli zvažoval a pak jsem to akceptoval jako akt podpory.

Čtěte také

Jak jste prožíval předvolební kampaň? Měl jste i kontaktní kampaň a potkával se s lidmi po celém kraji?
Vůbec jsem si nedokázal představit, že budu dělat něco jako kontaktní kampaň. Když jsem řekl, že budu kandidovat, tak jsem ještě nevěděl, že budu lídr za TOP 09. Nepočítal jsem s tím, že budu chodit po ulicích a oslovovat lidi. A jak to dopadlo? Skoro dva měsíce jsem chodil po ulicích, oslovoval lidi, rozdával noviny a začalo mě to bavit. Nečekal jsem, jak je to vlastně příjemná věc, protože reakce na ulicích nejsou vůbec negativní. To se stalo asi jen dvakrát. Řada lidí vás velmi zdvořile odmítne, děkuji, nemám zájem, ale většina těch reakcí byla pozitivní, což mě velice mile překvapilo. Dokonce jsme se vydali i cestou, že jsme dělali door to door kampaň, kdy zejména na venkově lidi tak trošku, z mého prvotního pohledu, otravujete doma. Ale zase musím říct, že ty reakce byly prostě dobré. To bylo pro mě nesmírně překvapivě pozitivní. Nabije vás to samozřejmě pro další práci.

Čtěte také

Také jste prý zhubnul skoro o 5 kilogramů.
To byla taková volební výzva. Ale šlo to úplně samo, protože v kampani nachodil třeba 20 km denně po ulicích a po vesnicích. Mohl jsem poznat, jak máme strašně krásný kraj ve všech zákoutích. A váha šla dolů úplně sama.

Máte před sebou příští čtyři roky v Poslanecké sněmovně. Co je vaším cílem v dolní komoře Parlamentu České republiky?
Je toho víc. Nejdeme tam jen sedět, ale pracovat. A ze spousty věcí, které bych rád změnil, mám jednu velkou prioritu a tou je školství. Ale to asi nikoho nepřekvapí, protože bych se rád zasadil o to, aby se školství stalo jednou z priorit nejen při plánování rozpočtu, ale vůbec z hlediska politické a společenské pozornosti. Myslím si, že máme velký prostor k naplňování strategie, jak bychom měli žáky vzdělávat pro 21. století. Měli bychom upřednostnit dovednosti před znalostmi, protože digitální doba si to trochu žádá. Najít si nějakou znalost není až takový problém, ale rozklíčovat informaci, zjistit, jestli to je pravda, nepodlehnout dezinformacím a hoaxům, to je komplikovanější. A to se týká i oblasti vzdělávání učitelů. Vše se ovšem odvíjí od financování tohoto odvětví.

Matěj Ondřej Havel ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Půjde skloubit vaše zaměstnání jako ředitele Gymnázia J. K. Tyla s poslaneckou lavicí?
K tomu přistupuji s velkou pokorou. Stanovil jsem si takové zkušební období asi na tři měsíce. Rozhodně bych rád na gymnáziu dotáhl některé projekty, finišuje například rekonstrukce bývalé ředitelské vily a tak dále. Nechce se mi odcházet od rozdělané práce, takže po třech nebo čtyřech měsících si to vyhodnotím. V žádném případě nechci být polovičním ředitelem ani polovičním poslancem. Pokud to nepůjde skloubit, tak se k tomu postavím zodpovědně.

Celý rozhovor s Matějem Ondřejem Havlem, ředitelem Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové a nově zvoleným poslancem Parlamentu ČR si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související