Starosta Skořepa: Rychnov je bez dluhů, investovali jsme do města. Troufnu si říct, že je to vidět

12. březen 2025

Teď zamíříme do Rychnova nad Kněžnou, tedy do města, které v našem kraji v minulém roce ovládlo žebříček kvality života podle indexu, který už sedmým rokem sestavuje společnost Obce v datech. Rychnov si vítězství zasloužil hlavně díky nízké nezaměstnanosti a vysokému počtu pracovních nabídek. 

V celorepublikovém srovnání pak Rychnov skončil na dvanáctém místě, což je skvělý výsledek. Určitě z něj má velkou radost i starosta Rychnova nad Kněžnou Jan Skořepa z hnutí Nezávislí pro Rychnov.
Popravdě řečeno, budu se snažit být objektivní. To je souhrn statistických dat. Řadu těch indexů město nemůže nijak ovlivnit, některé z nich ale ano. My jsme totiž skončili třináctí ještě před rokem a zase jsme byli první v Královéhradeckým kraji. Takže teď už je to opakované a o stupínek výš. Mám z toho samozřejmě radost, ale nijak to nepřeceňuji.

Čtěte také

Důležitou roli v tom umístění sehrál také přírůstek obyvatel u vás v Rychnově. Bylo to 264 osob a z toho rovná stovka mladých lidí.
Tento index samozřejmě hraje velkou roli. Je to o tom, že v Kvasinách vyrostla v letech 2015 až 2016 prakticky nová továrna, možná jedna z nejmodernějších automobilek v Evropě. A to znamenalo velký příliv zaměstnanců nejrůznějšího charakteru z celé České republiky. Takže na začátku byly i bezpečnostní problémy, což se podařilo ve spolupráci jak se zaměstnavateli z oné průmyslové zóny, tak i s policií vyřešit. A přivedli jsme jednoho developera, další přišli také, takže v tuto chvíli je v Rychnově řádově 250 až 300 nových bytů. Město také postavilo nájemní byty, dvakrát 16 nových bytů, teď se staví dalších 75. A připravuje se stavba dalších 80 až 100 bytů. Takže dostupnost bydlení v Rychnově byla poměrně dramatická v posledních pěti či šesti letech. A když vám přibude do města 300 bytů, tak to samozřejmě umožní mladým lidem se přistěhovat. A to je jedno z kritérií, které rozhodlo o tom, že Rychnov v žebříčku nastoupal.

V letošním roce budeme určitě pokračovat v tom, co jsme dělali už 14 let za mého starostování. Tedy dávat Rychnov do pořádku.
Jan Skořepa, starosta Rychnova nad Kněžnou

Další velkou radostí pak pro vás, jako starostu, byl jistě fakt, že jste do nového roku vstoupili jako město bez jakýchkoliv finančních dluhů.
Tím jsem si splnil takový malý sen. Protože když jsem nastoupil na radnici v listopadu 2010, tak tam bylo necelých 138 milionů dluhů. A říkal jsem si, že by bylo fajn, kdyby se to povedlo smazat. Ono se to povedlo po 14 letech a mám z toho velkou radost.

Čtěte také

Jak se vám to povedlo?
Já jsem dělal předtím něco úplně jiného a řekl bych, že ekonomika a finance v našem městě byly, promiňte, nepolíbené. Takže nastal tvrdý režim, vidím dodnes každou fakturu, chci vysvětlit každý výdaj, který byl potřeba. Vysvětloval jsem úředníkům, že to, že mají rozpočet, ještě neznamená, že ho musí celý utratit. A postupně jsem předkládal zastupitelům každý rok nějaký návrh na rozpočet s tím, že probíhaly běžné splátky, někdy i mimořádné. A zastupitelstvo v prosinci 2024 odsouhlasilo ještě tři mimořádný splátky a tak se stalo, že na Silvestra jsme byli bez dluhu.

Co mě trápí, je stále prodlužující se termín zahájení stavby obchvatu Rychnova, který souvisí s rozvojem průmyslové zóny Solnice Kvasiny.
Jan Skořepa, starosta Rychnova nad Kněžnou

Co to znamená pro fungování města do budoucna?
Je to určitě zátěž, ale myslím si, že je položený dobrý základ do budoucna. Dnes každá banka v České republice Rychnovu půjčí, když bude mít nějaký smysluplný projekt. Ale doufám, že to nesklouzne zase do těch rozměrů, ve kterých to bylo. To bylo šílené.

Čtěte také

Vy starostujete od roku 2010, takže letos patnáctý rok. Co se za tu dobu všechno povedlo?
Dělal jsem si v hlavě takový žebříček toho, co se povedlo a co bych dal na první místo. A na první místo bych dal právě ono splacení dluhu, protože si myslím, že to je pro Rychnov dobře. A o druhé a třetí se dělí to, že jsme se utrhli o nadnárodní společnosti a v roce 2020 jsme založili vlastní městské Vodovody a kanalizace a od roku 2021 si provozujeme vodu sami. A další je to, že se nám podařilo za těch 14 let mého starostování nainvestovat do vodovodů a kanalizací řádově necelých 350 milionů Kč, což umožňuje, že cena vodného a stočného je v Rychnově trochu někde jinde než v jiných městech. My jsme zhruba na 91 korunách za kubík dodané pitné vody a patříme s cenou do spodní poloviny cenového rozpětí.

Jaká bude budoucnost? Co plánujete pro rok 2025?
V letošním roce budeme určitě pokračovat v tom, co jsme dělali těch 14 let. To znamená dávat Rychnov do pořádku, spravovat vodovody a kanalizace, spravovat celé ulice, dělat chodníky, pokusíme se, pokud to bude možné, protože nemáme ještě stavební povolení, dát dohromady veřejný prostor na největším rychnovském sídlišti na Mírové, nebo s tím aspoň začít. Aby mohl pokračovat běžný život. My se totiž nesnažíme ty ulice flikovat, když se do ulice pustíme, tak děláme nový vodovod, kanalizaci, veřejné osvětlení, komunikace, nové chodníky, čili děláme to pořádně. Čili vedle splácení dluhu jsme poměrně významně investovali do města a troufnu si říct, že už to je i vidět.

Čtěte také

Co vás teď nejvíc trápí?
Co mě trápí, je stále prodlužující se termín zahájení stavby silničního obchvatu Rychnova, který souvisí s rozvojem průmyslové zóny Solnice Kvasiny. Minulý týden jsem byl na Ministerstvu průmyslu a obchodu a tam jsem se dozvěděl, že opět předpokládaný termín zahájení stavby na podzim 2025 není pravda. Má to být až podzim 2027. Stavba je v režii Ředitelství silnic a dálnic. Myslel jsem si, že všechny stavby, který byly na základě usnesení vlády z roku 2017 zahájeny na podporu okolí průmyslové zóny a podpory infrastruktury, tak že půjdou dobře. Největší bolest byla svého času nemocnice, protože tam se nedařilo najít slíbených 300 milionů na podporu výstavby nového pavilonu. To se nakonec podařilo, takže teď je neuralgickým bodem silniční obchvat města.

Nový, centrální pavilon rychnovské nemocnice roste vlastně doslova na zelené louce.
Hrubá stavba je v podstatě hotová, letos by měl být objekt dokončen. A předpokládám, že v závěru roku nebo na přelomu let 2025 a 2026 by se měl dávat pavilon do provozu. Mělo by to zefektivnit fungování nemocnice. To bude opět bezpochyby významná událost pro město.

Starosta Rychnova nad Kněžnou Jan Skořepa byl dnes naším hostem. Děkuji za rozhovor.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související