Pohled do zákulisí aneb ohlédnutí za tím, jak královéhradecké divadlo Drak přežilo epidemii

21. červen 2020

Královéhradecké Divadlo Drak, tak jako všechny kulturní instituce v zemi, v polovině března ze dne na den zastavilo svůj provoz a zrušilo všechna představení. Nezastavil se ale v divadle život. V krejčovské dílně se šily roušky, na internetu četli herci dětem knížky.

Jak fungovalo divadlo během koronakrize a kdy se vrátí do sedadel diváci?

Čtěte také

V pořadu Návštěva nabídneme pohled do zákulisí, kde už se zase pilně zkouší. K poslechu vás zve autorka pořadu Jiřina Šmídová.

Divadlem Drak dnes s mikrofonem procházíme v poněkud nestandartní situaci, protože minulých více než 20 let touto dobou bylo divadlo od rána do večera plné herců, muzikantů, diváků i hostů i cizojazyčných účastníků festivalu Divadlo evropských regionů.

Divadlo Drak v Hradci Králové odpočátku vychází nejen z tradice (východo)českého loutkářství, ale také z principu originální autorské tvorby pro děti i dospělé založené na imaginaci a neotřelé nápaditosti.

Letos se festival nekoná, ale jak potvrdil ředitel divadla Drak Tomáš Jarkovský, přeci jen můžeme na nějakou náhradu pozvat.

LETOS JINAK

Mimořádný ročník festivalu Divadlo evropských regionů a Open Air Program s podtitulem LETOS JINAK se odehraje na parkovišti Flošna a v letním kině Širák v Hradci Králové od pátku 26. do neděle 28. června.

Hlavní program na Flošně je po všechny tři dny rozdělen do tří večerních programových bloků se začátky v 18:00, ve 20:30 a ve 23:00 hodin (sobota 23:30 hodin).

Čtěte také

Díky postupnému uvolňování hygienických opatření může být program na parkovišti Flošna nakonec realizován formou klasického divadelního uspořádání s diváky v hledišti na místo původně plánované drive-in divadla.

„Těší nás, že jsme mohli pružně zareagovat na stávající situaci a udělat aktuální změny, díky nimž tak diváci nepřijdou o své oblíbené divadlo pod širým nebem i letos," vzkazují pořadatelé všem svým příznivcům.

V Letním kině Širák proběhne dopolední a odpolední program pro rodiny s dětmi.

V souvislosti s dalšími vlnami rozvolňování v současné chvíli připravují pořadatelé také malou open scénu s programem pro malé i velké diváky před Divadlem Drak.

Podrobný program bude zveřejněn v pondělí 22. června 2020.

autoři: Jiřina Šmídová , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.