Když si chci odpočinout, lezu na skály, usmívá se farář a vězeňský kaplan David Smetana
David Smetana pochází ze starého evangelického rodu a dnes slouží jako farář Církve československé husitské v Červeném Kostelci. „Je to dům smutku,“ říká o věznici v nedalekém Odolově, kam dochází jako vězeňský kaplan. „V Norsku mají takové rčení: současný vězeň je vás budoucí soused.“
Čtěte také
S Davidem Smetanou jsme se dohodli na setkání ve sboru Církve československé husitské v Červeném Kostelci, kde působí jako farář. David ovšem slouží také jako vězeňský kaplan. I jako farář se setkává s lidskými osudy a trápením, ale v Odolově to musí být mnohem těžší příběhy.
„S lidmi ve věznicích je totiž potřeba pracovat, jinak se budou vracet do společnosti ještě horší", říká. Vyslechne často smutné příběhy lidí, které týrali v rodině nebo vyrůstali v dětských domovech. „Je třeba jim ukázat aspoň kousek světla, naděje, aby to špatné neposílali dál. Vždyť nikdo se nenarodí zlý.“
Celou návštěvu Jiřiny Šmídové u faráře Církve československé husitské a vězeňského kaplana Davida Smetany si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Krajský soud v Hradci Králové rehabilitoval faráře Josefa Toufara, kterého umučili příslušníci StB
Královéhradecký krajský soud se vrátil k takzvanému číhošťskému zázraku. Údajně se stal před 75 lety v malé obci Číhošť na Havlíčkobrodsku v kostele faráře Josefa Toufara.
-
Nikdo není zbytečný a všichni můžeme konat dobro. Vzkazuje farář Josef Suchár a zve do Neratova
Kostel s prosklenou střechou a farář většinu času pracující s bagrem - to je Neratov. Dnes už si asi málokdo vzpomene, že vesnice skoro zanikla.
-
Služba faráře je dobrodružství. Potěší vás zajímavá myšlenka i podnětné setkání s moudrými lidmi
Děkan římskokatolické farnosti v Brumově farář Martin Lanži je neúnavným bojovníkem za záchranu kostelů tzv. broumovské skupiny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.