Herec Luděk Smadiš: Už jako kluk jsem musel být všude vidět. A Divadlo Drak je teď má druhá rodina

6. červen 2020

Český rozhlas Hradec Králové vám postupně představuje herce královéhradeckých divadel. Dnes je naším hostem člen souboru Divadla Drak Luděk Smadiš.

Luďku, tak, jak se vede po skončení karantény a po skončení nebo uvolnění těch všech bezpečnostních opatření?
Konečně už je co dělat.

Luděk Smadiš ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Je to tak, už jste byl na jevišti po vynucené pauze?
Ano, byl. Už jsme hráli uzavřené představení Cesta, protože bylo potřeba natočit záznam. A bylo to takové zvláštní, po dlouhé době se mi stalo, že jsem měl ráno při projížděčce okno. Tak jsem si říkal, co se děje, jak dlouho jsem nestál na jevišti. Ale potom večer během představení, s prvním vstupem na jeviště, to ze mne spadlo a už jsem si to zase začal užívat. Už to bylo naštěstí bez okna.

Mé angažmá v Divadle Drak bylo vlastně hodně o štěstí, protože teď bych neměnil a jsem tady úplně šťastný.
Luděk Smadiš, herec Divadla Drak

Byly to možná takové další divadelní prázdniny. Co jste dělal v době karantény? Umíte lenošit?
Umím lenošit hodně, v plánu bylo, že si přečtu nějaké knížky, podívám se na různé filmy, ale nakonec toho času zase tolik nebylo, protože jsem začal hodně sportovat, jezdil jsem na výlety se psem, začal jsem hodně vařit, staral jsem se o zahrádku, a tak. Vlastně to rychle utíkalo.

Čtěte také

Vy jste velký sportovec a umíte chodit dokonce i po rukou, je to pravda?
(smích) Ano, je to pravda. Už jsem to i kdysi využil v nějakém představení.

Divadlo Drak reagovalo na koronavirovou situaci projektem Drak na doma, kdy odvysílalo záznamy několika inscenací a také nabídlo videočetbu na pokračování. To bylo z knížky Petry Soukupové Kdo zabil Snížka. I vy jste se zapojil, jakým způsobem to probíhalo?
Každý herec dostal za úkol jednu kapitolu natočit jakýmkoliv způsobem na video doma, v přírodě. Já jsem natáčel u ohýnku, protože jsem přes karanténu hodně griloval, hodně času jsem trávil u ohně.

Luděk Smadiš v inscenaci Divadla Drak

Hodně lidí právě si na to stěžuje, že se mohli věnovat jídlu, měli na to klid, vařili, takže váha šla nahoru, ale vy na to nevypadáte.
Spíš naopak, protože jsem začal jíst pravidelně, jedl jsem v určitý čas snídani, svačinu, oběd. Vařil jsem dietně a začal jsem hodně sportovat.

Čtěte také

Mluvili jsme o knížce, o videočetbě, jaké máte rád knížky?
Já mám rád detektivky a potom cestopisy, protože rád cestuji.

Vy jste se narodil v Novém Bydžově, pak jste studoval v Praze a teď žijete v Hradci Králové. Studoval jste na pražské DAMU, tedy Hradec byl jasná volba?
Úplně zase tak ne, protože abych se přiznal, tak jsem moc nevěděl. Na škole jsem se dozvěděl o Divadle Drak, ale přesně jsem nevěděl, co dělá, pro koho hraje, jaká představení. A teď toho lituji, že jsem to nevěděl. Tedy bylo to všechno o štěstí, protože teď bych neměnil a jsem tady úplně šťastný. Divadlo Drak je moje druhá rodina.

Luděk Smadiš na cestách

Který obor jste studoval na divadelní fakultě?
Alternativní loutkové divadlo u pana profesora Josefa Krofty. A vzniklo to také náhodou, přihlásil jsem se do Hradce na Základní uměleckou školou Střezina. A pak jsem se dozvěděl, že se dá na umělecké školy přihlásit ze třetího ročníku střední školy. A já jsem se tam náhodou dostal, takže jsem si to trošku zkomplikoval, byl jsem v prváku na vysoké škole a zároveň ve čtvrťáku na střední škole. Dělal jsem maturitu současně i s prvákem, takže to bylo komplikované.

Předváděl jste se rád už jako dítě?
Asi ano, asi jsem byl trošku takový ADHD, musel jsem být všude vidět.

Na co vám byla škola krátká, co jste musel zvládnout až přímo potom v Draku?
To bylo hned na začátku, když mne Josef Krofta oslovil, jestli bych nešel do angažmá. Tak jsem se za měsíc musel naučit hrát na basu, v životě jsem na basu nehrál a doteď se učím. A nedávno v představení Cesta jsem se musel naučit hrát na baskytaru. Vždycky sloužíme představení a snažíme se naučit, co je potřeba, když to tedy jde.

Rád poznávám nová místa. Spím v autě, takže mi stačí zastavit, relaxuji, čtu si, odpočívám, přespím a jedu dál.
Luděk Smadiš, herec Divadla Drak

Jste obecně dobrodruh?
Určitě. Rád poznávám nová místa, rád cestuji.

Čtěte také

Vy prý rád cestujete vlakem. Tak kam nejdál jste už dojel? A jezdíte za zážitky, lidmi, památkami?
Rád objevuji jakákoliv nová místa. Nejdál jsem asi dojel minulý rok o prázdninách do Thajska a do Malajsie. Ale tam jsem samozřejmě letěl. Potom na místě jsme cestovali hodně vlakem, místní dopravou, pěšky. Tak to bylo fajn.

Teď to s cestováním bude všelijaké. Jak vidíte letošní léto?
Máme tady doma plno krásných míst. Já mám vždy v létě pojízdnou chatu, ve svém autě si udělám ležení a jezdím se svým psem. Takže jezdíme hodně po Čechách.

Hlavní scéna Divadla Drak v Hradci Králové

Máte nějaká oblíbená místa tady v Královehradeckém kraji?
Okolí Nového Bydžova, Kunětická hora nebo i okolí Hradce Králové. Jsou krásná místa, kam jezdím třeba večer grilovat. Teď třeba kousek od Lubna, taková vyhlídka, když se jede na Hrádek u Nechanic. Je plno krásných míst. Spím hodně v autě, takže mi stačí kamkoliv zajet, kde se mi líbí, tam zastavím, relaxuji, čtu si, odpočívám, přespím a jedu dál.

Viděla jsem na fotografiích, že máte psa, je to bígl. Ti jsou prý temperamentní, mají rádi dobré jídlo, tedy hodí se k vám povahou?
(smích) Určitě se hodí. Dobré jídlo mají rádi. Nebo spíš mají rádi jakékoliv jídlo, takže ho musím mít doma schované. On je takový chytrák, že si dokáže vyskočit přes židli i na stůl a všechno vyluxovat.

Luděk Smadiš v inscenaci Divadla Drak Poslední trik Georgese Méliese

Vraťme se ještě k vaší práci do Divadlo Drak. V jakých inscenacích vás tam můžeme aktuálně vidět?
Teď aktuálně asi nejbližší představení bude Poslední trik Georgese Méliese, to hrajeme v soboru 13. června od 18 hodin, na to bych určitě všechny pozval. Pak na konci června, vlastně místo Divadelního festivalu budeme hrát Bílou laň. Divadlo Drak ve spolupráci s Klicperovým divadlem pořádají na parkovišti na Flošně něco jako autokino, ale bude to autodivadlo. Diváci budou moci přijet autem a sledovat různá představení od Klicperů i od nás.

Divadlo Drak v Hradci Králové odpočátku vychází nejen z tradice (východo)českého loutkářství, ale také z principu originální autorské tvorby pro děti i dospělé založené na imaginaci a neotřelé nápaditosti.

To bude taková trošku náhrada festivalu Divadlo evropských regionů, protože ten se bohužel nemůže uskutečnit jako obvykle. I Český rozhlas Hradec Králové bude u toho, budeme 26. června dopoledne vysílat živě z parkoviště od Flošny. Koronavirová pauza přerušila také některé zkoušky v Divadle Drak. Takže co máte nového v plánu, co se už rýsuje?
Nás to zastihlo v půlce zkoušení nového představení Do hajan, což bude takové fyzické poetické divadlo v režii Veroniky Riedelbauchové, což je shodou okolností má spolužačka z DAMU. Musela se přesunout premiéra na září. A ještě proběhne druhá premiéra pohádky O Šípkové Růžence, která byla také naplánovaná, ale bohužel díky nouzovému stavu nebyla.

Jana Kudyvejsová a Luděk Smadiš ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Naším hostem byl herec Divadla Drak Luděk Smadiš. Přejeme krásné léto, hodně úspěchů a těšíme se na vás zase někdy v našem studiu.
Mockrát děkuji, na slyšenou.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související