Peníze jsou potřeba, ale ještě víc lidé, kteří chtějí pomáhat, říká zakladatel Domova svatého Josefa

25. prosinec 2023

Naším hostem je Ing. Miroslav Wajsar, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a také zakladatel Domova svatého Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku, což je zařízení, které pečuje o lidi s roztroušenou sklerózou.

Jak prožíváte vánoční období, čím je pro vás?
Pro mě to jsou, ale nechci, aby to znělo jako klišé, nejkrásnější svátky roku. Protože můžeme být s rodinou, máme 4 děti a 15 vnoučat, takže když se sejdeme, je to velká radost. Daří se to už několik let, že se vždy o svátcích vánočních sejdeme na oběd a pak společně rozbalíme dárky. Je to moc hezké.

Veškerá ocenění patří i všem mým spolupracovníkům. Protože jednotlivec by těžko tak velké dílo mohl vybudovat.
Ing. Miroslav Wajsar, zakladatel Domova svatého Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem

Domov svatého Josefa v Žirči letos slaví dvaadvacáté výročí svého založení. A vy jste ho zakládal. Jak dlouho působíte v sociálních službách?
Konkrétně v charitě působím již 30 let, kdy jsem nastoupil tenkrát na Diecézní charitu do Hradce Králové. V březnu roku 1993, kdy se teprve začínaly budovat začátky charity, nastoupili jsme tři a měli jsme iniciovat rozvoj charity ve třech krajích.

Čtěte také

Proč to byla právě charita a sociální služby, kam vedly vaše kroky?
Bylo to období po roce 1989 a zdálo se mi, že je to oblast, která by mohla dávat smysl práci. Tak jsem se přihlásil do konkursu a tím to začalo.

Jste inženýr, máte ekonomické vzdělání. A peníze jsou právě v této oblasti nejvíc potřeba.
Ano, peníze jsou potřeba. Ale ještě více jsou potřeba lidé, kteří k tomu mají motivaci, nejen finanční, i když i ta je důležitá. Ale opravdu chtějí lidem pomoci.

Řídíte velkou organizaci, jako je oblastní charita Červený Kostelec, tedy určitě je nutné shánět peníze i lidi. Čím se odreagujete ve svém volném čase?
Jednak rád čtu a potom, když je k tomu počasí, tak v zimě chodíme na běžky. Nad Malé Svatoňovice, na Jestřebí hory a v létě kolo nebo koloběžka. A v posledních letech jsem si oblíbil paddleboard.

Čtěte také

Můžeme připomenout, že v roce 2017 jste obdržel státní vyznamenání, byla to medaile za zásluhy prvního stupně za přínos v oblasti řízení a poskytování hospicové péče.
Ihned potom, co jsem dostal tohle ocenění, tak jsem zdůraznil, že je to ocenění i pro všechny mé spolupracovníky. Protože jednotlivec by těžko tak velké dílo mohl vybudovat.

Co vůbec vaše početná rodina říká na práci v charitě a v sociálních službách? Tomu, že se tak dlouho už věnujete pomoci druhým? Převzal to i někdo z vaší rodiny?
Moji zeťové se angažují také v sociálních službách. A když se ptáte, co na to rodina, tak manželka někdy říká, že jsem se oženil s charitou a ona je až na druhém místě, což ovšem samozřejmě není pravda.

Rád bych, aby zůstávaly dobré vztahy mezi personálem. Zaměstnanci říkají, že je u nás kromě klientů drží i skvělý kolektiv.
Ing. Miroslav Wajsar, zakladatel Domova svatého Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem

Domov svatého Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem je zařízení pro klienty s roztroušenou sklerózou, jediné svého druhu v České republice. Letos slaví 22 let od svého založení. A vy jste stál u jeho zrodu. Jak k tomu došlo? Co vás přivedlo vůbec už jenom na tu myšlenku?
První impuls vycházel z toho, že už jsme už od roku 1995 provozovali první hospic v České a republice a tenkrát jsme se setkali s jednou mladou klientkou, které bylo něco přes 30 let Ona společně se svým otcem vydala knížku básniček, která se nazývala Mrzáci. A tahle velmi krásná mladá paní trpěla roztroušenou sklerózou a byla v poslední fázi tohoto onemocnění. My jsme se jí snažili pomoci, dožila u nás v hospici. Tak jsem začal zjišťovat, jestli je u nás nějaké zařízení pro lidi s roztroušenou sklerózou, a zjistil jsem, že ne.

Čtěte také

Pak jsme se potkali s dalšími podobnými příběhy mladých lidí. Původně jsme uvažovali, že vybudujeme osm pokojů v Červeném Kostelci, ale do toho pak přišla nabídka kongregace sester Nejsvětější svátosti z Českých Budějovic, že by nám darovali bývalý klášter v Žirči u Dvora Králové. Nás to místo velmi oslovilo, přestože ten projekt byl určitým bláznovstvím, protože v té době ani nebyla plně zakotvena hospicová péče. A tak jsme se nakonec rozhodli, že tam postupně po etapách budeme budovat zařízení pro lidi s roztroušenou sklerózu.

A vznikl úžasný areál s rodinnou atmosférou i krásnou bylinkovou zahradou.
Těch etap bylo hodně a stále probíhají. Dnes se tam dokončuje jeden z největších projektů rozšíření odlehčovací služby doplněné o tzv. chytré byty. A bylinková zahrada souvisela také s našimi klienty. Chtěli jsme jim umožnit kontakt s přírodou. Aby se i lidé na vozíčku dostali ke květinám a bylinkám. Záhony v bylinkové zahradě jsou zvýšené, aby si klienti mohli třeba přivonět.

Čtěte také

První etapa, kterou si připomínáme, bylo prvních 14 lůžek pro lidi s roztroušenou sklerózou a dnes už máme 88 lůžek. Ale bohužel stále jsme jediné zařízení v republice, což je zřejmé, že pro 20 000 lidí, kteří trpí pokročilou fázi roztroušené sklerózy, je absolutně nedostačující. Začínali jsme zhruba s 20 zaměstnanci a dnes jich máme asi 130.

Kde byste rád domov viděl za dalších, dejme tomu, 20 let.
Nevím, jestli to bude moje vize. A ještě mi dovolte, jeden můj známý kněz říkával: pánbůh není žádný troškař, ale velkorysý grant. Já si na to kolikrát vzpomenu, protože jsme měli původně představu vybudovat několik pokojů a pomoct několika lidem. Určitě jsme před těmi 22 lety netušili, že se nám podaří tak velké dílo. A opět chci zdůraznit, že je to společná práce s mými kolegy a kolegyněmi a také zásluha mnoha dalších lidí, dobrovolníků, sponzorů a dárců, kteří nás podporují. A kam by domov měl směřovat? Co se týče přímo místa v Žirči, tak v roce 2024 bychom měli otevřít rozšíření odlehčovacích služeb o tzv. chytré byty a máme záměr vybudovat ze dvou dosud nezrekonstruovaných objektů ještě určité zázemí pro naše klienty, ale i pro návštěvníky.

Čtěte také

Jak je na tom Oblastní charita Červený Kostelec personálně?
Je to různé v jednotlivých střediscích. Zmíním třeba Hospic Anežky České, ať už lůžkovou nebo mobilní formu této péče. Tam jsme vděčni za to, že máme dostatek personálu a máme tam i personál, který už tam pracuje od začátku, což je docela nevídaná věc při náročnosti péče. I část zaměstnanců v Žirči je tam dlouhodobě, ale někteří se přeci jen po čase mění, protože ta péče o naše klienty je velmi náročná. Ale naštěstí se nám personál daří shánět.

Oblastní charita Červený Kostelec byla v letošním roce oceněna i jako firma přátelská k zaměstnávání pracovníků ve věku 55 plus. Já jsem u vás natáčela s paní Jitkou Holcovou a s paní Janou Moravcovou, obě vaše pracovnice říkaly, že se každé ráno těší do práce. A že to vlastně pro ně ani práce není, berou to jako poslání a že se to musí dělat srdcem, aby člověk u toho vydržel. Takže podepisujete to, co řekly obě dámy?
Podepisuj. Jsem za takové zaměstnankyně nebo zaměstnance velmi vděčný. A řešíme i to, aby tito zaměstnanci předali své životní a pracovní zkušenosti mladším. Snažíme se vycházet vstříc jednak lidem 55 plus, ale i třeba maminkám vracejícím se po mateřské dovolené. Takže více než 40 % zaměstnanců pracuje na částečné pracovní úvazky, což pomáhá zejména u žen, sladění rodiny a zaměstnání, aby byly spokojené.

Co byste si přál do nového roku jako ředitel Oblastní charity Červený Kostelec?
Přál bych si, aby se nám dařilo stále pro naše klienty vytvářet nejen odborně a materiálně příjemné prostředí, ale i těmi lidskými vztahy. A aby nadále zůstávaly dobré vztahy mezi personálem, přestože nejsme schopni je finančně tolik zaplatit jako některá konkurenční sociální nebo zdravotnická zařízení. Ale zaměstnanci říkají, že je u nás kromě klientů drží i dobrý kolektiv.

A co byste si přál nového roku osobně?
Pro sebe bych chtěl trochu více klidu, zdraví a spokojenost v rámci rodiny. To samé bych chtěl popřát vašim posluchačům.

Domov sv. Josefa v Žirči
je jediným lůžkovým zařízením v České republice pro nemocné roztroušenou sklerózou. Domov nabízí tři typy pobytu. Pozorný personál naplňuje všechny potřeby klientů pro jejich plnohodnotný život. Nabízí také zapůjčení pomůcek. Pomáhá nemocným s roztroušenou sklerózou žít plnohodnotný život.

Naším hostem byl ředitel Oblastní charity Červený Kostelec Ing. Miroslav Wajsar. Přejeme hodně síly a energie do vaší další práce.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat