V Česku je jediný pacient trpící roztroušenou sklerózou, kterému VZP proplácí léčbu konopím

27. září 2019

Dlouhý boj s nevyléčitelnou nemocí a následně i se zdravotní pojišťovnou. To je ve zkratce příběh dvaapadesátileté ženy trpící roztroušenou sklerózou. Žije v Domově sv. Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem, je upoutaná na invalidní vozík a na úporné bolesti, křeče a zácpu ji pomáhá pouze marihuana. Tu ji po třech letech soudních sporů začala teprve nedávno proplácet Všeobecná zdravotní pojišťovna. 

„Postupně se dostavovaly bolesti a křeče," popisuje vývoj své čtvrt století trvající nemoci Martina Kafková.

Čtěte také

Problémy nejprve řešila léky proti bolesti a mentolovými mastmi. Příliš nepomáhaly. Pak ji navíc ochrnula střeva a pět let trvající úpornou zácpu chtěli lékaři vyřešit umělým vývodem.
„Tak jsem na revers uprchla domů umřít. Řekli mi, že pokud si to nenechám udělat, tak mi střeva prasknou a následovat bude otrava krve, celková sepse a exitus."

Večer po příjezdu domů z nemocnice za ní přišel kamarád a přinesl ji marihuanu. Prý ať si ji nadrobí do jídla.
„Nic jsem od toho nečekala. A strašně jsem se divila, když mne druhý den příroda vyhnala do oné místnosti a všechno proběhlo naprosto normálně, jako bych byla zdravá."

léčivé masti z konopí, konopné krémy (ilustrační foto)

Následně přišla na to, že ji marihuana pomáhá i na nepříjemné křeče a v pětatřiceti letech se ji naučila kouřit.

Čtěte také

Konopí si nejprve pěstovala s manželem, posledních deset let zajišťoval potřebné dávky její otec. A to přesto, že riskoval problémy s policií.

Když v roce 2013 prošel zákon o léčebném konopí, zdálo se, že už nebude muset marihuanu pěstovat pokoutně. Úřadům ale tři roky trvalo, než dokázaly zajistit konopí do lékáren.

A ani to pro Martinu Kafkovou nebylo řešení, měsíčně totiž potřebuje konopí za třicet tisíc korun.
„Byl problém s penězi, kde na to vzít."

Domov svatého Josefa v Žirči je jediným místem v ČR, kde nacházejí opravdové útočiště lidé nemocní nevyléčitelnou roztroušenou sklerózou. V domácí atmosféře s odbornou zdravotní péčí zde mají možnost žít plnohodnotný, aktivní a důstojný život. Jde o nestátní zdravotnické zařízení, které zajišťuje lidem nemocným roztroušenou sklerózou podmínky pro důstojný život. Domov je umístěn v prostorách barokního kláštera se zámeckým parkem v Žirči u Dvora Králové.

Její otec proto požádal zdravotní pojišťovnu, jestli by léčbu mohla proplácet. Neuspěl a musel k soudům. Boj trval tři roky, a teprve když uspěl i u ústavního soudu, začala VZP letos v létě léčbu proplácet.

Pojišťovna poslala k případu jen písemné vyjádření, podle něj postupuje v souladu s rozhodnutím soudu a další obdobné žádosti neeviduje.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.