Na cestách česko - polským pomezím s Petrem Voldánem

Unikátní Medvědí jeskyně, jedna z nejkrásnějších v Polsku, aneb podzemím až pod Králický Sněžník

Největší audioportál na českém internetu

S mikrofonem v jeskyni | Foto: Petr Voldán, Český rozhlas, Český rozhlas

Vydejte se do unikátní Mědvědí jeskyně (8. díl z 9)

V osmém pokračování našeho letního speciálu, který vám na rozhlasových vlnách v pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem” představuje zajímavá místa z “druhé strany” hranice mezi východočeským regionem a Polskem, se vydáme do podzemí. 

Ukážeme vám další zajímavost z mnoha, ke kterým máme blízko a často o nich ani nevíme. Zároveň je to náš tip v době, kdy cestování přece jen stále ovlivňuje situace kolem “koronavirových” omezení.

Tentokrát jsme se vydali do unikátní jeskyně, která prý patří mezi nejkrásnější v celém Polsku. I její jméno je nezvyklé - v hoře Storma v masivu Králického Sněžníku se jmenuje Medvědí jeskyně. Ale ještě před výpravou do jeskyně vám připomenu další zvláštnost.

Nedaleko unikátního vrchu

Od Medvědí jeskyně u Kletna na polské straně hranice je totiž jen kousek cesty vrch Klepý nebo chcete-li Klepáč.

A mezi Orlickými horami a Jeseníky je to vrch evropsky pozoruhodný, protože vody z jeho svahů míří hned do tří moří. Jak mimo jiné uslyšíte v pořadu “Na cestách”, při dešti jen centimetry rozhodují o tom, jestli kapky skončí v Černém, Severním nebo Baltském.

Náhodný objev jeskyně

Ale teď už vás zvu do jeskyně, které dali jméno medvědi. Poměrně nedávno - v říjnu roku 1966 při těžbě mramoru v lomu Kletno 3 - jako první nahlédl do dvoumetrového otvoru jeden z pracujících vězňů Roman Kinczyk.

Vstupní hala jeskyně a rekonstruovaná kostra medvěda

Neuviděl jeskyni, jen malou komoru a v ní z bahna vyčuhovaly kosti. První domněnka byla, že byl odhalen nějaký hromadný hrob. Po pečlivějším průzkumu se ale ukázalo, že jde o kosti zvířecí a to hlavně medvědí.

Kosti živočichů z doby ledové

O názvu jeskyně bylo rozhodnuto. A jak mi potvrzuje v pořadu “Na cestách” i vedoucí jeskyně Artur Sawicki, také další nalezené kosterní zbytky patřily zvířatům, která tu hledala úkryt, spadla do dutin ve skalách nebo jejichž kosti do jeskyně zanesla voda.

Čtěte také

Historie tvorby přírodních útvarů v regionu sahá miliony let zpátky a vznik jeskyně odhadují vědci asi před 50 miliony let. Rozvoj krasových útvarů zastavila až doba ledová (před asi 1,8 miliony let).

To všechno jsou okolnosti, za kterých skončily v podzemí pohoří Králický Sněžník i pozůstatky jeskynního lva, vlků, srn, kun, netopýrů, lišek a spousty hlodavců. Zkrátka, příroda vše “zakonzervovala” pro nás.

Medvěd ve vchodu i sevření skal

Rekonstruovaná kostra jeskynního medvěda vás uvítá už ve vstupní hale jeskyně, ke které dojdete pěšky z parkoviště lesní cestou.

Čtěte také

S mikrofonem pořadu “Na cestách” jsem neprošel celý podzemní areál o délce asi 300 metrů. Artur Sawicki mi ale ukázal ty nejroztodivnější výtvory přírody, které vznikají skutečně hodně pomalu. Uslyšíte například, že jeden z druhů nádherných krápníků roste “rychlostí” jeden milimetr za deset let.

I jména krasových útvarů by ve vás mohla budit zvědavost - v Medvědí jeskyni můžete vidět brčka, makarony, jazyk, záclony, žebra i rýžová pole nebo mísy či překrásná průzračná jezírka. A medvědí kosti jsem spatřil nejen úhledně poskládané. Mimo pozornost návštěvníků je totiž například ukrytá takřka celistvá kostra jeskynního medvěda, kterou můžete vidět alespoň ve fotogalerii.

Mikroklima pro krápníky

Dá se říci, že vás zavedeme do míst, kde příroda vytváří stabilní - až laboratorní prostředí pro krápníky.

Čtěte také

Pokud se dost neoblečete (i v letních měsících), pak vám může být v sedmi stupních celsia docela zima. Ale od návštěvy Medvědí jeskyně by vás to rozhodně nemělo odradit. Pro nadmořskou výšku kolem 800 metrů, krápníkovou výzdobu a ojedinělou soustavu miniaturních jezírek je ojedinělá nejen v Polsku. A našel jsem v podzemí i “českou stopu” spolupráce.

Jakou, to už neprozradím. Víc už se dozvíte v našem osmém pokračování pořadu “Na cestách” v pondělí 23. srpna po 18:00. A za týden vás opět na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové i Pardubice pozvu jen kousek za hranici s Polskem. Zlatou tečkou za letním speciálem bude rýžování zlata, káva se zlatem - zkrátka navštívíme Zlatý důl.

Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.