Na cestách česko - polským pomezím s Petrem Voldánem

Budí emoce, ale zlatem se nenajíte. Do Zlatého dolu v polském Zlatém Stoku nejen za zlatem

Devátým dílem končí náš letní speciál pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem", ve kterém jsme vám představovali zajímavá místa z "druhé strany" hranice mezi východočeským regionem a Polskem. Místa, ke kterým máme blízko a často o nich ani nevíme. Chtěli jsme vám nabídnout pár tipů na výlety v době, kdy cestování stále ovlivňují některá omezení, spojená se situací kolem epidemie covidu - 19. 

Závěrečná cesta série vás zavede do unikátního Zlatého dolu v polském Zlatém Stoku. Zdá se vám těch "zlatých" označení nějak hodně? Jsou tu právem - zlato těžili ve Zlatém Stoku už od 12. století.

Na den do třpytivého muzea

Zlatý Stok, český název je Rychleby, je sice v Polsku, ale jak se říká, od nás je to co by kamenem dohodil. Tentokrát doslova - třeba z obce Bílá Voda to zvládnete pěšky, z města Javorník dojedete na místo za nějakých 45 minut a například ze Žamberka nebo Jaroměře to zvládnete zhruba za hodinu a půl.

Takže bývalý zlatý důl, dnes muzeum těžby zlata a místo s mnoha atrakcemi, může být cílem i pro výlet na jeden den.

Tuny i šupiny zlata

Těch tun bylo za celou historii těžby zlata ve Zlatém Stoku celkem 16. Doklad o tom najdete v jedné ze štol. Ale než se tam vydáte, můžete si zkusit - jak vám to napovím s rozhlasovým mikrofonem i v pondělním vysílání pořadu "Na cestách" - lesklé kousky kovu "vyrýžovat" v několika dřevěných kádích.

Ze štoly zase na světlo

Napájí je voda ze "Zlatého potoka". I když v tomto případě se vám při troše štěstí v pánvičce nebude blýskat zrovna zlato. Ale v dole - dnes muzeu a areálu plném zajímavých atrakcí - na žlutý kov nakonec na několika místech skutečně narazíte. Například v podobě zlatých šupinek.

Nejen zlatá káva

Už jsem vám v pořadu "Na cestách" představil spoustu zajímavých hostů, které je možné spojovat se zlatem.

Čtěte také

Doslova i obrazně - pěvkyni se "zlatem" v hrdle, špičkové profesionály s vítěznými "zlatými" cenami. Ale ve Zlatém Stoku jsem narazil na překvapení, se kterým jsem se ještě ani při cestách po světě nepotkal. Mohl jsem si v kavárně objednat "zlatou kávu". Skutečnou, se zlatými šupinkami! Odolat nešlo, moji vášeň pro kávu, kavárny a šálky na espresso znáte.

A tak tenhle atraktivní nápad, jak nabídnout turistům něco doopravdy originálního se vztahem k místu a tématu, považuji za skoro největší objev ve Zlatém Stoku. A taky trochu inspiraci z polské strany hranice, jak je potřeba o přízeň turistů kreativně bojovat. Ale k tomuto tématu se ještě vrátíme i v posledním dílu letního speciálu "Na cestách" na rozhlasových vlnách.

Pro každého něco (i pro Napoleona)

Ražba mincí, projížďka štolami důlním vláčkem, podzemní plavba loďkou, odlévání "zlatých" cihliček, středověká hornická osada a mohl bych ve výčtu pokračovat.

Skutečně se nebudete nudit. Důlní aktivity tu skončily v roce 1961, kdy podzemí opustila poslední arsenová ruda. Ano, arsen byl vedle zlata další produkt, který Zlatý Stok proslavil daleko za hranicemi. Údajně právě královským jedem arsenem odtud byl postupně otráven i Napoleon Bonaparte.

Rýžování "zlata" ve Zlatém dole

A těch zajímavostí je kolem zlatého dolu jen kousek od naší hranice s Polskem mnohem víc. Přiblížím vám je ve vysílaní a tak jen telegraficky. Město kdysi patřilo Piastovcům, ale v roce 1392 připadlo Koruně české. A v roce 1581 zakoupil město Vilém z Rožmberka a razil tu mimo jiné Zlaté dukáty a Stříbrné tolary. Takže i ve Zlatém Stoku natrefíte na dost příkladů proplétání česko -polského fenoménu. Přidat mohu i některá historická prvenství nejstaršího hornicko - hutnického komplexu v Polsku.

Zlatem se nenajíte a jak zviditelnit Kladské pomezí

Zlato budí vášně - ať už kladné nebo negativní. Dost o tom ví majitelka muzea těžby zlata paní Ela Szumska. Kdysi průvodkyně v bývalém dole na zlato mi v rozhovoru potvrzuje, že největším pokladem - "zlatem" - jsou pro podnikání v turistickém ruchu lidé. Jak ti, se kterými spolupracuje, tak především návštěvníci.

Čtěte také

A to dobře ví i specialistka na propagaci turistického ruchu Nora Dolanská. S autorkou marketingové studie o možnostech rozvoje projektu Kladské pomezí, který propaguje i ve spolupráci s partnery z Polska turisticky významná a zajímavá místa na obou stranách hranice, náš letní seriál završíme.

Teď už jen zbývá naladit si náš pořad "Na cestách s Petrem Voldánem". Jako obvykle v pondělí 30. srpna po 18:00 na stanicích Českého rozhlasu Hradec Králové a Pardubice. Těšíme se na Vás.

Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.