Kudowa Zdrój je jedno z nejstarších lázeňských městeček v Polsku. Leží těsně za našimi hranicemi

17. červenec 2018 09:17

Český rozhlas Hradec Králové vám přináší tipy na zajímavé výlety. Tentokrát jsme vypravili do Polska. Naším cílem bylo lázeňské městečko Kudowa Zdrój, které leží hned za hranicí s Českem. O zdejších léčivých pramenech se vědělo už od konce 16. století. Městečko je obklopené borovými a smrkovými lesy i skalními stěnami. Nedaleko leží i národní park Stolové hory. 

První místo, na kterém se mnoho lidí zastaví hned po překročení hraničního přechodu, je velká tržnice.

Zaparkovat se tu dá za 20 korun českých. A parkovacích míst je tu dostatek. Jsme tu brzy ráno, trhovci jsou již na svých místech, ale kupujících ještě není tolik. A platit můžete českými korunami.

Lázeňské městečko Kudowa Zdrój leží hned za hranicí s Českem

Slyšíme češtinu. Odkud přijeli Češi nakupovat? „Z Prahy. Jezdíme se jako na výlet. Konkrétně jsme přijeli pro okurky a borůvky. Do rybárny si zajdeme na jídlo. Mají tu výborné ryby," svěřují se Jaroslava, Zlatka a Láďa.

Naše další cesta vede do lázní. Překvapilo nás, jak je zdejší lázeňský park obrovský. 

Lázeňské městečko Kudowa Zdrój leží hned za hranicí s Českem

Co se týká kultury, památek, přírody, kam by polský průvodce Wojtek Helinski návštěvníky pozval?

„Samozřejmě v Kudowě, protože to jsou lázně, máme minerální vody. Potom je tu Muzeum hraček, to je atrakce pro celé rodiny. Je tu krásná příroda, národní park Stolové hory. Je tu také skanzen, folklórní muzeum v Pstraznej. Je tam možné vidět, jak lidé žili před 100 či 200 lety. A tam také pořádáme spoustu různých kulturních akcí. Všechny naše české přátele zveme do Kudowy na návštěvu."

Nakonec se ještě vypravíme do Bludných skal. Ty se nachází asi 8 kilometrů od Kudowy.  Za odbočkou z hlavní silnice už je závora a člověk, který vybírá vstupné do skal. Respektive částku za vjezd osobního automobilu. 20 zlotých za jedno auto na celý den. 

Dodejme ještě, že na sobotu 28. července připravuje Český rozhlas Hradec Králové od 14:00 hodinový přímý přenos z tohoto krásného polského lázeňského městečka.

Spustit audio

Související