Dnes se u Jaroměře začíná stavět další úsek dálnice D11. Kdy bude hotová až na polské hranice?

15. květen 2018
03447994.jpeg

Dnes krátce před polednem začne oficiálně stavba dalšího úseku dálnice D11 mezi Hradcem Králové a česko-polskou hranicí. Po jedenácté hodině položí základní kámen úseku Smiřice - Jaroměř. 

Trasa z Hradce Králové do Jaroměře, dlouhá asi třiadvacet kilometrů, by mohla být hotová v roce 2021. Až na hranice se má dálnice podle představ ministerstva dopravy dostat přibližně o dalších devět let později.

Mimořádně bohaté nálezy hlásí archeologové ze staveniště dálnice D11 u Hradce Králové

Bohaté nálezy hlásí archeologové ze staveniště dálnice D11

Ještě pár týdnů mají před sebou archeologové, kteří zkoumají budoucí staveniště pokračování dálnice D11 z Hradce Králové směrem na Polsko. Lokalita je na nálezy mimořádně bohatá, třeba sídliště z mladší doby kamenné nabízí stovky nebo spíš tisíce fragmentů. Přesto by mělo být do dubna hotovo.

I začátek prací na dnes zahájeném úseku komplikovala odvolání některých majitelů pozemků, potřebnou dokumentaci zkompletoval stát až v dubnu, ale stavbu se nakonec povedlo předat v plánovaném termínu.

Na trase Hradec Králové - Smiřice je však situace zatím problematická v tom, že ŘSD dosud nemá stavební povolení na část Hradec Králové - Předměřice nad Labem. Po námitce hnutí Děti Země se tam bude stavební řízení opakovat. Na úsek Předměřice nad Labem - Smiřice silničáři stavební povolení mají.

Řidiči se poprvé projedou po dálnici D11 až do Hradce Králové. Na nový úsek čekaly generace desítky let

U dalších dvou úseků D11 z Jaroměře směrem ke státní hranici s Polskem silničáři usilují o vydání územního rozhodnutí, aby mohli začít vykupovat pozemky.

Dálnice D11 z Prahy na polské hranice se začala stavět v roce 1978 a zatím je z plánovaných 154 kilometrů hotových necelých 91 kilometrů. Od loňského srpna dálnice končí na okraji Hradce Králové sjezdem do městské části Kukleny. V Královci u Trutnova se má napojit na budovanou polskou silnici S3.

Spustit audio

Související