Na cestách s Petrem Voldánem! Nočníček raději studený než nahřátý aneb Nezapomeňte na cestu nočník

Veselí zítřejšího posledního dne roku předznamenáme upozorněním - nezapomeňte přibalit na cestu nočník. To proto, že tentokrát budeme cestovat s nezvyklou pomůckou - v muzeu  nočníků vám povím o toaletách z Titaniku, z vesmíru a uslyšíte třeba i jak vypadá nočník Napoleona a pochopitelně nezapomeneme na nočníky cestovní. 

Úsměvné “Na cestách světem s nočníky” před Silvestrem bude naším posledním letošním společným putováním na rozhlasových vlnách.

A k těm úsměvům - asi třeba tušíte, co může zapříčinit nahřátý kovový nočník. Zkrátka - zveme vás společně s Renátou Sedláčkovou a jejím manželem Janem na cestu unikátním Muzeem nočníků…

Prevét a prevít

Naše putování zahájíme ohlédnutím do středověku - tehdy se objevily na hradech a zámcích zvláštní arkýře, jako přívěsky na zdech zvenčí stavby.

Čtěte také

Splachování tehdy nikdo neřešil, vše zařídila gravitace. Pokud vám ten výraz zní trochu jako hanlivé označení osoby nepříliš čestné, pověsti řekněme ušpiněné, nejste vedle.

Človíček lidově řečeno “hajzlík” prý došel svého označení právě od předchůdce toalet a nočníků, kterým byl středověký prevét. Jeden takový vám ukáží i na Hradě Litice. A jak uslyšíte v pořadu “Na cestách”, právě prevét byl na počátku zájmu manželů Sedláčkových o historii toalet a také neuvěřitelné sbírky nočníků.

Včetně mnoha unikátních i cestovních. Muzeum je přece jedno ze tří největších na světě.

Kočárové i přenosné na hory

Zastavíme se pochopitelně v našem předsilvestrovském putování u cestovatelských a “cestujících” toalet a nočníků.

Veselý nočník pro charitu od Jiřího Slívy

Existovaly totiž kdysi nejen kočárové, ale povíme vám víc i o současných přenosných nočnících (toaletách), které už v některých vysokohorských regionech (například na horský masiv Kilimandžáro v Africe) turistickým výpravám důrazně doporučují.

Nočníky svatební, Napoleonův i z Titaniku

Čtěte také

Věděli jste, že jsou země, kde existují svatební nočníky? Pokud ne, poslechněte si zajímavosti o nich od Renáty Sedláčkové, se kterou cestujeme světem nočníků a toalet. Pochopitelně mne zaujal i příběh nočníku, spojeného s legendárním Napoleonem.

Empírová noční váza - to je honosný název pro předmět, který můžete v Muzeu nočníků v Praze vidět. Tak jako asi neprojdete bez povšimnutí kolem nezbytného porcelánového doplňku z ložnice Bílého domu pro prezidenta Lincolna. Neméně zajímavé je toto téma ve spojitosti s Titanikem nebo jedním z čínských císařů…

Letadla, lodě, kosmická plavidla i betlém

Všude tam se setkáte k těmto dopravním prostředkům přizpůsobenými toaletami. Různorodé jsou i materiály, ze kterých byli a jsou vyráběny prozaické nočníky. Dnes povětšině plastové, ale v ojedinělé sbírce, kterou před posledním dnem roku putujeme, je uvidíte také z materiálů jako je porcelán, keramika, sklo i různé kovy.

A věřte nevěřte, ač se to třeba nezdá - figurka symbolizující štěstí - “kakánek” je dokonce populární postavičkou betlémů v některých regionech Španělska…

Nočníček raději studený než nahřátý

Maminky i babičky chtějí pro děti a vnoučata jen to nejlepší. Ale někdy chcete to nejlepší a dopadne to jako vždycky.

Čtěte také

Což je případ, kterým naše putování světem “nočníků” těsně před Silvestrem zpestří moje průvodkyně pozoruhodným muzeem Renáta Sedláčková.

Když už jsme u neobvyklých nočníků - tušíte proč některé mají tzv. “ucho” dovnitř? A víte, že jsou i nočníky pomáhající charitě?

Pokud ne, nalaďte si 30. prosince po zprávách v 18:00 poslední vydání pořadu “Na cestách” v roce 2024. A my vám na stanicích Český rozhlas Hradec Králové a Český rozhlas Pardubice spoustu unikátních informací a zajímavostí ze světa tak prozaických předmětů a míst jako jsou nočníky a toalety nabídneme.

Petr Voldán
Milan Baják

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související