Lékař bez hranic. S chirurgem Tomášem Šebkem nejen o misích v Afghánistánu, Africe nebo na Haiti
Putovat světem budu tentokrát s doktorem Tomášem Šebkem - lékařem bez hranic - který má za sebou nejen mise na Haiti, v Afghánistánu nebo v Africe. Cestovat budeme s chirurgem, který se snaží bourat i hranice mezi lékaři a pacienty.
O tom všem také poutavě píše a vypráví - proto jsem Tomáše Šebka pozval do pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem".
Cesty ze základen do nemocnic
Čtěte také
Host pořadu doktor Tomáš Šebek byl na šesti zahraničních misích - po první na Haiti přišly destinace, které také nepatří právě k oblíbeným cílům cestovatelů. Stačí je vyjmenovat a je to nezvyklý itinerář - Afghánistán, Jižní Súdán nebo Jemen.
Jak říká, i když o tom, jak tato místa vypadají mnoho neví, zná naopak místní obyvatele mnohem líp než jakýkoli turista nebo cestovatel. A to zná z uvedených zemí vlastně skoro jen cesty mezi hlídanou základnou Lékařů bez hranic a nemocnicí. Vlastně ale existuje pár výjimek…
Tržiště a na skok i pláž
Drtivá většina cestovatelů míří do různých koutů světa za přírodními nebo kulturními pozoruhodnostmi.
Doktor Tomáš Šebek to má občas podobně při nemnoha soukromých cestách. Jinak ale zná třeba tržiště v Afghánistánu, pohoří Hindúkuše viděl z letadla a v Africe zahlédl i plameňáky.
Rád by se vrátil v lepších časech
Čtěte také
Při rozhlasovém putování světem s Tomášem Šebkem jsem se zeptal, do které ze zemí, kde byl na misi s Lékaři bez hranic by se rád vrátil jako turista, pokud by to podmínky dovolovaly. Do všech - jak na Haiti, kde byl po ničivém zemětřesení, tak do Jemenu, Jižního Súdánu i do Afghánistánu by se rád vydal.
Kdyby to "šlo", znamenalo by to, že už je i v těchto destinacích klid a lidé mohou žít bez hrozby válek a násilností nebo bez potřeby likvidovat chudobu či následky katastrof.
Trenérem dětí v severovýchodní Africe
Uslyšíte tentokrát skutečně poněkud jiné zážitky z cest. Doktor Tomáš Šebek vám například poví, jak ho vášeň pro sport a hlavně běhání přivedla až k tomu, že založil v Jižním Súdánu oddíl - školku asi osmdesáti dětí a s nimi běhal v přírodě.
Což mělo jeden háček. Právě děti věděly, kudy se dává v zaminované krajině bezpečně běhat. Na rozdíl od lékaře od nás.
Životy místních jsem dobře poznal
Musím s hostem pořadu "Na cestách" souhlasit, že jako lékař poznal v řadě destinací místní život hodně důvěrně. Mezi jeho pacienty, stejně jako kolegů z mezinárodních týmů, patřili totiž ti neobyčejnější - rolníci, řemeslníci, děti.
A povídali jsme si tak například také o Afghánistánu, kde vztah k ženám je pro nás nepochopitelný. Jak tam pracuje lékař? I o tom je pohled na exotickou destinaci.
Neobvyklá strava, respekt k životu
Čtěte také
Rozhlasové cestování s Tomášem Šebkem se dotkne i exotických stravovacích zvyklostí extrémních destinací - uslyšíte, co je ochoten zkusit a co už ne. Raději prý konzumuje to, co si sám oloupe, usmaží nebo uvaří. Ale smažené banány z Karibiku, na ty vzpomíná dodnes.
I když by se zdálo, že má můj host rád adrenalinové zážitky, není tomu tak. Poví vám o respektu a dvojím druhu "frajerství" - i na cestách. Třeba při oblíbeném potápění na Tenerife nebo lezení v horách na ferratach.
Jaké bylo Irsko a jací jsou Haiťané
Na rozhlasových vlnách se s Tomášem Šebkem podíváme i do Irska a dovíte se třeba, jací jsou podle něj Haiťané. Co si můj host zabalil na první lékařskou misi a co si vozí dnes? I to jsou témata rozhovoru.
Cestování jako cesta k sebepoznání
Může cestování lidem pomoci poznat sebe sama? Podle doktora Tomáše Šebka určitě ano. Velice výstižně to shrnuje v závěru pořadu, když se dotkneme i poslední z jeho knih. Svoje "nálezy sebe sama" popsal po zkušenostech z misí na Haiti nebo do Afriky v knize "Objektivní nález", která je nezvykle, až drsně otevřenou "výpravou" do vlastního života.
I takové bude rozhlasovém putování s Tomášem Šebkem v Pořadu "Na cestách" v pondělí 15. prosince 2024 na stanicích Český rozhlas Hradec Králové a Český rozhlas Pardubice jako obvykle po 18. hodině.
Petr Voldán
Milan Baják
Související
-
Jak se fotí ve francouzské věznici a v japonské vesnici? Ví to fotografická legenda Jindřich Štreit
Neuvěřitelně lidská, skromná osobnost, vnímavý a laskavý profesionál - to je jen pár ohlasů od lidí, kteří měli tu možnost fotografa Jindřicha Štreita osobně poznat.
-
S vidličkou po světě! Cestovatelská talk show Petra Voldána s foodblogerkou Dagmar Heřtovou
Už podruhé budeme na cestách světem s gastronomickou novinářkou, foodblogerkou, ale i právničkou, kterou jste v pořadu "Na cestách" slyšeli před pěti lety.
-
Klíče k životu v Anglii jsem nacházela postupně, říká světová výtvarnice z Čech Míla Fürstová
Poprvé jste slyšeli naše rozhlasové cestování s výtvarnicí Mílou Fürstovou v dubnu. A vyvolalo u vás velice pozitivní, velkou odezvu. Popravdě se ani nedivím.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.