Jak se fotí ve francouzské věznici a v japonské vesnici? Ví to fotografická legenda Jindřich Štreit
Neuvěřitelně lidská, skromná osobnost, úžasný, vnímavý, nesmírně laskavý profesionál - to je jen pár nasbíraných ohlasů od lidí, kteří měli tu možnost fotografa a pedagoga Jindřicha Štreita osobně poznat. Uznávaný, respektovaný muž s charismatem, který vás skoro očaruje, je mým hostem při dalším rozhlasovém cestování.
Jsem přesvědčen, že už od prvních slov rozvážný a podmanivý hlas Jindřicha Štreita i u vás posluchačů navodí atmosféru, které se po necelé hodince nebudete chtít zbavit.
Přitom jeho doménou je zdánlivé strohá, naturální až syrová, převážně černobílá fotografie, která zachycuje život v prostředích a chvílích lidského života tzv. "obyčejných", hodně složitých, mezních, často i doslova beznadějných.
Francie - Remeš a okres Saint - Quentin
Čtěte také
Francie je pro mého hosta u mikrofonu pořadu "Na cestách" zemí asi nejoblíbenější. Také jí věnujeme při cestování na rozhlasových vlnách největší pozornost. Pro světově uznávaného fotografa Jindřicha Štreita je zemí jeho ojedinělých projektů - záběrů ze života panelákového sídliště, vězňů, venkova.
Sociální témata, to je alfa a omega tvorby fotografa Jindřicha Štreita, ale i jeho života a charitativně zaměřených aktivit. Ve zmíněné Francii si ho velice považují, nesčetněkrát v zemi i vystavoval.
Vesnice v Japonsku a Maďarsku
Čtěte také
A mohu přidat ještě Rakousko nebo Anglii - všude tam se vydáme a porovnáme s mým - přesnými postřehy obdařeným - hostem jaký je život venkovanů v tak rozdílných a od sebe nejen zeměpisně vzdálených destinacích. Z mého cestovatelského kufříku se tak dostalo i na klasy rýže, kterou Jindřich Štreit i v japonské vesnici Akagi pomáhal sklízet.
Vedle připomínky černobílých filmů i fotoaparátů pochopitelně. Uslyšíte i trefný názor vnímavého, zkušeného fotografa, který dokáže proniknout do detailů života nejen venkovanů, na to, jací podle něj Japonci jsou. Maďarské obyvatele venkova viděl dočista jinak.
Brazílie a krajané
V roce 2009 se vydal Jindřich Štreit po stopách našich krajanů do Brazílie.
Čtěte také
České stopy našich lidí v zahraničí byly dalším tématem našeho rozhovoru - a dostali jsme se i na Maltu, kde vyučoval i realizoval svoje nápady architekt Vladimír Karfík. S ním se Jindřich Štreit k mému překvapení dokonce setkal a tak vám o tom povíme.
A protože to byl i architektem firmy Baťa ve Zlíně, bylo už jen bonusem "odskočení" si zpět do Brazílie a k této rodině. Projekt po stopách krajanů využil Jindřich Štreit k mapování nejen osídlování krajanů v Brazílii, ale i k zachycování prvků folklóru i dalších připomínek vzdáleného domova.
Portugalsko a Hradec Králové i Pardubice
Při cestování na rozhlasových vlnách se vydáme třeba i do Portugalska, kde žije dcera Jindřicha Štreita, dovíte se, jestli fotograf vyjede do světa i bez fotoaparátu a ze světa se vrátíme i na pár míst doma.
Čtěte také
S Pardubicemi je spojen projekt Jindřicha Štreita o ženách ve vězení a připomeneme i jeho současnou výstavu ve Velkém Poříčí (do konce listopadu v Galerii 654).
Velmi milou "zastávkou" na cestách s Jindřichem Štreitem pak bude Hradec Králové. Už publikace z mého kufříku mu napověděla, že mám další společný průsečík našich cest - měl jsem s sebou totiž knihu "František Vítek a Věra Říčařová: Jeden život". O legendárních loutkářích si povídáme také.
Jak je patrné, při cestování jsme se dostali i k tématu domova, významu cestování pro Jindřicha Štreita a to všechno je propojeno fotografií. Protože vedle lásky, říká jedna z největších osobností naší fotografie, je právě fotografie nejdůležitější věcí v jeho životě…
Pořad "Na cestách s Petrem Voldánem", do kterého tentokrát přijal pozvání profesor Jindřich Štreit, si můžete poslechnout na stanicích Český rozhlas Hradec Králové a Český rozhlas Pardubice v pondělí 4. listopadu 2024 jako obvykle po zprávách v 18:00 nebo si ho najít v rozhlasovém audio archivu. Těšíme se na Vás.
Petr Voldán
Milan Baják
Související
-
Klíče k životu v Anglii jsem nacházela postupně, říká světová výtvarnice z Čech Míla Fürstová
Poprvé jste slyšeli naše rozhlasové cestování s výtvarnicí Mílou Fürstovou v dubnu. A vyvolalo u vás velice pozitivní, velkou odezvu. Popravdě se ani nedivím.
-
Cestujeme v balónu s Davidem Línkem. Přes 1 200 letů nad Čechami, Alpami či mrakodrapy v Dubaji
Balónem s Davidem Línkem nad Východočeským mořem! Vzduchem v koši balónu s Davidem Línkem z louky pod zámkem v Novém Městě nad Metují kolem nádrže Rozkoš u České Skalice.
-
Itálie je víc než země, je to cit. Putování nejen tam s fotografem i diplomatem Pavlem Koppem
Na Sicílii, ale nejen do Itálie kde prožil 8 let. Také do San Marina i na Maltu. Jak se rodila kniha s jeho fotografiemi, ke kterým texty připojil Miroslav Horníček.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka