Velkoměsto z nadhledu i s nadhledem! S cestovatelským kufříkem Petra Voldána na toulkách New Yorkem
I toto poslední pondělí v měsíci bude v pořadu “Na cestách” patřit našemu společnému putování světem, tak jak jsme ho zaznamenali při veřejné nahrávce ve znovu zcela zaplněné kavárně Muzea východních Čech v Hradci Králové. “Zastavili” jsme se na několika zajímavých místech jednoho jediného města.
New York by si při podrobnějším zmapování pozoruhodností ale určitě zasloužil několik podobných hodinek. Tak se pojďme vydat do New Yorku - řekněme - s podtitulem “letem světem”.
Velkoměsto z nadhledu
Pohled alespoň na část nejlidnatějšího velkoměsta Spojených států je zajímavý z různých úhlů a jedním z těch nepůsobivějších bezesporu je nadhled z některého mrakodrapu.
Dlouhé fronty u nejvyhlášenějšího a nejvyššího (448 metrů) Empire State Buildingu obejdeme, povíme si víc o New Yorku z jiné velkolepé vyhlídky - z Top of the Rock v Rockefeller Centru. To i jeho zakladatelé, rodina Rockefellerů, jsou témata, kterým se budeme v rozhlasovém cestování věnovat.
Výtah a fotografie oběda
Mimochodem, v budovách Rockefeller Centra má fungovat 488 výtahů.
Čtěte také
A na vyhlídkovou plošinu Top of the Rock v budově GE Building můžete jako já vyjet rychlovýtahem s proskleným stopem. I při ohromné rychlosti cesty mrakodrapem jsem si stihl v hlavě promítnout legendární fotografii “Oběd na vrcholu mrakodrapu”.
Možná jste ten obrázek už také viděli - jedenáct dělníků na něm sedí na traverze nad ulicemi New Yorku a obědvá. Dech beroucí scenérie ale údajně vznikla nad rozestavěným patrem a šlo hlavně o šikovný výběr místa fotografem. Co mi ale přijde neméně zajímavé, mezi obědvajícími muži na traverze byl prý Slovák Gusti Popovič.
Symbol Ameriky z Francie
Pominout při našich rozhlasových toulkách New Yorkem pochopitelně nemůžeme objekt, který zná celý svět. Sochu vysokou 46 metrů, symbol Ameriky, měděnou Sochu Svobody s pochodní v pravé ruce, vyrobili a poté darovali občanům Spojených států Francouzi.
A na konstrukci unikátního projektu se podílel i Gustave Eiffel. Jeho věž v Paříži představovat asi nemusíme… Sochu Svobody společně na rozhlasových vlnách “omrkneme” z oranžového trajektu při plavbě mezi Manhattanem a ostrovem Staten Island.
Park a most
Park, kde vám kandelábry pomohou se neztratit, kde je lavička na počest zásadního člověka, který byl za vytvořením nejen pěti čtvrtí “Velkého New Yorku” Andrew Haswell Greena, ale i vznikem Central Parku, kde roste pět červených javorů, kam děti mohou na některé z 21 hřišť.
Čtěte také
To je roztodivnými příběhy opředený, legendární Central Park. Pro někoho běžecká trať každý den, pro jiného vycházková trasa, pro turisty atrakce a jasný cíl cesty do New Yorku.
Ale zastavíme se také na mostě, který je už rovněž ikonický. Vynechat ho nemůžete, protože minimálně za procházku skutečně stojí. Symbol amerického snu, asi nejkrásnější newyorský most, atrakce - Brooklynský most. Proč most přecházet ve směru z Brooklynu na Manhattan, proč dělníci při stavbě mostu spali zavěšení v sítích a další zajímavosti vám také povím v pořadu “Na cestách”.
Vycházka po High Line a obří sendvič
Opravdu se toho za necelou hodinu dá zmínit o New Yorku docela málo. A tak se stihneme společně vydat alespoň na procházku dlouhou 1,45 míle. Místo vyvýšené železniční tratě určené v roce 2003 k demolici atraktivní trasa, na které potkáte vedle tisíců lidí na 500 druhů rostlina a stromů, uvidíte unikátní umělecká díla i architektonické stopy světoznámých ateliérů i místa spojená s historií - třeba vynálezem sušenek Oreo.
Čtěte také
I když na High Line není nouze o místa s občerstvením, pozvu vás na ikonický obří sendvič jinam. Zavedu vás do lahůdkářství delikatesy, která se podává v rodinném podniku KATZ’S založeném v roce 1888. Přitom pastrami - tenké plátky hovězího naloženého a uzeného masa - přivezli židovští přistěhovalci do Spojených států na konci 19.století z východní Evropy. A i název pochází z Rumunska.
Tolik alespoň nástin témat z dalšího dílu pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem”, k jehož poslechu na stanicích Český rozhlas Hradec Králové a Český rozhlas Pardubice vás v pondělí 28. října 2024 po 18. hodině srdečně zvu. Případně si rozhlasové cestování najděte v audio archivu pořadu.
Petr Voldán
Milan Baják
Související
-
Co spojuje Ameriku, Jana Kotěru, Hradec a Ladislava Zikmunda...
Architektura se může psát jako báseň nebo partitura. Architektura se rodí v hlavě. Architektura je zkamenělá hudba. Neměla by architektura směřovat k posílení rovno...
-
Chtěl jsem nakouknout do země, co hýbe světem a vidět, jak žijí Američané. Na kole kolem USA
Má výprava neměla sloužit jako cyklistický výkon, ale jako alespoň částečné nahlédnutí do země, která hýbe světem, všichni o ní mluví, ale málokdo může říci, že ji zná.
-
V USA chceme prezentovat to nejlepší z české kulturní scény. A taky pomáhat mladým umělcům
V rozhlasové kavárně District 5 v Havlíčkově ulici v Hradci Králové jsme v pátek 24. května přivítali Miroslava Konvalinu, ředitele Českého centra v New Yorku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka