Na cestách s Petrem Voldánem: Přes Varšavu a Brusel do New Yorku s rozhlasovým zpravodajem Pavlem Novákem
Hlas dalšího hosta pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem” jste asi už někdy z rádia zaslechli. Pavel Novák má totiž za sebou dva stálé zpravodajské posty - informoval o životě a událostech v Polsku a také v Bruselu - a na třetím už je víc než rok.
Hlásil se z hlavního města evropských institucí - a hlavně Belgie pochopitelně - a vysílal nejen o tom, co se dělo v Evropském parlamentu, ale také Belgii i třeba Nizozemsku nebo Lucembursku. Ve zkratce v Beneluxu.
V současné době ho slyšíme i několikrát denně z různých míst Spojených států. Aktuálně se blíží 60. volba prezidenta Spojených států amerických a tak nás zajímá, co se v zemi děje. My ale téma prezidenských voleb necháme zpravodajství Českého rozhlasu a s Pavlem Novákem budeme hlavně cestovat. Vedle zmíněných míst třeba i na Balkán, do Jordánska nebo Srbska a dalších destinací - Pavel totiž cestuje rád…
Naší oblíbenci Boleslav a Lech
Že vám to až tolik neříká? Ale ano, to jen Pavel Novák v reakci na první předmět z mého cestovatelského kufříku upřesnil, že asi skoro všem u nás známí polští kluci a hrdinové nejen filmů, ale i knih Bolek a Lolek jsou ve skutečnosti Boleslav a Lech. A těch zajímavostí se z rozhlasového putování světem jen o Polsku od Pavla Nováka dozvíte skutečně hodně.
Svatební “w”, zlaté kafe i záludnosti jazyka
Povíme vám, proč měl rozhlasový zpravodaj v Polsku na svatebním oznámení všechna “v” dvojitá, z jakého důvodu odmítl ve městě zlatých dolů (narozdíl ode mne) Pavel Novák “zlaté kafe” a uslyšíte také pár příkladů záludností jazyka naších sousedů. Polsko Pavel dobře zná a tak není divu, že neměl problém dát dohromady knihu “Polský zápisník”. A v pořadu i poradit, kam se v Polsku vydat, pokud nemíříte na ta nejznámější místa. Prozradí například, čím jeho zaujal Malbork…
Ardeny, EU i Bulharsko
Další destinace našeho rozhlasového cestování s Pavlem Novákem. Jako stálý zpravodaj měl prý docela rád informování o dění v evropských institucích, jejichž fungování je ovšem potřeba nejdříve porozumět. Což mohu potvrdit. Mezi jeho oblíbené regiony patřily Ardeny - proč, to si poslechněte. Ale můžete se také s námi podívat do Bulharska a připomenout si třeba dvojici bratrů Škorpilových, rodáků z Vysokého Mýta. I v tomto případě jsme si s Pavlem Novákem notovali - oba jsme na tuto naši stopu v Bulharsku narazili.
Amerika nebyla zrovna sen
Někdejší rozhlasový zpravodaj v Polsku a Belgii je v současné době ve Spojených státech. Což prý ale původně nebyl úplně jeho profesní sen. Vystudovaný právník, který vyrůstal i mezi “Dismančaty” v rozhlasovém dětském souboru a zkušenosti získával mimo jiné v Mikrofóru, nakonec ale vyhrál konkurz a má za sebou už více než rok v USA. Z Washingtonu často a rád vyjíždí do dalších míst. Co ho kupříkladu zaskočilo nebo v čem si poopravil názor na Ameriku - i to se dozvíte z našeho rozhovoru.
Exotické kávy i vaření “po americku”
Kde Pavel Novák pil nejexotičtější kávu, proč se i na internetových sítích věnuje hodně vaření a proč doslova zajásal nad obyčejnou mašlovačkou, jak mu pomáhá znalost Polska i při jeho kulinářských pokusech ve Spojených státech a také kam se chystá na některou ze zpravodajských podzimních cest z Washingtonu? I to jsou témata, kterým se v pořadu “Na cestách” věnujeme.
Tak si nalaďte naše rozhlasové cestování s Pavlem Novákem na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a ČRo Pardubice jako obvykle v pondělí (premiéra 2.9.2024) po zprávách v 18:00 nebo si pusťte pořad “Na cestách s Petrem Voldánem” ze záznamu v rozhlasovém archivu.
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.