Cestování světem i časem s konstruktérem, sběratelem a milovníkem hodinek Liborem Hovorkou

Měření času hodin slunečních, vodních, přesýpacích, podle hodinek náramkových, proč je dobré cestovat s klasickými hodinkami, hodiny ze svíček, Švýcarsko nebo Japonsko a Německo a čas, jak jsme vstoupili do světového společenství hodinek dřív než Čína. Kdo ve světě má hodinky od nás?

Tato i další témata probereme při dalším rozhlasovém cestování - tentokrát s Liborem Hovorkou z Nového Města nad Metují.

Čtěte také

A už jen z uvedení názvu tohoto města je jeho spojení skoro jasné. Hodinkám a časomírám celkově zasvětil celý život - podílel se na vývoji a konstrukci hodinek legendární značky Prim, hodinky mu učarovaly jako sběratelské kousky, obdivuhodně se ve světě čas měřících přístrojů vyzná, napsal o hodinkách unikátní publikaci a v neposlední řadě o tom všem umí poutavě vyprávět.

Bylo mi jasné, že Libor Hovorka je tím pravým hostem pro počátek měsíce, ve kterém víc než jindy myslíme na čas - na ten, který utekl i na ten, který máme v závěru starého roku před sebou.

Cestujete s klasickými hodinkami?

Přineseme v pořadu několik důvodů, proč se to i podle zkušených cestovatelů vyplatí. I když žijeme ve světě elektroniky, propojení pomocí družic, jsou na cestách světem lokality i situace, kdy chybí spojení, dobíjení, zkrátka, kdy se sázka na klasiku při určování času hodí.

Také o tom si povídáme v pořadu “Na cestách” s Liborem Hovorkou. I když ani on se moderním, tzv. “chytrým” hodinkám nevyhýbá.

Přesný jako švýcarské hodinky

Čtěte také

Toto označení jste už určitě slyšeli. Proč zrovna Švýcarsko platí za velmoc v kvalitě hodinek, ale také o tom, jak kdysi měřili čas v Egyptě podle Slunce, že Římané zase využívali vodu a jak světu - pokud jde třeba o mechanické hodinky - dominovala Evropa, i to jsou témata rozhovoru s Liborem Hovorkou v Městském muzeu v novém Městě nad Metují.

Mají tam totiž i hodinářskou expozici, o kterou se můj host u mikrofonu velkou měrou přičinil. A jen pro zajímavost, čas rozhovoru nám odměřovaly i přesýpací hodiny, které ukrýval můj cestovatelský kufřík.

Japonský vpád do světa hodinek

Při cestování časem s časomírami neopomeneme ani roli Japonska v rozvoji měření času. Nicméně ani s příchodem digitalizace klasické mechanické hodinky nevymizely. A někdy - jak mi vyprávěl jeden náchodský hodinář, v tom máme stále tak trochu zmatek.

U největších a nejmenších hodinek z knihy rekordů

Prý občas dojde k úsměvným momentů, když se zákazníci hodinářů dožadují, aby jim do hodinek “dali tu baterii, protože nejdou”, a přitom drží v ruce hodinky s natahovacím strojkem.

Hodinky mořeplavců, plavců, lodní i autobusové

Čtěte také

Pořad “Na cestách” bude v rozhovoru s Liborem Hovorkou věnovat pozornost i měření času ve spojení s výpravami mořeplavců kolem světa (Richard Konkolski) našich pokořitelů kanálu La Manche (František Venclovský a Jan Novák), povíme si o speciálních časomírách pro autobusy Karosa i o tom, kdo ze světových herců nebo politiků dostal hodinky z Nového Města nad Metují.

“Primkami” jsme se totiž zařadili kdysi do skromné skupiny tehdy pouhých osmi zemí světa, které dovedly vyrábět klasické náramkové hodinky. Možná vás překvapí, když mi Libor Hovorka potvrdí, že jsme byli dokonce o něco rychlejší než Čína.

První květinové hodiny měli ve Skotsku

Libor Hovorka a květinové hodiny na ostrově Rhodos - fotografie, která ilustruje další z témat, které naše rozhlasové putování světem časomíry a času přineslo. I vy při svých cestách můžete uvidět v nemálo zemích také hodiny kvetoucí. Přesněji - hodiny umístěné do květinových záhonů.

Čtěte také

První prý takhle ozvláštnily měření času ve skotském Edinburghu už v roce 1903, ale květinové hodiny mají i v Maďarsku, Německu, na Slovensku, v Orlandu na Floridě nebo v Chile i v Ženevě. U nás se jimi pyšní Nové Město nad Metují a lázeňské Poděbrady, když v Chomutově bývaly, ale už nejsou.

To všechno a mnohem víc vás čeká v nejnovějším vydání pořadu “Na cestách” na stanicích Český rozhlas Hradec Králové a Český rozhlas Pardubice v pondělí 2. prosince 2024, když si nás naladíte jako obvykle po zprávách v 18:00. A nebo pořad vyhledáte v našem audio archivu. S Liborem Hovorkou se na vás těšíme.

Petr Voldán
Milan Baják

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související