Lodí po řekách Evropy z Prahy do Černého moře aneb Na cestách světem se Srdcařem Mirkem Náplavou
Šest a půl tisíce kilometrů se plavili na říční jachtě nadšenci - říkají si Srdcaři a vedl je Miroslav Náplava - z Prahy třinácti státy, aby dokázali, že je možné se tak dostat po řekách Evropy až do vod Černého moře. A právě o této výjimečné expedici je další vydání pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem".
Jako už tradičně verze pořadu pro poslední pondělí v měsíci vznikla jako veřejná nahrávka v Kavárně Muzea východních Čech v Hradci Králové.
Rozhovor s Miroslavem Náplavou, který nebyl v našem pořadu poprvé a určitě ani naposledy, přilákal nebývalé množství fanoušků dobrodružných cest a rád mohu konstatovat, že je zážitky z unikátní plavby doslova nadchly…
Lodní zvon a vyplouváme
Nejnovější vydání cestovatelských rozhovorů jsme odstartovali symbolicky - zvukem lodního zvonu.
Čtěte také
A pro Mirka Náplavu (dokumentaristu, spisovatele, cestovatele a také občas dobrodruha) to očividně byla "rajská" hudba. Poté už naše putování po řekách Evropy nabralo spád.
Chtěli jsme se pokusit při rozhovoru v muzejní kavárně, nabité do posledního místečka, zmapovat za pouhou hodinku plavbu, která posádce trvala v čistém čase 138 dní, ale protáhla se na 3 roky (plulo se po etapách). Vznikl z ní i televizní seriál o osmi dílech trvající šest hodin. Uslyšíte sami, jak se nám to s Mirkem Náplavou povedlo - já ale vím, že nám habaděj témat z expozice ještě zbylo.
Řeky, kanály, jezera i moře
Čtěte také
Dostat se poněkud oklikou z Prahy do Černého moře po řekách neznamená, že se posádka mohla omezit jen na Vltavu, Labe, Seinu, Rýn nebo třeba Dunaj. Už jsem zmínil statistiku plavby a mohu přidat i další detaily, o kterých vypráví na rozhlasových vlnách host pořadu "Na cestách" Mirek Náplava.
Dovíte se třeba detaily o proplouvání plavebními komorami (bylo jich 351), kanály, které propojují evropské řeky a asi vás - tak jako účastníky veřejné nahrávky - překvapí technické unikáty z ojedinělé plavby.
Jachta v tunelech, ve vaně i výtazích
Jak vám povíme v pořadu podrobně, nápad proplout z Prahy do Černého moře po vodě evropskými zeměmi znamená, že na nadšence čekala nejedna zvláštnost. Dokonce i tunel, kterým jachta plula tři čtvrtě hodiny - jak popisuje barvitě zkušený vypravěč Mirek Náplava, byl to tunel dlouhý úctyhodné čtyři kilometry a 354 metry!
A loď ve vaně? To vážně poslechněte celé - ona to sice byla plavba po vodě, ale i nahoru a dolů, ač se vám to zdá divné. Proto mají v Belgii výtahy pro lodě…
Hosté na palubě
Plavba "Srdcařů na vodě" byla sem tam ozvláštněna i pozváním zajímavých hostů na palubu dvacet metrů dlouhé expediční jachty.
Čtěte také
S Mirkem Náplavou vám proto povíme, jak se na lodi líbilo třeba Richardu Konkolskému. Ostřílený legendární mořeplavec sice sám obeplul 3 krát zeměkouli, ale na řece se plavil na jachtě se "Srdcaři" po neuvěřitelných padesáti letech.
Co na to říkal, to se dovíte na rozhlasových vlnách. Tak jako důvod, jak se na palubě ocitl i muž, který rozchodil sochy na Velikonočním ostrově. Experimentální archeolog Pavel Pavel se nalodil na jihu Nizozemska.
Praha, ale i Paříž, Vídeň a další metropole
Nejnovější vydání pořadu "Na cestách" s hostem Mirkem Náplavou bude i putováním do devíti hlavních mést evropských zemí. Přesně tolik jich při projektu plavby z Prahy do Černého moře měla posádka na trase.
A potvrdíme vám, že pohled z lodě na metropole (ale i jiná města) je dočista jiný, než dojmy turisty chodce. Uslyšíte například, jak vypadá při plavbě po Sieně večerně nasvícená Eiffelova věž.
Pacholata, loďák i hrad jako loď
Při rozhlasovém cestování po vodě dojde i na neobvyklé výrazy a tak se dovíte, čemu se říká pacholata a jak jsme se od mého cestovatelského kufříku dostali i na označení "loďák".
Čtěte také
Naše společná cesta - TV seriál Srdcaři na vodě charakterizuje Mirek Náplava jako "Pomalý seriál do rychlé doby" - uplynula hodně rychle.
Na mnohé otázky nezbyl čas, i když na povídání o kávě na lodi jsme nezapomněli. Tak jako na poměrně neznámý hrad ve tvaru lodě. Kde je se dovíte, když si nás naladíte na stanicích Český rozhlas Hradec Králové nebo Český rozhlas Pardubice v pondělí 31. března 2025 jako obvykle po 18 hodině nebo najdete v audio archivu pořadu.
Petr Voldán
Milan Baják
Související
-
Mořský vlk Tomáš Kůdela: Na moři musím spoléhat sám na sebe, se vším si poradit. Improvizace mě baví
Vypravíme se na moře s dobrodruhem Tomášem Kudelou, kterého voda přitahovala už od dětství. Dnes má nejvyšší kapitánské oprávnění velitele jachty oceánské plavby.
-
Než ředitelem banky je lepší být dřevorubcem, vzkazuje mořský vlk z Podorlicka Rudolf Krautschneider
Rudolf Krautschneider je samorost. A tak mi připadá příznačné, že kromě vášně pro plachetnice, moře a oceány, ho často můžete potkat v lese. Mořeplavec a dřevorubec.
-
Cimrman, to byl Eduard Ingriš. Hollywood by o něm měl natočit film, tvrdí Miroslav Náplava
Pondělní cestování na rozhlasových vlnách pokračovalo prvním setkáním v roce 2019. A šlo o besedu se “starým” známým. Sešli jsme se totiž opět s Miroslavem Náplavou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.