Mořský vlk s přezdívkou Superkamikadze. Richard Konkolski, kapitán královny našich plachetnic Niké
Jestli byli pro spoustu kluků synonymem dobrodružství někteří naši cestovatelé, kosmonaut nebo horolezci či mořeplavci, pak do tohoto seznamu bezpochyby patří Richard Konkolski. A jestli si já pod slovním spojením mořský vlk - obrazně označujícím chlapa ošlehaného větrem, slanou vodou moří a oceánů, který si poradí s běsněním přirody - představuji někoho konkrétního, pak to je právě náš legendární mořeplavec.
Mořský vlk s přezdívkou Superkamikadze Richar Konkolski, kapitán královny našich plachetnic Niké, byl mým hostem u mikrofonu při přímém přenosu dalšího pokračování pondělních talkshov Na cestách z kavárny v budově Českého rozhlasu Hradec Králové.
Veřte, že to bylo opět výjimečné a hodně zajímavé setkání. Aby ne - měl jsem u mikrofonu vyučeného zedníka, který ale chtěl být lesníkem a nakonec si postavil plachetnici v kuchyni a sklepě paneláku, aby s ní obeplul svět.
Dozvěděli jsme se, jak se stát mořeplavcem a jestli na to stačí kapitánský průkaz. Jaké to je plavit se sám na mořích a oceánech, co pomůže přežít bouře i zranění, orientovat se podle hvězd, proč mořeplavec staví domy v přístavech světa nebo se živí jako řezník, co člověku dá i vezme pět let života na vlnách - takové i další otázky.
Hodně asi napovídá k dalšímu tématu rozhovoru titulek knihy, kterou napsala jeho manželka Miroslava - Osamělá žena osamělého mořeplavce.
První jachtař v mnoha směrech, mezinárodně uznávaný přeborník samotářských plaveb kolem světa, který v součtu námořních mil obeplul svět desetkrát, měl na stožáru vždy naši vlajku. Svoji zemi proslavil, nicméně - aby mohl dál brázdit moře a oceány, byl nucen emigrovat.
Ale do kavárny District 5 v budově Českého rozhlasu Hradec Králové přijel Richard Konkolski opět ze severu Moravy. Vrátil se i s rodinou z Newportu, ale aktivitou srší stále - uspořadává poznámky, fotografie i filmy z cest, píše knihy, jezdí na besedy a cestovatelská setkání.
Při jednom takovém ve Zlíně jsme se před pár lety potkali. Byl i toho i Miroslav Zikmund, kterého spolu s Hanzelkou Richard Konkolski nadšeně četl a obdivoval. Jenže času bylo tehdy málo a tak jsme se o to víc těšil na první únorové pondělí, abychom si společně mořského vlka užili.
V přímém vysílání dalšího dílu seriálu Na cestách s Petrem Voldánem byl hostem na rozhlasových vlnách mořský vlk Richard Konkolski.
Související
-
Stačí jen obeplout svět a mořská nemoc je pryč, směje se Superkamikadze Richard Konkolski
Jestli byli pro spoustu kluků synonymem dobrodružství naši cestovatelé, kosmonaut nebo horolezci či mořeplavci, pak do tohoto seznamu bezpochyby patří Richard Konkolski.
-
Mořský vlk Tomáš Kůdela: Na moři musím spoléhat sám na sebe, se vším si poradit. Improvizace mě baví
Vypravíme se na moře s dobrodruhem Tomášem Kudelou, kterého voda přitahovala už od dětství. Dnes má nejvyšší kapitánské oprávnění velitele jachty oceánské plavby.
-
Na moři je ten, kdo tam chce být. Tvrdí mořský vlk Rudolf...
Rudolf Krautschneider se narodil ve Vídni a dětství strávil ve Znojmě. První plachetnici si udělal z vypůjčené veslice na řece Dyji. Plachtou mu byl starý kabát a o...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka