Stačí jen obeplout svět a mořská nemoc je pryč, směje se Superkamikadze Richard Konkolski

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Český mořský vlk Richard Konkolski

Jestli byli pro spoustu kluků synonymem dobrodružství někteří naši cestovatelé, kosmonaut nebo horolezci či mořeplavci, pak do tohoto seznamu bezpochyby patří Richard Konkolski. A jestli si já pod slovním spojením mořský vlk - obrazně označujícím chlapa ošlehaného větrem, slanou vodou moří a oceánů, který si poradí s běsněním přirody - představuji někoho konkrétního, pak to je právě náš legendární mořeplavec.

Mořský vlk s přezdívkou Superkamikadze Richar Konkolski, kapitán královny našich plachetnic Niké, byl mým hostem u mikrofonu při přímém přenosu dalšího pokračování pondělních talkshov Na cestách z kavárny v budově Českého rozhlasu Hradec Králové. 

Veřte, že to bylo opět výjimečné a hodně zajímavé setkání. Aby ne - měl jsem u mikrofonu vyučeného zedníka, který ale chtěl být lesníkem a nakonec si postavil plachetnici v kuchyni a sklepě paneláku, aby s ní obeplul svět.

Dozvěděli jsme se, jak se stát mořeplavcem a jestli na to stačí kapitánský průkaz. Jaké to je plavit se sám na mořích a oceánech, co pomůže přežít bouře i zranění, orientovat se podle hvězd, proč mořeplavec staví domy v přístavech světa nebo se živí jako řezník, co člověku dá i vezme pět let života na vlnách - takové i další otázky.

Hodně asi napovídá k dalšímu tématu rozhovoru titulek knihy, kterou napsala jeho manželka Miroslava - Osamělá žena osamělého mořeplavce.

Český mořský vlk Richard Konkolski

První jachtař v mnoha směrech, mezinárodně uznávaný přeborník samotářských plaveb kolem světa, který v součtu námořních mil obeplul svět desetkrát, měl na stožáru vždy naši vlajku. Svoji zemi proslavil, nicméně - aby mohl dál brázdit moře a oceány, byl nucen emigrovat.

Ale do kavárny District 5 v budově Českého rozhlasu Hradec Králové přijel Richard Konkolski opět ze severu Moravy. Vrátil se i s rodinou z Newportu, ale aktivitou srší stále - uspořadává poznámky, fotografie i filmy z cest, píše knihy, jezdí na besedy a cestovatelská setkání.

Richard Konkolski hostem Petra Voldána v rozhlasové kavárně

Při jednom takovém ve Zlíně jsme se před pár lety potkali. Byl i toho i Miroslav Zikmund, kterého spolu s Hanzelkou Richard Konkolski nadšeně četl a obdivoval. Jenže času bylo tehdy málo a tak jsme se o to víc těšil na první únorové pondělí, abychom si společně mořského vlka užili.

V přímém vysílání dalšího dílu seriálu Na cestách s Petrem Voldánem byl hostem Richard Konkolski v pondělí 4. února tradičně po 18:00 hodině v Hradci Králové i na rozhlasových vlnách.

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související