Posilněni pirohy si užijete výšlap na Sněžku z polské strany. Cestou můžete potkat omámené jeleny

4. červenec 2019

Dnes se budete s Českým rozhlasem Hradec Králové zase trošku toulat. Ostatně je léto a prázdniny, ideální čas na putování. A jak známe Miroslavu Chaloupskou ze Svazku měst a obcí Krkonoše, tak pro vás bude určitě mít opět spoustu parádních tipů na výlet. 

Jste krásně opálená, vy jste už byla na dovolené?
Přesně tak, už jsem po dovolené. Klidně to mohu prozradit, bylo to Chorvatsko. Taková malá vesnička jménem Živogošč.

Miroslava Chaloupská ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Ale my se s vámi podíváme do blízkého zahraničí, hned za našimi hranicemi. Protože tam je Polsko a Krkonoše úplně jiné, než naše hory, které známe. Ale jsou také krásné!
Jsou úplně jiné, mají strmá úbočí. A spadají do blízkého údolí. Krkonoše z druhé strany jsou zajímavé tím, že tam přišli už kdysi dávno Valoni, kteří prozkoumávali nitro Krkonoš. Šli po kamenech, po minerálech, které byly velmi krásné. A tím celé území získávalo bohatství. A vznikla tam řada mineralogických muzeí.

Při výhledu ze Sněžky uvidíte na polské straně zajímavé Jelenogorské údolí, které je plné nádherných paláců a zahrad.
Miroslava Chaloupská, Svazek měst a obcí Krkonoše

Takže v Polsku jsou turistické záležitosti k těm minerálům a kamenům?
Určitě. Když jedeme do Polska, dá se přejet autem, ale i vlakem z přechodu Harrachov, vlak vede až do Sklářské Poruby. Dál můžeme cestovat po Polsku buď na kole, nebo pěšky. A hned v prvním městečku, což je Szklarska Poręba, je několik mineralogických muzeí. Velmi často jsou tato muzea soukromá a tam se projeví duch toho člověka. Jsou to nadšenci i nadšení průvodci, úplně jiní v těchto muzeích. A vy si odnášíte obrovský zážitek. Takže Szklarska Poręba. Když odbočíte směrem k lanovce na Szrenicu, tak po pravé straně je to krásné.

Severní stranu Krkonoš zná málokdo. Klenoty za humny aneb Polsko není turistická popelka

Vodopád Kamienczyk

Polsko přestává být turistickou „popelkou", cestu si tam nachází čím dál více Čechů. Vedle baltského pobřeží, Krakova či Varšavy se ale najde hodně zajímavostí i nedaleko za česko - polskými hranicemi.

Mě by zajímal Karpacz. Protože to je takový velký prázdninový cíl. Je to nejen letní, ale i zimní středisko. Přirovnala byste ho k nějakému našemu?
Je to vlastně takový náš Špindlerův Mlýn. Karpacz je zajímavé městečko. Zaprvé má obrovský rozměr, co se týče nadmořské výšky. Začíná asi na 450 metrech nad mořem, ale končí téměř v 900 metrech. Takže tam jdete pořád do kopce. Karpacz je výchozím bodem na Sněžku z polské strany Krkonoš. A Karpacz má také jeden z nejkrásnějších kostelíků. Je to kostelík Wang, který tam byl přestěhován z Norska. Konají se zde evangelické obřady. A kdo se tam oddá tak má prý tzv. šťastné manželství.

Říkala jste, že z Karpacze se dá podniknout túra na Sněžku. Vede tam také nějaká lanovka?
Na Sněžku vede pouze lanovka na tzv. Kopu a dál musíte z polské strany jít pěšky. Ale já bych právě doporučovala jít z Karpacze pěšky a to k Malému Stawu. Jsou to ledovcová jezera, Malý a Velký Staw. U Malého Maly Staw je překrásná stará chata, která se jmenuje Samotnia, patří polským turistům. Můžete se zde ubytovat. A potom můžete ráno vyrazit na východ slunce na Sněžku.

Maly Staw - chata Samotnia

Jestli jsem to dobře pochopil, tak z Karpacze ale lanovkou někam vyjedeme?
Já nerada jezdím lanovkou, raději chodím pěšky. Protože to údolí je nádherné a vnímáte daleko víc okolní přírodu. Pěšky půjdete k Malému plesu, tam se můžete ubytovat, když už vás budou bolet nohy. A druhý den brzy ráno vstanete a půjdete na Sněžku, podívat se na východ slunce. Pokud tam budete ubytováni v podzimních měsících, což se povedlo právě mně, tak vás budou celou noc budit jeleni. Je to něco úžasného. Je to zvuk, jako když bučí kráva, ale tak zvláštně. A to zní celou noc. A když ráno vyjdete hodně brzy, tak ještě ty omámené jeleny můžete potkat cestou na Sněžku.

Jsou tam dvě ta ledovcová jezera, Malý a Velký Staw. Takže chata je u onoho Malého Stawu.
Výborně tam vaří typická polská jídla. Už jste měl polské pirohy? Jsou plněné masem, ale nejen ním. Plní se také houbami, špenátem, zelím, ale i bramborami, což jsou ruské pirohy a mohou být i na sladko.

Wang - Karpacz

A vlastní výstup na Sněžku nám potom zabere hodně času?
Dvě a půl hodiny určitě. Je to velké převýšení. Ale když vyjdete na Sněžku brzy ráno, kdy tam ještě nikdo není, jdete úplně sami, což je úžasné, tak se můžete rozhlédnout jak na českou stranu, tak na polskou stranu. A na té polské straně uvidíte zajímavé údolí, což je okolí Jelení Góry. Jelenogorské údolí a v něm samozřejmě největší město Jelenia Góra v jehož okolí je údolí paláců a zahrad. Palác polsky je česky zámek.

Kolik je tam je těch paláců a zámků?
Je tam na 40 staveb. Z toho 11 bylo vyznamenáno nejvyšším oceněním prezidentem Polské republiky. Právě tyto jsou rekonstruovány, upraveny a byl jim vdechnut nový život. Konají se tam nejen kulturní akce, můžete se v nich ubytovat a projít si nádherné zahrady.

Palac Wojanow

Dokázala byste z těch 11 paláců v Jelenogorském údolí vybrat jeden nebo dva, které stojí opravdu za to? Dá se to vůbec?
Dá se to. Na mě nejvíc zapůsobil palác v blízkosti Jelení Hory a je to Wojanów. To byl palác nebo zámek Anny, dcery pruského krále Fridricha III. On si v tomto území nechal postavit své letní sídlo a šlechtici tam chtěli být poblíž, tak si stavěli další sídla. A Fridricha III. nechal předělat právě tento palác, Wojanów. V současnosti jsou zde opravené nejen historické budovy v okolí, to znamená konírny, hospodářské budovy, je tady vybudován také krásný bazén. Ale nejdůležitější jsou parky anglického stylu. Ty na sebe navazují s dalším palácem. Je to prostě úžasné.

A Wojanów je snad i v parku miniatur, který zase najdeme v Kowarech. To se asi bude líbit hodně dětem.
Park miniatur v Kowarech, vlastně ještě v Myslakowicích, to jsou evropské historické stavby a budovy ve zmenšenině 1:25 na malém území. Můžete se procházet a kochat se.

Jakub Schmidt a Miroslava Chaloupská ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Krása, takže hurá na výlet do Polska. Třeba právě do polských Krkonoš. Moc děkuji za dnešní povídání Miroslavě Chaloupské ze Svazku měst a obcí Krkonoše. Užijte si krásné léto.
Já vám děkuji za pozvání a těším se na shledanou.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související