Na cestách česko - polským pomezím s Petrem Voldánem

Prádlo ze skla? Po stopách sklářských tradic aneb foukači, nápady a česko - polská spolupráce

To je už sedmé téma našeho letního speciálu, ve kterém vás na rozhlasových vlnách zveme v pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem" na zajímavá místa z "druhé strany" hranice. Poblíž hranice mezi východočeským regionem a Polskem hledáme pozoruhodnosti, ke kterým máme blízko a často o nich ani nevíme. Zároveň vás chceme inspirovat v době, kdy cestování přece jen stále ovlivňuje situace kolem "koronavirových" omezení.

Tentokrát jsme se vydali po stopách profese, která k regionu po obou stranách hraničních hor - ať už Krkonoš nebo Orlických hor - po staletí patří. V poslední době ale bojuje o přežití. I když se mi zdá, že putování za skláři dává naději k mírnému optimismu...

Sklo ve všech možných podobách

Začínáme ohlédnutím do historie. A to v Krkonošském muzeu v Jelení Hoře, jehož expozice skla je údajně největší v Polsku.

Čtěte také

I když konstatování o pohledu jen do historie sklářství není úplně přesné, protože už vstupní hala muzea představuje současná, moderní díla sklářů (viz. fotografie). A musím konstatovat, že takové "skleněné prádlo" na šňůrách nad hlavou vypadá nesmírně zajímavě. Navíc i věrohodně.

Ale i vitríny v expozici ukrývají nejeden skleněný unikát. Třeba i "uranové" sklo specifické zelené barvy. Protože jsem nestihl všechno popsat slovy pro další pokračování pořadu "Na cestách", leccos vám napovídá i naše fotogalerie.

Skleněné opojení a sklářské propojení

Mám sklo rád a řemeslo sklářů i fantazii a zručnost těch uměleckých zrovna tak. Proto jsem si expozici v muzeu v Jelení Hoře doslova užíval. Mezi artefakty z hutí v Čechách i v Polsku - jsou tu zastoupeny snad všechny významnější sklárny naše i našich sousedů, což vám v pořadu připomenu detailně - jsem si vybavoval i svoje časté novinářské "doteky" se sklem a skláři.

Čtěte také

S profesorem Libenským v ateliéru skla na UMPRUM, se skleněnými "obrazovkami" pro Novou scénu Národního divadla, s legendární vázou Savoy finského designéra Alvara Aalta ve sklárně Iittala.

A také skleněné království na ostrově Jeju v Jižní Koreji, kde jsem mohl se štábem České televize Ostrava natočit cestopisný fejeton Postřehy odjinud ve skleněné kavárně Bořka Šípka. Právě jemu věnovali vzpomínkovou expozici i v Krkonošském muzeu v Jelení Hoře, když architekt, výtvarník a designér zemřel.

Huť Julia v Piechowicích

Z muzea v Jelení Hoře jsem ale rychle spěchal za sklářskou současností. Cílem výpravy s mikrofonem letního speciálu "Na cestách" byla sklárna s historií od roku 1866. Průvodcem prostorami jednoho z posledních výrobců křišťálového skla v Polsku mi byl pan Bartosz Browarny z managementu firmy.

Vstup do expozice skla - Krkonošské muzeum Jelení Hora

Dlužno dodat průvodcem nesmírně pozorným, vstřícným a zasvěceným. Což máte možnost posoudit v pořadu i podle velice trefných slov mého partnera u mikrofonu jak o produkci křišťálu, tak o historii či aktivitách sklárny Julia.

Foukači, nápady, spolupráce

Tři slova, která charakterizují obsah pořadu, týkající se sklářského řemesla v huti Julia. Návštěvu atraktivního prostoru u pecí s roztaveným sklem a mistry skláři s píšťalami jsem si ujít nenechal. I když kvůli hluku, jak uslyšíte sami, to pro rozhlasovou nahrávku zrovna přívětivé místo není.

A tak vám postupně představíme i vzorkovnu nejen tradičních, ale i pozoruhodně nápaditých výrobků, kterými se sklárna snaží udržet při životě v evropské konkurenci i v atmosféře tlaku levné asijské produkce.

Povídali jsme si o spojení sklářů s výrobci porcelánu, o neotřelých nápadech, jako je svíčka s aromatem Krkonoš ve skle z Piechowic atd.

Co mě navíc hodně zaujalo a myslím že chytne i vás posluchače, to jsou příklady spolupráce našich a polských sklářů. Ta funguje mezi Piechowicemi a Harrachovem i na dalších frontách. Třeba překvapivě i tak, že namísto konkurenčního boje prodávají ve firemní prodejně ve sklárně Julia i české sklo.

Sklářské řemeslo ještě žije

Jak uslyšíte, pan Bartosz Browarny končí naše povídání o sklářských tradicích a současnosti řemesla s mírně optimistickým naladěním. I když problémy oboru i na obou stranách Krkonoš dobře vnímá. Ale skláři nesedí s rukama v kapsách - existují také mnohé společné projekty. "Cesta skla", pomyslná trasa mezi Novým Borem a Jelení Horou, tvůrčí dílny, sklářské festivaly, vzájemná propagace cestovního ruchu.

Prádlo - aktuálni expozice skla - Krkonošské muzeum Jelení Hora

Zkrátka - náš pořad chce ukázat, že sklářská tradice a tradiční řemeslo na obou stranách hranice žije a vy se o tom můžete na svých cestách i přesvědčit. V huti Julia v Piechowicích i jinde vás rádi přivítají.

Víc už se ale dozvíte v našem sedmém pokračování pořadu "Na cestách" v pondělí 16. srpna po 18:00 hodin. A za týden vás opět na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové i Pardubice pozvu jen kousek za hranici s Polskem, tentokrát do podzemí.

Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.