Mrkvová polévka se zázvorem. Už naše babičky a prababičky totiž dobře věděly, že „polévka je grunt“

Dříve polévka nebyla jen jídlem, ale i lékem. V našich krajinách patřily posléze polévky především k jídelníčku chudých a často bývaly jediným teplým jídlem za den. Nejčastěji se objevovaly polévky ze zelí, mrkve a luštěnin. A moukou se zahušťovaly opravdu jen výjimečně.

K zajímavostem z historie polévek patří pak například to, že jejich velkým milovníkem byl francouzský král Ludvík XIV.

Ingredience
  • 400 g mrkve
  • 2 lžičky čerstvého nastrouhaného zázvoru
  • 1 litr zeleninového vývaru
  • 2 menší cibule
  • 3 lžíce zakysané smetany
  • 1 lžíce řepkového oleje
  • 1/2 lžičky mletého chilli
  • šťáva z pomeranče
  • sůl
  • pepř

Nakonec i naše babičky a prababičky dobře věděly - že „polévka je grunt“. Dobře to věděly, často to říkaly a my tuhle větu říkáme často také. Je to totiž pravda - dobrá polévka je prostě základ! Naši předkové to věděli lépe než my, a tak si polévku dopřávali každý den.

Možná to bylo také tím, že byla levným jídlem, zároveň ale vydatným a zdravým. Proto se přinášela často na stůl již ráno, aby dodala na dlouho energii mužům, ženám i dětem, kteří se pak vydávali pracovat celý den na pole.

Makrobiotici, kteří mají polévku ve svém každodenním jídelníčku, ji velmi cení pro to, že organizmus zahřívá, uvolní, dodá mu potřebnou energii a cenné minerální látky i vitamíny na celý den. I oni ji nejednou servírují na svůj stůl již zrána jako zdravou a dobrou snídani.

Pochutnejte si s námi dnes na polévce se zázvorem a mrkví.

Postup:
V hrnci rozpálíme olej. Přidáme nadrobno nasekanou cibulku a chvíli restujeme.
Pak přidáme očištěnou a na plátky nakrájenou mrkev a také nastrouhaný zázvor. Vše opečeme na mírném ohni a stále mícháme.
Po 10 minutách vše zalijeme vývarem a vaříme dalších asi 25 minut.
Po mírném vychladnutím rozmixujeme polévku ručním mixérem.
Nakonec ji osolíme a opepříme, a také dochutíme chilli a pomerančovou šťávou.
Podáváme ji ozdobenou zakysanou smetanou.

Složení polévky procházelo obměnami po celý rok. Zatímco na podzim a v zimě to byly spíše hutnější polévky luštěninové a zeleninové, v jarních měsících, kdy už zásoby docházely, se do polévek přidávaly první jarní bylinky a planě rostoucí zelené natě, které zároveň doplňovaly vitamíny a minerály, které člověk po zimě potřebuje.

Dobrou chuť!

autor: KAB

Související

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.