Moudré hraní aneb Jak rozvinout potenciál dítěte. PlayWisely® je učení i zábava pro děti do tří let

30. listopad 2020

Lekce PlayWisely® pomáhá rozvíjet paměť, pozornost, pohybové i jazykové schopnosti dítěte. Je to ucelená rozvojová metoda, která má optimalizovat přirozený dětský potenciál. Každá lekce má několik částí, takže se děti nestihnou nudit. Základem jsou kartičky. Ty slouží k rozvoji soustředění, pozornosti, krátkodobé paměti a především řeči. Kartičky střídá pohyb, hry, prolézačky, ale i procvičování jemné motoriky. 

Mgr. Světla Koubková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Mgr. Světla Koubková hovoří v naší radioporadně o moderním výukovém systému určeném pro děti do tří let.

V čem spočívá přínos PlayWisely®?

Rozvoj v raném dětství, zejména v letech předcházejících formální školní výuce, je až příliš často opomíjen a ponechán na pospas osudu. PlayWisely® se zaměřuje na toto kritické období a pomáhá přístup ke vzdělávání nejmenších dětí změnit.

Čtěte také

Odborníci se shodují, že časná stimulace odpovídající věku je pro rozvoj dítěte nevyhnutelně důležitá. Zkušenosti, které vaše miminko nebo batole získá v prvních letech života, utváří strukturu jeho mozku.

Rodiče se naučí, jak podle nejnovějších poznatků tvořivým a zábavným způsobem rozvíjet u dětí tělesné a mozkové sebevědomí tak potřebné pro osvojení budoucích studijních a sportovních zkušeností.

Moje dítě má opožděný vývoj. Může absolvovat lekce PlayWisely®?

Rozhodne ano! Tato metoda totiž vychází z přirozené postupnosti vývoje mozku v oblasti učení a pohybu, takže si můžete zvolit takovou úroveň, která bude nejlépe vyhovovat vývojovému věku vašeho dítěte.

Rozvoj v raném dětství je často opomíjen a ponechán na pospas osudu (ilustrační foto)

Zkušenosti s programem naznačují, že PlayWisely ® představuje účinný nástroj rané intervence pro děti s vadou zraku, řeči nebo poruchou autistického spektra.

Jak vypadá výuková lekce

Lekce PlayWisely® probíhají individuálně (maximálně dvě přibližně stejně staré děti mohou navštěvovat skupinové lekce společně). Lekce jsou postavené na principu hraní „tváří v tvář", které je zejména pro rodiče ideální cestou k lepšímu poznávání dítěte.

Výukový systém PlayWisely®
maximalizuje efektivitu učení i zábavu. Program nestaví primárně na tradičních schopnostech jako je čtení, psaní, počítání a konkrétní sportovní dovednosti, ale spíše na rozvíjení navigačních schopností a procesů, které umožňují tyto dovednosti účinně využívat. Program pomáhá dětem zdokonalit neurosenzorické schopnosti, které později využijí při učení. Když přijdou na to, co chtějí v životě dělat, co je baví nebo na co mají nadání, budou připraveni plně zrealizovat svoje sny!

Rozhodně se nejedná o hraní, kdy rodič dítě „odloží" a odpočine si. Naopak je velmi důležité, aby dítě poznávalo nové věci společně s rodičem.

Čtěte také

Každá výuková lekce trvá třicet minut. Lekci dělíme na čtyři části s tím, že všechny lekce mají podobný průběh. Využívají se také základní výukové dovednosti, jako je odhadovat, co přijde a uvědomovat si skutečnost. Opakování a rutinní provádění činností, jsou pak dvě významné cesty, kterými se tyto důležité dovednosti rozvíjejí.

Na lekcích PlayWisely® je „učitelem" svého dítěte právě rodič. Lektorka PlayWisely® je spíše průvodcem, které dítě vede k nějaké aktivě, dovednosti, ale je velmi důležitá role rodiče, který „stojí vždy za dítětem", navede ho a pak se může věnovat těm částem prováděné činnosti, které dítě nejvíce zajímají.

Blanka Malá a Mgr. Světla Koubková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Na druhou stranu rodič nesmí zasahovat do lekce příliš. Pokud to není nezbytně nutné, je důležité, aby rodiče při aktivitách, kdy se dítě koncentruje na konkrétní činnost, nemluvili a zbytečně neopakovali instrukce zadané lektorem. Zbytečné mluvení zatěžuje sluchový smysl dítěte, který potřebuje k PlayWisely® aktivitám. Cílem je totiž samostatná práce dítěte.

Celou radioporadnu s Mgr. Světlou Koubkovou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Blanka Malá , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.