Malina Brothers k hraní přemluvili kamarádi: Nám to tak zachutnalo, že jsme od té doby nepřestali

9. únor 2024

Východočeská kapela Malina Brothers v letošním roce zahájila velké turné se svým novým albem V peřejích. 21. února se zastaví i na pódiu hradeckého Adalbertina, ale ještě předtím se Luboš Malina s bratrem Pavlem ukázali v rozhlasové kavárně v Havlíčkově ulici v Hradci Králové, kam je pozvala Lada Klokočníková.

Lukáš Malina a Pavel Malina v rozhlasové kavárně

Malina Brothers, to jsou bratři Malinové, Luboš, Pavel a Josef, kteří ke spolupráci přizvali ještě kontrabasistu Pavla Peroutku. Banjista Luboš, kytarista Pavel a houslista Josef se společně sešli na pódiu před 14 lety, kdy vznikla tahle východočeské kapela. Všechny zmíněné muzikanty dohromady pojí rodné město Náchod. A domov pro ně má velký význam.

Čtěte také

V lednu 2024 skupině vychází autorské album V peřejích. Na novém CD se několika texty podílí písničkáři Radůza a Pepa Lábus, hraje na něm například Winston Watson, legendární bubeník Boba Dylana a další zajímaví hosté.

Malina Brothers udržují živý odkaz východočeské trampské a bluegrassové hudby, na které vyrůstali. Posluchači jejich koncertů se kromě nových písní mohou těšit i na známé kusy jako Stín staré řeky, A život běží dál nebo Rychlejší koně, kterým skupina vtiskla skvělou interpretací nezaměnitelný zvuk.

Kapela má za sebou řadu koncertů v USA, natočili čtyři řadová CD a jubilejní DVD s hosty Charliem McCoyem a Kateřinou García.

Čtěte také

Jak vznikla kapela Malina Brothers? Dá se to datovat zhruba od roku 2010, kdy Malina Brothers vznikli takovým spontánním způsobem. Byli vlastně přemluveni od kamarádů z Náchoda a z Hronova, aby zahráli na znovuobnoveném festivalu Hronovské slunce. Což udělali a tenkrát si mysleli, že to bude jednorázové vystoupení.

Ale kromě toho, že na koncert přišlo mnoho lidí a bylo to velmi úspěšné vystoupení, tak se jim to zkrátka zalíbilo. A tehdy si řekli, že by v tom hraní mohli pokračovat. Ještě ani neměli název, prostě vystoupili jen jako bratři Malinovi. A na basu s nini už tenkrát hrál Pavel Peroutka.

Lada Klokočníková, Lukáš Malina a Pavel Malina v rozhlasové kavárně

Celý rozhovor Lady Klokočníkové s polovinou kapely Malina Brothers v radiokavárně si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.