Poezie a hudba jsou vždy darem pro naši duši. Před 30 lety se zrodila legenda, kapela Druhá tráva

26. listopad 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Robert Křesťan a Luboš Malina hosty v rozhlasové kavárně

Pátečními hosty Lady Klokočníkové jsou skladatel, zpěvák a kytarista Robert Křesťan spolu s banjistou Lubošem Malinou, zakladatelé známé bluegrassové skupiny Druhá tráva.

Kapelu Druhá tráva založili před 30 lety v roce 1991 Robert Křesťan a Luboš Malina, kteří odešli od Poutníků. Sestavu doplňovali Luboš Novotný, Pavel Malina a Jiří Meisner.

„Já jsem přišel do kapely s tím, že si budeme říkat Otava. A Robert tenkrát řekl, tak se pojďme rovnou jmenovat Druhá tráva. Tráva je odkaz na bluegrass, ze kterého jsme vycházeli,“ říká Luboš Malina.

V pátek 26.11. od 19:00 máte možnost shlédnout koncert kapely Druhá tráva v královéhradeckém kině Bio Central.

Hned za první eponymní desku, která obsahovala převážně Křesťanovy autorské písně, přebásněnou One More Cup of Coffee (Ještě jedno kafe) od Boba Dylana a dvě instrumentální skladby, skupina dostala cenu hudební akademie.

Rok poté vydala v angličtině nazpívanou desku Revival s tradicionály, písničkami Boba Dylana, Micka Jaggera (Wild Horses) apod. i s dvěma písněmi Roberta Křesťana (Spanish Sky a Come Back) a opět s instrumentálními skladbami.

Druhá tráva boduje i za oceánem

Čtěte také

Druhá tráva byla úspěšná i v Americe. „S Poutníky jsme dvakrát získali cenu za nejlepší neamerické album. S Druhou trávou jsme se dostali na festival, slyšelo nás pár vlivných lidí a druhý den jsme hráli na hlavním pódiu jako hosté. Příští rok jsme měli turné a od té doby jsme tam každý rok jezdili. Až v roce 2015 jsme toho nechali,“ přiblížil americký úspěch Robert Křesťan.

Luboš Malina získal v Americe banjo od firmy Gibson. „O tom jsem nikdy ani nesnil. Nechal jsem si banjo udělat z mahagonu. Dodnes na něj hraji. Jednou mi ho v letadle nedovolili vzít na palubu a krk mělo prasklé na tři díly. Zatelefonoval jsem do firmy, řekli, že to opraví a poslali mi náhradní nástroj,“ vzpomíná Luboš Malina.

Lada Klokočníková, Robert Křesťan, Luboš Malina a Martina Součková hosty v rozhlasové kavárně

Celý rozhovor Lady Klokočníkové s Robertem Křesťanem a Lubošem Malinou si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...