Divadelní svátek na rozhlasových vlnách. „Východočeský“ Avignon aneb Přenos z festivalu REGIONY

20. červen 2024

Hradec Králové i letos ožije na konci června divadlem, a to v termínu od 21. do 28. června 2024! Na první fetivalový den, pátek 21. června, připravil Český rozhlas Hradec Králové od 9:00 do 12:00 hodin přímý přenos z tradičního divadelního svátku v Hradci Králové při festivalu REGIONY.

Hradec Králové se tak znovu promění v srdce českého divadla.

Čtěte také

Tradičně se totiž poslední červnový týden otevřou dveře Mezinárodního divadelního festivalu REGIONY. 29. ročník opět přináší unikátní spojení divadla, hudby a uměleckých performancí, které oslavují dynamiku života a umělecké tvorby.

Festivalem každoročně ožívá celé město a bývá proto přirovnáván k divadelnímu festivalu v Avignonu nebo filmovým Karlovým Varům.

Letos festival nabídne na 30 místech po celém Hradci Králové více než 300 představení a koncertů. Na programu je činohra, alternativní a loutkové divadlo, tanec, autorská představení nebo program pro děti. Nebudou chybět ale ani koncerty a diskuse.

Chvění, tekutost a rovnováha

„Téma letošního ročníku je Chvění, tekutost a rovnováha. Nějakým způsobem jsme chtěli reflektovat změny ve společnosti a jak se dá udržet nějaká stabilita ke všem změnám, které nyní probíhají," vysvětluje ředitelka pořádajícího Klicperova divadla Eva Mikulková.

Čtěte také

Kromě českých umělců se návštěvníci i letos dočkají těch zahraničních. Například ze Slovinska, Belgie, Itálie, Francie nebo Portugalska a Slovenska, říká dramaturg Klicperova divadla Martin Satoranský.

Zahraniční inscenace nebudou chybět ani na prknech Divadla Drak. Komě nich pořadatelé divákům, a především těm malým, nabídnou i takzvaný Dračí víkend, říká ředitel loutkového divadla Tomáš Jarkovský. „V rámci toho my vždy děláme přehlídku těch aktuálních premiér právě proběhlé sezóny, pro diváky, pro kohokoliv, kdo nestihl některou z našich premiér vidět, tak tady má možnost to zvládnout během víkendu v jednom balíčku.“

Čtěte také

Vstupenky ale mizí rychle, upozorňuje mluvčí Klicperova divadla Martin Sedláček. „Úplně nejjednodušší cesta je podívat se na festivalové webové stránky, kde je kompletní program. Dokonce máme i takovou vychytávku, kde si diváci můžou zaškrtnout svůj oblíbený program a sestavit si ho vlastně na míru.“

Velkou část produkcí, hlavně těch pod otevřeným nebem, nabízí divadelní festival návštěvníkům zdarma. Je ale už zavedeným zvykem, že kdo chce, může přispět dobrovolným vstupným.

Tak pojďte s rozhlasem do divadla! Od mikrofonů se na vás těší Lada Klokočníková a Zdeněk Novák.

Spustit audio

Související