Makronky, rozkoš v puse i cukrářská maturita. Záleží na kvalitě surovin a trouba je největší oříšek
Magazín o zdravém životním stylu. Poslouchejte Šarm:
- 00:50 Rozhovor s herečkou Valerií Zawadskou
- 04:51 Radka Svatošová poví, jaké bylinky mohou pomoci proti virózám
- 09:07 Včelařka Ivana Šabaková a význam propolisu pro naše zdraví
- 13:24 Makronky a cukrářka Radka Luňáková
- 18:00 Podzimní módní trendy v pánské módě
- 22:14 Jak udělat první dojem poradí expertka na image a oblékání Dáša Kašparová
Vánoce se blíží a někteří se už dali do pečení cukroví, především perníčků. A ti zdatnější se možná budou chtít pustit do něčeho složitějšího. Pavla Kindernayová se proto vydala za Radkou Luňákovou, která patří k nejznámějším cukrářkám u nás. A je považována na nekorunovanou královnu makronek.
U trouby nedokáži detailně poradit konkrétní teplotu. Všechny hospodyňky vědí, že každá trouba peče jinak.
Radka Luňáková, cukrářka a nekorunovaná královna makronek
Jak tedy na ně, na makronky?
Jsou jedním z nejsložitějších cukroví. Začala jsem u toho nejsložitějšího, protože se potřebujete na ten francouzský recept dokonale soustředit. V myšlenkách vás to nepouští vůbec nikam jinam. Makronky vždy poznají, když začnete myslet na něco jiného.
Čtěte také
Na makronkách se údajně může pokazit úplně všechno.
Je to tak. Hodně záleží na kvalitních surovinách a pomůckách, pečící trouba je potom ten největší oříšek. U trouby nedokáži detailně poradit konkrétní teplotu. Já jsem začínala při nějakých 150 stupních po dobu 12 minut. Ale všechny hospodyňky vědí, že každá trouba peče jinak.
Často se stává, že trouby se zahřejí a teplota uvnitř potom neodpovídá tomu, co máme přesně nastaveno. Trouby jdou do vyšších teplot a to potom může makronky ničit.
Čtěte také
Nesmíme ani větrat a otevírat troubu při pečení, jsem slyšela.
Někdy jsou tyto věci trošku pověry. Ale něco na tom je. Makronky totiž především vždy poznají, když se venku změní počasí. A to nemáte šanci nijak ovlivnit. Takže úplně nejkrásnější makronky bývají při přechodu jara do léta a potom při změně podzimu do zimy. Když se počasí při tom přechodu ustálí.
Ale jakmile se venku začne tvořit vlhkost, je to problém. Uděláte první várku makronek, pak začne pršet a další makronky vám popraskají.
Údajně, pokud kousneme do makronky, tak musíme cítit rozkoš. Pokud ji necítíme, potom to není pravá makronka.
Dodnes se často například na trzích setkáváme s tím, že lidé uvidí makronky a řeknou, to je strašně tvrdé a sladké. To nám nechutná. A my je často dáme ochutnat a oni potom často odchází s pocitem, že poprvé v životě ochutnali pravou makronku.
Čtěte také
Z počátku jsem s tím hodně bojovala. Protože byl trend chemických makronek. Kdy je to nějaká směs, kterou smícháte s vodou a po upečení vám vznikne skořápka. A když přidáte smetanu, tak vám vznikne i krém uvnitř. A to potom chutná tak, jak lidé popisují a chutnají všechny makronky stejně. Jen mají rozdílné barvy.
Důležitá je koncentrace při pečení. A vždy říkám, nelze u makronek dělat jako u českého pečení vše od oka. Známe hrníčkové recepty, ale to u makronek neplatí. Tady opravdu potřebujete mít přesnou váhu, cukrářský teploměr a ideálně kuchyňský robot, který důkladně vyšlehá sníh.
To vše a ještě mnohem víc v magazínu o životním stylu Šarm v sobotu po 18 a neděli po 11 hodině. Na setkání s vámi se těší Lada Klokočníková.
Související
-
Čokoládové desatero. Jak si tohle pokušení co nejvíc vychutnat, podle čeho vybírat a jak skladovat
Hořkosladké pokušení v podobě čokolády způsobuje slastné chvíle. Abyste si čokoládu co nejvíc vychutnali, sestavili jsme pro vás společně s odborníky čokoládové desatero.
-
Francouzský hřích, to je makronka! Na první pohled jen sladké...
Radioporadna: Radka Luňáková - Makronky a jiné francouzské lehké letní dezerty. Makronka je na první pohled naprosto jednoduše vypadající sladké pečivo, ale zdání k...
-
Zapečené palačinky s tvarohem. Italové mají pizzu a Francouzi palačinky, které berou velmi vážně
Ve Francii si můžete koupit palačinky ve stánku na náměstí, na trhu, na pouti nebo ve specializovaných restauracích. Francouzi berou palačinky vážně, není to jen pamlsek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.