Makronky poznají, když začnete myslet na něco jiného. Směje se Radka Luňáková alias paní Makronková!

17. říjen 2022

Mlsná, sladká a voňavá je dnešní radioporadna Českého rozhlasu Hradec Králové. Budeme péct makronky, možná větrníky, možná další dobroty. Pozvání do studia totiž přijala velmi zdatná cukrářka Radka Luňáková. Přestože cukrařinu nestudovala, díky vášni pro toto řemeslo se může pochlubit titulem živnostník roku i oceněním Větrníku coby regionální potraviny.

Ještě vám říkají paní Makronková nebo už paní Větrníková? Před kolika lety to vlastně všechno začalo? Proč jste začala péct?
Celé to začalo před osmi lety. A způsobil to vlastně tak trošku nechtěně můj syn, který mě nevědomky k této krásné sladké profesi přivedl. Já jsem původem veřejnosprávní pracovnice. A potřebovala jsem se odreagovat, když jsme zjistili, že syn má autismus středního stupně, protože tenkrát to pro nás byl konec světa.

Makronky jsou jedním z absolutně nejsložitějších cukroví. Potřebujete se u nich soustředit, vážně vás nepouští v myšlenkách jinam.
Radka Luňáková, cukrářka

Dnes zjišťujeme, že to bylo jen o tom, naučit se s tím žít, přijmout to dítě takové, jaké je. Ale na té cestě mi v tomto ohledu pečení hodně pomohlo.

Čtěte také

Dovedla jste si vůbec představit, že byste mohla být tak úspěšná a oceňovaná?
Ani náhodou. Tenkrát to začínalo ve stařičké kuchyni se starou elektrickou troubou. Dnes bych vůbec nevěřila, že se i v tom mohou první makronky povést. Vždy říkám, že mě vedlo asi něco ze shora a přálo mi štěstí. Stala se z absolutní vášeň.

Ale je to důkaz, že pokud má člověk opravdu touhu, tak se vše může podařit. Makronky jste u nás začala dělat úplně mezi prvními. Přitom se o nich se říká, že jsou francouzským hříchem.
Myslím si, že makronky jsou jedním z absolutně nejsložitějších cukroví. Taková cukrářská maturita. Začala jsem hned tím nejtěžším a bylo to možná proto, že se při tom francouzském receptu opravdu potřebujete soustředit, vážně vás to nepouští v myšlenkách. Makronky vždy poznají, když začnete myslet na něco jiného.

Čtěte také

Na makronkách se údajně může pokazit úplně všechno.
Přesně tak. Hodně záleží na kvalitních surovinách i kvalitních pomůckách. Že se nesmí ani větrat, když pečeme, to jsou do jisté míry trošku pověry, ale i na tom něco bude. Makronky vždy poznají, když se venku změní počasí. A to nijak neovlivníte. Takže úplně nejkrásnější makronky bývají při přechodu z jara do léta a potom při střídání podzimu a zimy. Vždy, když se ustálí počasí v tom přechodu na nějaké teplotě, tak bývají nejkrásnější. Ale jakmile se začne dělat venku více vlhkosti. To okamžitě poznáte, první várka byla krásná a pak začne pršet a najednou vám makronky praskají.

Když prý kousneme do makronky, tak musíme cítit rozkoš. Pokud ji necítíme, tak to údajně není pravá makronka.
Tohle je krásné. My se dnes často setkáváme třeba na trzích s tím, že jdou lidé okolo makronek, kouknou na ně a řeknou, to je strašně tvrdé a sladké. Dáme jim makronku, ať ochutnají a ti lidé většinou odcházejí s tím, že poprvé ochutnali pravou makronku.

Celou cukrářskou radioporadnu nejen o makronkách s Radkou Luňákovou si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související