Jedna z nejcennějších zvonic v Čechách stojí v malé obci Chotěborky na Trutnovsku

11. březen 2018

V nenápadné malé obci Chotěborky na Trutnovsku s pouhými dvaceti obyvateli stojí unikátní celodřevěná stavba. Je to gotická zvonice z konce 16. století, která je považována za jednu z nejcennějších zvonic v Čechách. Podle nezávislé starostky Dagmar Jarošové je její zvuk slyšet do vzdálenosti několika desítek kilometrů. 

Málokdy se povede něco tak hezky načasovat. Přijeli jsme na kopec a právě zvoní zvony, když obcházíme tu unikátní zvonici.

„Ano, je to dřevěná gotická zvonice. Datum počátku výstavby tedy bohužel nevíme. Jsou na ní ručně štípané šindele. Snažíme se ji pravidelně udržovat v dobrém stavu, natírat. Dá se říci, že každých pět let se musíme té zvonici věnovat. A natírají nám ji zavěšení horolezci na laně," říká Dagmar Jarošová.

Gotická zvonice z konce 16. století v obci Chotěborky

Uvnitř zvonice na člověka ta dávná historie přímo dýchne.

„Tady je vidět ta krásná práce našich předků. Když vidíte ty ohromné dřevěné trámy, co vše uměli zpracovat a neměli k tomu elektřinu ani jeřáb, ani žádnou podobnou mechanizaci. Je to opravdu nádherné vidět tu práci," popisuje zvonici Dagmar Jarošová.

Po strmých dřevěných schodech jdeme i k obrovskému zvonu nahoře ve zvonici.

„Zvon je původní, ten tu zůstal. Některé zvony byly za války zrekvírovány. Ty další, menší, byly dodělány až po válce, postupně. V současné době tady máme zvonění elektronické, samospouštěcí. Ale dříve tu opravdu zvonil pravidelně zvoník. Máme tu i zvon umíráček. A na něm se zvoní i v dnešní době," doplňuje Dagmar Jarošová.

Gotická zvonice z konce 16. století v obci Chotěborky

Zvonice stojí na kopci na okraji obce Chotěborky. Je ji asi slyšet hodně daleko do kraje. Protože tady je úžasný výhled. Na jednu stranu Náchod, na druhou stranu Trutnov, na další stranu Hradec Králové.

„Ano, říká se, a v kronice to máme zapsáno, že zvony byly slyšet až na přehradě za Bílou Třemešnou. To je poměrně daleko," usmívá se starostka Chotěborek Dagmar Jarošová.

Spustit audio

Související