Imunita má jednu úžasnou vlastnost a tou je paměť. To je to, co nás chrání, říká zkušená imunoložka

9. červenec 2024

Imunoložka Doc. MUDr. Pavlína Králíčková z Ústavu klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice Hradec Králové je dnešním hostem naší radioporadny. Chceme se soustředit na téma, které je velice důležité, protože porucha imunity může postihnout každého z nás.

Oslabená imunita nám může způsobit řadu zdravotních problémů. Od rýmy, jak se říká, až třeba pro různé mykózy.
Ano, jednoznačně tomu tak je. My raději než oslabená imunita spíše mluvíme o tom, že imunitní systém nepracuje tak, jak má. A pokud pracuje chybně, tak to může přinést nejen infekce, ať už zmíněné mykózy, může přinést alergická onemocnění, rýmu, ale i další poměrně závažná onemocnění.

Snížená imunita se především projevuje infekcemi. Tam záleží na tom, jaká část imunitního systému nefunguje správně.
Doc. MUDr. Pavlína Králíčková, Ústav klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice Hradec Králové

Co si vlastně máme představit pod pojmem imunitní systém?
Imunitní systém je velmi zajímavý a fascinující orgán, byť je vlastně tvořen jenom nějakými buňkami a látkami rozpuštěnými v krvi, mezi kterými komunikuje naše tělo. Imunitní systém je propojený s dalšími orgány a má jednu důležitou úlohu, a tou je, že nás chrání proti hrozícímu nebezpečí.

Čtěte také

Ona existuje imunita vrozená a potom tedy také získaná. Jak se rozlišují nebo jak to vzniká?
Imunita vrozená, ta už je dána fylogeneticky od těch nejnižších organismů. Je to první imunita, která bojuje například ve chvíli s infekci, ta se rozvíjí prakticky okamžitě. Ta je taková nespecifická. A co je dáno více nám savcům, zejména člověku, je imunita specifická, která se rozvíjí řádově dny až týdny a je vysoce efektivní.

A má jednu úžasnou vlastnost, a tou je paměť. To je to, co nás chrání, abychom dokola při každém setkání se například s nějakým závažným onemocněním jím znovu neonemocněli.

Čtěte také

Když mluvíme o snížené imunitě, jak ta se projevuje?
Snížená imunita se především projevuje infekcemi. Tam záleží na tom, jaká část imunitního systému nefunguje správně. Jestli nám spíše haprují naše protilátky nebo naše buněčná imunita, tak častěji pak trpíme virovými nebo bakteriálním infekcemi. Nebo také na druhé straně, když máme sníženou imunitu, tak častěji například můžeme onemocnět nádorovým onemocněním.

Zvyšuje se nebo snižuje počet lidí se sníženou imunitou?
Poruchy imunity mohou být buď vrozené, tam bych řekla, že se spíše ten počet zvyšuje, ale to díky tomu, že ty pacienty objevíme. Ale u našich klientů, kteří nás navštěvují, tam podíl získané poruchy imunity jednoznačně narůstá v posledních letech, řekla bych, poměrně kosmickou rychlostí.

Celou radioporadnu s Doc. MUDr. Pavlínou Králíčkovou z Ústavu klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice Hradec Králové si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související