Hradecký útulek se změnil na azyl pro zvířata. Pracují tam srdcaři a zavedli i tzv. Mazlící čtvrtky

4. březen 2024

Vydáme se do lesa, kde je i v tomto předjaří hezky. A popovídáme si také o hradeckém útulku pro psy a kočky, který mají nově na starost hradečtí lesníci. Mají s ním velké plány, tak jsem moc rád, že nám o tom všem poví ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán.

Milan Zerzán ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

V lese je vždy krásně, tedy určitě i teď v předjaří? Asi tam ale bude letos hodně vody.
Bahno a tohle současné počasí není ani pro mě zrovna ideál. Já se vždy těším, když začnou rašit první zelené lístečky. To je pro mě nejkrásnější barva. Podíváte se na strom a každý den tam vidíte, jak rychle přirůstají nové. Jaro je podle mne v přírodě nejkrásnější.

Čtěte také

Zajímá mě teď hradecký útulek pro psy a kočky, který jste převzali. Můžeme připomenout, proč útulek přešel pod vaši správu?
Jednak se nachází v komplexu lesů, které spravujeme, takže to je kousek od prodejny paliva, kterou tam máme. Spojili jsme to a další výhodou je kamerový systém, který může být pro obě dvě provozovny společný. Jsme pro velkou otevřenost veřejnosti, děláme různé programy a akce, chtěli jsme najít nějaké místo, z kterého by ty programy vycházely. A útulek by se z mého pohledu mohl stát takovým místem, kde by to mohlo fungovat. Lidé se tam potkají, je tam k dispozici parkoviště, městská doprava, je to dostupné pro všechny. A mohou přijít i školy. Máme v plánu i nějaké naučné ukázkové stezky, může zde probíhat program lesní pedagogiky. Jak se lidé mají chovat v přírodě. Dále zde mohou být do budoucna i voliéry, v rámci spolupráce se záchrannou stanicí Jaro Jaroměř, můžeme si navzájem pomoci. Sháníme partnery, můžeme se sjednotit v podpoře záchrany zvířat všeobecně.

První zelené lístečky, to je pro mě nejkrásnější barva. Podíváte se na strom a každý den tam vidíte nové. Jaro je v přírodě nejkrásnější.
Milan Zerzán, ředitel Městských lesů Hradec Králové

Útulek jste převzali v únoru, takže máte za sebou měsíc provozu.
Zatím to jde podle mých představ. Lidé, který tam pracují, jsou většinou velcí nadšenci. Deset lidí se mi přihlásilo hned dobrovolně. A nejde jim o peníze, jsou to srdcaři. A kdybyste viděl, kolik mají jizev po těle, a většinou jsou to ženy, tak mě to docela překvapilo. Jsou to takové bláznivky.

Čtěte také

Plánujete třeba tradiční venčení a procházky lidí s pejsky? To bylo velmi populární.
Pracujeme na více frontách. Z mého pohledu zde chyběl manuál pro lidi, kam zavolat, jak postupovat, prostě volalo se na všechny strany a to bylo špatně. Takže my děláme manuál ve spolupráci s městem, vznikne takový pavouk, aby veřejnost věděla, kam s jakým zvířetem, komu se ozvat. Vždy to bude samozřejmě přes městskou policii, protože ta má právo odchytu a zásahu. Takže vznik takového manuálu, to je první, co mi chybělo. Druhá věc je otevřenost, což jsou naše sociální sítě, aby lidi viděli, co tam děláme, jak to funguje a kam ta zvířata odchází. Kontrolujeme i v těch rodinách, jak se o zvířata starají. Další jsou programy pro veřejnost, je to takové úsměvné, ale funguje to, to je socializace koček mazlením. Máme mazlicí čtvrtky.

Z mého pohledu chyběl manuál pro lidi, kam zavolat, jak postupovat s jakým zvířetem, komu se ozvat. Vždy to bude přes městskou policii.
Milan Zerzán, ředitel Městských lesů Hradec Králové

Pojďte nám přiblížit vaše mazlící čtvrtky.
Má to několik podmínek. Musí tam být kočky, které potřebujeme socializovat, takže doporučuji si dopředu zavolat. Jsou divoké, někde odchycené a potřebujeme je někde udat. Principem azylu, proto jsme to přejmenovali z útulku na azyl, což je dočasná věc. Útulek je definice podle zákona, ale my už máme azyl. Najdete nás na webu Azyl pro zvířata HK, najdete nás na sociálních sítích pod tímto pojmem. Chceme, aby ta zvířata byla co nejméně stresovaná a co nejrychleji se dostala k nějakému hodnému páníčkovi. Proto je to azyl. Takže budeme řešit různé programy s městem, jak s kočkami nakládat, ony nejsou z principu zvyklé na lidi, na dotyk.

Čtěte také

Takže k nám docházejí dobrovolníci, kteří si s nimi hrají, hladí je, aby si zvykaly na lidi. A už jsme některé kočky, které se spřátelily, předali novým majitelům. Takže to funguje. Myslím si, že největší nápor bude teď na jaře, když se rodí koťata. Takže nejvíce koček bude asi někdy v dubnu či květnu. Ale jak říkám, má to svá pravidla. V pondělí musíte mít karanténní den, abyste tam vše vyčistili, to je bez veřejnosti. Pak jsou dny, kdy můžete chodit venčit psy, a zavedli jsme ten jeden den, kdy mohou dobrovolníci dovnitř, vše si prohlédnout a mazlit se. Musí to mít pravidla, která jsou schválena veterinou.

Městské lesy Hradec Králové a.s. je samostatně hospodařící obchodní společnost, která je ve stoprocentním vlastnictví Statutárního města Hradec Králové, obhospodařuje lesní a rybniční majetek města trvale udržitelným způsobem a provozuje těžbu štěrkopísku. Cílem je pomocí šetrného a přírodě blízkého způsobu hospodaření, vytvořit dobře fungující rekreační zázemí pro obyvatele města Hradce Králové i další návštěvníky lesa.

Pojďme ještě pozvat na některou vaši pěknou akci. Blíží se Čarodějnice, takže zase něco chystáte v městských lesích?
Určitě. Dáváme opět dohromady tým, který udělá soutěže pro děti. Buřty budou pro děti zdarma, chci malou ohňovou show, pak zapalování ohně. Program bude asi od 17:00 do 20:00, protože je to všední den. Bude tam nejspíše DJ s písničkami pro děti, aby si zatancovaly. Bude to opět v kempu Stříbrný rybník, bereme to jako otvírání sezóny kempu a sezveme okolí, aby se všichni s námi pobavili. Není to jen pro děti, ale i pro nás, abychom si to společně užili.

Milan Zerzán ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Moc děkuji Milanu Zerzánovi, který nám přiblížil, co všechno mají Městské lesy Hradec Králové na starosti. Dělají to srdcem a baví je to, samozřejmě.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související