Městské lesy Hradec Králové přebírají od února provoz městského útulku pro opuštěná zvířata

18. leden 2024 07:46

Hradecké technické služby definitivně končí s provozováním městského útulku pro opuštěná zvířata v Malšovicích. Ten bude mít od února nového provozovatele, spravovat ho bude společnost Městské lesy Hradec Králové a.s. Ta chce útulek otevřít veřejnosti a chce také více spolupracovat například s dobrovolníky nebo s odborníky na problematická zvířata.

Čtěte také

„V současné době si předáváme podklady, smlouvy na odpad s obcemi, abychom uzavřeli nové, dál probíhá předávání majetku, který tady je. Procházíme si to a od 1.února bude oficiálně útulek pod naším vedením,“ popisuje aktuální situaci zástupce ředitele městských lesů Lukáš Hýsek.

Útulek čelil od podzimu roku 2022 podezření ze špatného zacházení se zvířaty a případ prošetřovala policie. Městští radní proto v říjnu rozhodli o tom, že provozovatele vymění. „My ten útulek přebíráme ve velice dobrém stavu. Tady po technické a po té veterinární stránce není žádný problém. Ta budova stála několik milionů korun a je ve velice slušném stavu a nebudou tady žádné zásadní velké investice.

Čtěte také

Co se změní, až útulek převezmou městské lesy? Budete dělat něco jinak? „Ten útulek povedeme tak, jak by měl fungovat podle veterinárního zákona. Dál chceme rozvíjet psí hotel, vycházky s opuštěnými pejsky a chceme, aby tady bylo co nejméně těch opuštěných zvířat, aby našla nové majitele co nejdříve.

I proto plánuje nové vedení útulku například pravidelně pořádat dny otevřených dveří, aby se návštěvníci sami mohli přesvědčit o tom, co péče o zvířata obnáší. „Fungují tady návštěvnické karty, v tom chceme pokračovat. Hlavně ta komunikace přes sociální sítě, nějaký rezervační systém, aby když sem lidi přijdou třeba s dětmi, aby nezjistili až tady na místě, že tady žádný pejsek není, se kterým by se mohli jít projít. Takže chceme aby dopředu věděli, jestli si mohou zarezervovat pejska a vyrazit na tu procházku.

Čtěte také

Městské lesy zároveň připravují návod, který pomůže lidem v případě, že najdou opuštěné nebo třeba raněné zvíře a budou váhat, na koho se v takové situaci obrátit, vysvětluje ředitel městských lesů Milan Zerzán. „Chceme zavést striktní pravidla, dát lidem manuál, kam jaké zvíře patří, co patří do útulku, co patří pod technické služby, kdo odchytává, kam co se má odnést a komu mají zavolat. Chceme dělat i takovou osvětu a nechceme pokračovat v tom, jak to bylo - uzavřený systém a nikdo nevěděl, co se tam děje a pak se množí nějaké pochybnosti, ať jsou pravda nebo ne.

Podle Milana Zerzána se v útulku kompletně změní i personální obsazení. Nikdo z původních zaměstnanců totiž neprojevil zájem v něm i nadále pracovat.

Spustit audio

Související