Hlíva ústřičná na smetaně. Zázračná houba je delikatesou, díky níž si užijete gurmánský zážitek

Hlíva ústřičná, to je zázrak přírodní medicíny. Jde o dřevokaznou houbu, rostoucí převážně na listnatých stromech, z nichž si bere živiny, které prospívají i našemu organismu. Příznivé účinky, které má hlíva ústřičná, znali již před staletími staří Číňané.

Ano, účinky hlívy ústřičné jsou jedinečné. Patří mezi ně posílení imunity organismu, pozitivní vliv na infekce a záněty, krevní tlak a zlepšení stavu cévního systému. Hlíva ústřičná a její účinky jsou využívány také pro zlepšení peristaltiky střev, při alergii, pro zlepšení metabolismu, regenerace organismu a snížení cholesterolu.

Suroviny:
1 500 g hlívy ústřičné, 200 g anglické slaniny bez kůže, 100 g másla, 300 g lahůdkové cibulky, 200 ml smetany (33%), 150 g listové petržele, 20 g soli, mletý černý pepř

Postup:
Hlívu ústřičnou okartáčujeme a natrháme na kousky. Poté ji opražíme na přepuštěném másle. Houby potřebujeme zbavit přebytečné vody, proto budou hotové, až z nich přestane unikat pára.
Opražené houby scedíme. Do pánve, kde jsme je připravovali hodíme nakrájenou slaninu a pozvolna ji roztavíme.
K orestované slanině přidáme najemno nakrájenou jarní cibulku. Připravíme si domácí smetanu a necháme ji jemně a rychle zpěnit.
Zpěněnou smetanu rychle osolíme špetkou soli, dopepříme čerstvým pepřem a přidáme opražené houby. Směs lehce zamícháme a doplníme nasekanou listovou petrželí.
Podáváme s napařenými karlovarskými knedlíky, ale použít můžeme např. i trojúhelníky toastového chleba.

Hlíva ústřičná je houba, která díky svým vlastnostem nachází všestranné využití. Není jen zdravou pochoutkou, ale také prostředkem alternativních léčebných metod.

Hlíva je elixírem mládí, co chutná. Tato zázračná houba je delikatesou, díky níž se i z obyčejného pokrmu stane gurmánský zážitek. Má jemnou chuť a příjemné houbové aroma.

autor: KAB

Související

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.