Gratinované těstoviny se špenátem, kuřecím masem a strouhaným sýrem. Nostalgie v novém kabátě
Zapečené těstoviny jsou velmi rychlé a jednoduché jídlo, při jehož přípravě není třeba se striktně držet předepsaných surovin. Navíc je zvládnou snadno připravit i úplní začátečníci v kuchyni. Ať už jde o klasické šunkafleky, zapečené těstoviny s kuřecím masem a špenátem nebo pro vegetariány těstoviny s brokolicí.
Možná i vy si občas dáte těstoviny a volíte je proto, že jsou vždy brzy hotové. Zapomeňte na špagety s kečupem a eidamem, zkuste si je udělat gratinované se špenátem, kuřecím masem a strouhaným sýrem. Určitě nebudete litovat.
- 400 g těstovin (široké nudle, krátké makarony, kolínka)
- 200 g kuřecích prsíček
- cibule
- 100 g čerstvého listového špenátu (baby špenát)
- 100 g měkkého smetanového taveného sýra
- 100 - 150 ml smetany ke šlehání
- 100 g strouhaného eidamu
- olej
- mletý pepř
- sůl
- máslo na vymazání zapékací misky
Co je gratinování? Způsob přípravy pokrmů zapékáním se žádoucí krustou na povrchu. Termín byl odvozen od francouzského slova „gratter“ jenž v překladu znamená seškrabávat připečenou zlatavou kůrku. Nejznámějším gratinovaným pokrmem jsou gratinované brambory. Při gratinování je cílem, aby se na povrchu vytvořila zapečená krusta, nejčastěji sýrová.
Těstoviny jsou bezpochyby nejoblíbenějším jídlem, pokud chcete uvařit rychle a tak, aby si všichni pochutnali. Kromě balíčku těstovin navíc nepotřebujete příliš mnoho dalších surovin. Možná i naopak. A ty netradiční kombinace jsou často nejlepší!
Když se řekne těstoviny, mnoho z vás první napadne červená omáčka. Základ z rajčat je ve spojení s pastou asi nejobvyklejší. Hned poté přijde na řadu omáčka bílá. Krémová konzistence se základem ze smetany, jogurtu nebo čerstvého sýra, doplněná velkou porcí sýra. Zkuste ale dnes něco úplně jiného.
Postup:
Těstoviny uvaříme podle návodu.
Než se uvaří, připravíme si maso, které nakrájíme na nudličky. Na oleji zpěníme nakrájenou cibuli. Jakmile zezlátne, přidáme kuřecí maso a orestujeme.
Když je maso téměř měkké, přidáme opraný, okapaný a na menší kousky překrájený syrový špenát a opět krátce orestujeme.
Když špenát změkne, přidáme tavený sýr a smetanu, osolíme, opepříme a důkladně promícháme.
Do hotového základu vmícháme uvařené, scezené těstoviny, dobře promícháme a směs rozprostřeme do vymazané zapékací misky.
Pečeme v roubě vyhřáté na 200 stupňů.
Ke konci pečení celý povrch posypeme strouhaným tvrdým sýrem a ještě zapečeme.
Dobrou chuť!
Související
-
Kdo by neznal „schody do nebe“ v podobě italských lasagní? Zkuste je tentokrát s lososem a špenátem
Lasagne mají pověst jídla náročného na čas i přípravu, navíc jsou i docela syté. Jednou za čas se do nich ale určitě pusťte - o to víc si je vychutnáte.
-
Vepřová panenka plněná špenátem a mozzarellou. Šťavnaté maso připravené s velkou láskou
Milujete vepřovou panenku? A víte například, že je vepřová panenka také velmi málo kalorická? Její další výhodou je nespočet možných variací na úpravu.
-
Kuře plněné rajčaty a špenátem. Variací na zpracování kuřecího masa jsou desítky, možná stovky
Kuřecí maso je vhodné pro jakoukoliv tepelnou úpravu - jednoduchou i náročnou. Dnes pro vás máme hodně zajímavý recept, udělejte si kuře plněné rajčaty a špenátem.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.