Frakce Patrioti pro Evropu stojí na průniku programových priorit, říká europoslankyně Dostálová
Letošní volby do Evropského parlamentu v červnu v České republice vyhrálo Hnutí ANO. Klára Dostálová, jako lídr volební kandidátky získala vůbec největší počet preferenčních hlasů ze všech kandidujících stran a uskupení. Narodila se v Praze a s rodinou žije dlouhodobě v Hořicích v Podkrkonoší. A blízko má i k Hradci Králové, kde také působila.
Europoslankyně za Hnutí ANO a místopředsedkyně nové frakce v Evropském parlamentu Patrioti pro Evropu Klára Dostálová je dnes naším hostem. Blahopřejeme samozřejmě k úspěchu ve volbách. Co to pro vás znamenalo i v rovině osobní nebo takříkajíc logistické? Protože přesun do Bruselu, to není jen tak.
Není to jen tak, protože samozřejmě v Bruselu si potom všichni europoslanci pak shání bydlení, takže to jsou opravdu takové logistické záležitosti. Ve Štrasburku, kde máme parlamentní zasedání jednou měsíčně, bydlíme na hotelu, tam se byt neshání. Ale Brusel je na to připraven, někteří poslanci končí, jiní naopak přicházejí, takže byty se tak proměňují. Ale už mám vše zařízeno a jsem připraveno v uvozovkách v plné polní.
Jsem stálým členem Výboru pro regiony, tzv. REGI. Moc se na tu práci těším. Budeme dbát na to, aby byly fondy pro Českou republiku výhodné.
Klára Dostálová, europoslankyně za Hnutí ANO
Co na ten váš přesun říkala rodina? Ta je asi již na různá cestování u vás zvyklá.
Rodina je opravdu už zvyklá. Já jsem hodně cestovala, byla jsem i ministryní pro místní rozvoj. Takže bruselské ani štrasburské prostředí pro mne není nic neznámého. Byla jsem členkou Rady Evropy, která zasedá ve Štrasburku, takže ty úřední budovy znám. Spíše šlo opravdu o to, najít si zázemí.
Čtěte také
Zastávala jste také post místopředsedkyně Poslanecké sněmovny, tedy dolní komory Českého parlamentu. Co jste dělala předtím, protože máte ekonomické vzdělání? A jaký je vůbec váš vztah k Hradci Králové a zdejšímu regionu?
Musím říci, že v Hořicích bydlím necelých 30 let. A profesní kariéru jsem právě začínala tady v Hradci Králové. A možná některé posluchače překvapím, protože jsem začínala jako banket manažer hotelu Amber Černigov. Tam jsem se na nějaké akci kraje seznámila s tehdejší ředitelkou Ivanou Křečkovou a jsou z nás stále velké kamarádky. Měla jsem ale dvě malé děti, takže takové ty návraty domů nad ránem, když byla plesová sezóna, to se manželovi příliš nelíbilo, tak jsem se poohlédla po jiné práci. Vyhrála jsem výběrové řízení jako auditorka na krajském úřadě a od toho už byl krůček k tomu, že jsem začala s předstupními nástroji, evropskými fondy, v roce 2004 jsme založili Centrum evropského projektování, kde jsem působila 10 let. Než mne zase přetáhla tehdejší ministryně paní Věra Jourová. Takže jsem se ocitla ve státní správě.
Nechceme federalizaci, chceme zachovat právo veta, suverénní státy, změnit Green Deal a migrační pakt. Frakce Renew to bohužel nezaručovala.
Klára Dostálová, europoslankyně za Hnutí ANO
Můžete vůbec jako europoslankyně pomáhat také našemu Královéhradeckému kraji?
Určitě ano a jsem ráda, že se na to ptáte. Nový Evropský parlament teď bude schvalovat nový víceletý finanční rámec, což jsou vlastně evropské fondy. Schvalovat se to bude na období 2028 až 2033. Já jsem uspěla a budu takzvaným pevným, stálým členem Výboru pro regiony, tzv. REGI. Moc se na tu práci těším, protože budeme dbát na to, aby byly ony fondy pro Českou republiku výhodné.
Čtěte také
Musím se také zeptat na Patrioty pro Evropu. Když se skládala tato nová frakce Evropského parlamentu radil se s vámi lídr hnutí ANO Andrej Babiš, jestli se stát její součástí? Nebo to byla přímo jeho vlastní politická aktivita?
Tohle proběhlo mediálním prostorem, ale pravda je někde úplně jinde. My europoslanci jsme přišli s touto iniciativou. Byli jsme v liberální frakci Renew, ale když jsme viděli sepsaný program pro tuto frakci, tak musím říci, že už po první větě jsem byla na zádech. Protože ta zněla: Chceme federalizaci Evropy. A my jsme evropské volby vyhráli právě s programem, že nechceme žádnou federalizaci, že chceme zachovat právo veta, suverénní státy, změnit Green Deal, migrační pakt a tak dále. Frakce Renew bohužel tohle nereflektovala, tak jsme říkali, buďme čestní, seznámili jsme s tím vedení Hnutí ANO, které nás v této aktivitě podpořilo. Tedy nejprve jsme odešli z frakce Renew a pak jsme hledali samozřejmě podle našeho programu partnery. A náš pan předseda Babiš kontaktoval partnery v Maďarsku a Rakousku a vytvořil se základ pro novou frakci. A pak už to šlo rychle. Z dalších států, kde europoslanci založili svůj program na podobných prioritách jako mělo Hnutí ANO, se začali připojovat a dnes jsou tam zástupci celkem 12 států a 84 europoslanců. A jsme třetí nejsilnější frakcí.
Vadí mi, že Evropa nehraje větší světovou roli. Měla by dostat znesvářené strany v ukrajinském konfliktu k jednomu stolu.
Klára Dostálová, europoslankyně za Hnutí ANO
A nemáte problém s některými stranami, které jsou také součástí frakce Patrioti pro Evropu? Jako je třeba Fidesz Viktora Orbána nebo rakouští Svobodní Herberta Kickla a další? Tyto strany jsou často považovány za extremistické.
My samozřejmě neřešíme jejich domácí politiku, sdružili jsme se skutečně kvůli programovým prioritám. A tak by to správně mělo být. My budeme v Evropském parlamentu prosazovat stejný program, revizi Green Dealu a zákaz aut se spalovacími motory, musíme rychle něco udělat s migračním paktem, abychom se pak jednou nedivili. Jsou to tedy všechno zástupci, kteří podporují suverenitu států a právo veta. Takže v tomto si rozumíme. Neřešíme tam bilaterální vztahy. Stejně tak bych já mohla napadnout kolegy z ODS, kteří jsou v takzvané frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR). Ti tam jsou zase s polskými zástupci a naše vláda řeší s Polskem problémy ohledně Dolu Turów.
Čtěte také
A když jede maďarský premiér Viktor Orbán za Putinem do Ruska a o den později potom ruská raketa vybombarduje ukrajinskou dětskou nemocnici? Nemáte s tím problém?
Je to opět zkratka. Nejprve jel Viktor Orbán na Ukrajinu. A jak říkám, my jsme frakce, která podporuje suverenitu států. Tedy premiér suverénní země si může jet kam chce. A on se navíc nikdy neprezentoval tak, že tam jede ze země, která předsedá Evropské unii. Jel tam za Maďarsko a nejprve za panem Zelenským. Následně jeho cesta vedla do Moskvy a do Číny. Potom jel na setkání států NATO. Takže onu hierarchii a posloupnost musíme stále připomínat, protože zkratka v mediálním prostoru, že jel za Putinem, je úplný nesmysl.
V minulém týdnu jste hlasovali v Evropském parlamentu o rezoluci ohledně podpory Ukrajiny. Vy říkáte, že frakce Patrioti pro Evropu není proruská, přesto jste se zdrželi tohoto hlasování a poslanci Hnutí ANO nehlasovali tedy pro tuto rezoluci. Vy už tedy nechcete Ukrajině pomáhat?
Já bych ráda, abychom si v tom udělali pořádek. Hnutí ANO vždy deklarovalo, že Rusko je agresor, Ukrajině pomáhejme jak to jen půjde, ale vedle toho už musí nastat nějaká diplomatická jednání a cesty, aby se alespoň domluvilo příměří. A to, že mírové rozhovory budou asi trvat dlouho, je jasné. Mně prostě vadí, že Evropská unie nebo Evropa jako taková nehraje větší světovou roli, protože to vypadá, že se stále čeká na volby v USA. Proč například Charles Michel, předseda Evropské rady, nedělá nějaké kroky, aby dostal znesvářené strany k jednomu stolu. Když se to podařilo v konfliktu Izrael a Palestinci, tak proč by se to nemělo podařit i tady.
Čtěte také
A teď k té Ukrajině. My jsme nebyli proti té rezoluci, ale zdrželi jsme se hlasování. A to z jednoho prostého důvodu. Prosili jsme, aby se o tom usnesení hlasovali po částech. Protože tam je natvrdo napsáno, že každá členská země Evropské unie musí dát 0,25 svého HDP ročně. A tady jsme u toho. My jsme suverénní země a nikdy by nám neměl nařizovat, kolik peněz na podporu Ukrajiny budeme dávat. A stejně tak se neodmyslitelně vedou všechny kroky ke členství Ukrajiny v NATO. Ale posílání peněz a vyzbrojování Ukrajiny jsme nikdy nerozporovali. Jsme stále v naší politice konzistentní jak doma, tak i v Evropě. Ale nemyslíme si, že pro suverénní státy by se jakékoliv podmínky měly dávat do usnesení. Kdyby tam tyto dvě podmínky nebyly, vždy bychom hlasovali pro.
Nejde ale také o určitou symboliku a vyslat do Moskvy jasný vzkaz?
Tak to už je potom všechno symbolika. Tak to nedávejme do usnesení. Mohlo jít jen o mluvené slovo a říci doporučujeme. Ale pokud máte v usnesení Evropského parlamentu, že členské státy by měly dávat 0,25 svého DPH a že je v podstatě jistota, že Ukrajina bude v NATO, jak tohle může Evropský parlament říci? Ukrajina musí nejdříve splnit určité podmínky, aby mohla vstoupit do NATO. Takže já takové striktní předurčování nemám ráda. Protože právě v rámci NATO jde o bezpečnost nás všech.
Kdy se vracíte zpátky do Bruselu?
Dnes navečer odlétám, protože už zítra a pozítří máme zasedání výborů. Já jsem členkou Výboru IMCO, což je Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů a také digitální a jednotný trh. A také členkou REGI, což je Výbor pro regionální rozvoj a budou se tam řešit kohezní fondy. Z Bruselu se pak vracím ve čtvrtek a doufám, že potom už budu moci opravdu odjet s rodinou na dovolenou.
Naším hostem byla europoslankyně Klára Dostálová z Hnutí ANO.
Související
-
Volby do Evropského parlamentu u nás vyhrálo hnutí ANO. Jak se volilo v Královéhradeckém v kraji?
Hnutí ANO vyhrálo u českých voličů evropské volby, získalo 26,14 procent a do Evropského parlamentu vyšle 7 zástupců. Na druhém místě skončila koalice SPOLU.
-
Peníze z Evropské unie mají pomoci při opravách další části...
Barokní pevnost Josefov by se v následujících letech mohla dočkat další částečné opravy. Na projekt Oživení pevnosti Josefov chce vedení města Jaroměř získat peníze...
-
Vamberecká krajka ozdobí Evropskou unii
V rámci předsednictví České republiky věnuje česká vláda oficiálním hostům, přesněji ženám ve významných funkcích, speciální dárky - brože z vamberecké krajky. Podn...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.