Do Královéhradeckého kraje přišlo za 20 let našeho členství přes 11,5 miliardy korun z Evropské unie

30. květen 2024 08:56

Už 20 let míří do krajů dotační peníze z regionálních operačních programů. Do Královéhradeckého kraje přišlo přes 11,5 miliardy korun. Evropské peníze v regionu podpořily přes 1700 projektů. Co vše se za tyto finance stihlo udělat? Detaily k těmto statistikám zjišťoval reportér Tomáš Lörincz.

Čtěte také

Které jsou ty nejdůležitější ze zmiňovaných 1700 projektů?
Důležitý je pro příjemce každý podpořený projekt, pokud bych ale přeci jen měl vybrat, tak vyberu velké projekty. Téměř 3,5 miliardy korun směřovalo do krajské silniční sítě, 2 miliardy do zdravotnictví - značnou část těchto prostředků zdravotníci využili především v období pandemie koronaviru, a třeba 0,5 miliardy stála modernizace Urgentního příjmu v hradecké fakultní nemocnici.

A miliarda a 600 miliónů korun šlo na podporu mateřských, základních i středních škol v regionu.

Čtěte také

Mohou evropské peníze z regionálních operačních programů využít i obce nebo musí vždy kraj?
Mohou a také velmi často využívají, obce na své projekty čerpaly více než 3 miliardy korun. Další peníze pak získaly příspěvkové organizace zřizované obcemi, v součtu s příspěvkovými organizacemi kraje to byly přes 4 miliardy korun.

Těch oblastí bylo ale víc, evropské peníze pomohly zachránit třeba Dientzenhoferovy kostely v Ruprechticích, ve Vernéřovicích a v Heřmánkovicích na Broumovsku, které se staly v roce 2022 národní kulturní památkou. 166 milionů získala revitalizace broumovského kláštera a dalo by se tak dál pokračovat.

Čtěte také

Zatím se bavíme jen o Královéhradeckém kraji, ale kolik peněz dostaly všechny kraje dohromady?
Za 20 let fungování regionálních operačních programů to bylo 193 miliard korun, dostalo se na 25 415 projektů. Pro všechny kraje jde o důležité peníze, třeba Královéhradecký kraj má roční rozpočet kolem 18 miliard korun, takže z regionálních operačních programů za ty roky přišla víc než polovina jednoho takového ročního krajského rozpočtu.

Kraje se netají tím, že evropské dotační peníze jsou pro řadu projektů natolik klíčové, že bez nich by řada věcí udělat prostě nešla.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související