Trápí mě byrokracie, která je bohužel v našem státě trošku nastavena, říká starosta Broumova
Dnes vás vezmeme do Broumova, do sedmitisícového města na česko-polských hranicích, kterému dominuje klášter řádu svatého Benedikta zapsaný i na seznamu národních kulturních památek České republiky. Od posledních komunálních voleb je ve městě starostou Arnold Vodochodský, kterého se určitě zeptám, co je v Broumově nového.
Broumov se také pokoušel získat titul Evropské hlavní město kultury roku 2028, dostal se až do finále. Co všechno vašemu městu tohle klání přineslo?
Když to shrnu, tak to jistě znamená, že Broumov už zná dnes daleko více lidí u nás i mimo naši republiku, než tomu bylo v minulosti. Ta soutěž nás posunula a zviditelnila. Je to vidět i na kontaktech spolupráce s jinými českými či polskými městy. Určitě nás to posunulo výš.
Pro mne byly dva roky starostování inspirativní v osobním i v profesním životě. A přiznám se, že i v některých věcech překvapující.
Arnold Vodochodský, starosta Broumova
Podařilo se díky tomu odstranit i nějaké vady na kráse v Broumově?
Myslím si, že město je krásné a bylo i předtím. Nicméně vytvořily se strategické dokumenty, což si myslím, že je hodně důležité pro budoucnost rozvoje města.
Čtěte také
Co se týče těch vad na kráse, tak každé město nebo obec něco takového mají. V souvislosti s Broumovem se třeba mluvilo o vlakovém nádraží nebo o chátrajícím Měšťanského pivovaru přímo v centru, který už roky hledá své využití.
To máte naprostou pravdu, Měšťanský pivovar chátrá už několik desítek let. My jsme ho v minulém roce otevřeli pro zájemce, dělali jsme prohlídky, aby lidé viděli, jaký je skutečný stav té budovy. V minulosti se říkalo, že ta budova je určena k demolici, a já jsem chtěl to povědomí změnit, což si myslím, že se podařilo. Velký plus to mělo i v tom, že lidé začali přemýšlet nad tím, jak tento objekt využít. Byly tam nápady jako městská tržnice, kde bychom nabídli k prodeji regionální výrobky. Byl tam návrh ubytovny, protože vedle máme cyklodům, jsme součástí také Svatojakubské cesty a Svatovojtěšské cesty z Polska. A pak jsem měl takovou vizi rozšířit tam muzeum. Ta vize ještě částečně trvá, byť se časem může změnit na něco zcela jiného.
Přijdete s nápadem, který by se dal udělat rychle, ale ten koloběh je pak přeci jen daleko delší. A jsme také závislí na dotacích.
Arnold Vodochodský, starosta Broumova
Projekty na to už jsou nebo budou?
To je složitější, protože nejdříve je potřeba si skutečně sdělit, co bychom tam chtěli. To i po politické stránce znamená, aby i zastupitelstvo souhlasilo s tím, co se teď uvaří. Ten projekt, když se postaví, je dlouhodobá věc a my už jsme v minulosti bohužel měli zkušenosti s projektem na sport centrum, kde měl být bazén, kde to nedopadlo.
Čtěte také
Zmínil jsem také vlakové nádraží. Tam už se věci hýbou k lepšímu?
Ano, na vlakovém nádraží už se vybudovalo nové nástupiště, takže je to pohodlnější pro cestující. A máme slíbeno od Správy železnic, že nám budou dělat i čekací plochy, zastřešení a celý prostor se zkulturní a zmodernizuje. Věřím, že Broumov bude mít jako vzor Náchod a bude na tom v budoucnu podobně.
Vedete město dva roky, tak jaké pro vás byly?
Pro mě určitě inspirativní. Jak v osobním životě, tak i v tom profesním. Přiznám se, že i v některých věcech překvapující, jak některé věci lezou pomalu na svět. Kvůli byrokracii, která je v tomto státě, myslím si, trošku nastavena. Ať to je stavební zákon, ať to jsou další legislativní věci. Dám příklad, byl jsem nedávno ve Francii a byl jsem velice překvapen, že na každém náměstí je krásná kavárna, hotely a jsou tam třeba jen jedny záchody pro muže i ženy společné. U nás to je velký problém, protože když si chcete otevřít kavárničku, potřebujete záchody pro invalidy, záchod pro ženy, záchod pro muže, záchod pro personál. A to je někdy i nemožné kvůli prostorům. To je jen jeden takový příklad z mého pohledu.
Čtěte také
To jsou věci, které mě trápí. Přijdete s nápadem, který by se dal udělat rychle, máte na to i peníze, ale ten koloběh je pak přeci jen daleko delší. Jsme také závislí na dotacích. Dotační tituly hodně pomáhají, když jsou cílené, a myslím si, že je využíváme v Broumově velice dobře, nicméně nemám třeba dopředu informace na pět let, co se za dotace bude tvořit, abychom se mohli připravit. Potom vznikají projekty takzvaně šité na míru velmi rychle, kde vznikají chyby, který pak mohou mít i do budoucna dopady na provoz toho projektu.
Pojďme říci konkrétní věci, které se u vás povedly.
Například domov důchodců jsme převzali na začátku roku 2022, když se úplně začínalo. Ten projekt není jednoduchý, nicméně díky kraji, který nám velice pomohl, za což děkuji hejtmanovi i radním a zastupitelům, že nám finančně pomohli i morálně nás podpořili, tak to vypadá, že v příštím roce někdy v červnu by se tento objekt měl zkolaudovat. A od podzimu příštího roku už by mohli nastoupit noví klienti.
Čtěte také
A knihovna?
Knihovna, to je skvělý projekt, jsem moc rád, že dopadl dobře. Jsme město se 7 000 obyvatel, nemáme na účtech miliardy, ale získali jsme dotační titul 40 milionů korun, který nám částečně pomohl k tomu, abychom knihovnu mohli rozjet. Protože v současné době je v Broumově knihovna v patře budovy na náměstí, kde byly dříve byty, takže ty prostory nebyly úplně vhodné. Byť současná paní ředitelka z těch prostor udělala nádherný projekty. Takže začala akce knihovna a bude to třípatrová moderní knihovna, kde vznikne i kreativní centrum. Věřím, že okolí Broumova a hlavně Broumováci budou naprosto spokojeni s tím, jak to tam bude vypadat.
Jak u vás vlastně vypadá spolkový a společenský život?
Já si myslím, že velice dobře. Město dlouhodobě už i v minulosti podporovalo spolky a podporuje je nadále, ať už formu dotací či grantů, máme tedy spolků opravdu hodně. A já jsem za to rád. Každý si může dnes najít ve městě, co by chtěl dělat. Akcí, který ty spolky tvoří a dělají během roku, je spousta.
A co vám udělalo v poslední době největší radost, pane starosto?
Narození vnuka. A potom i to, že máme na radnici dobrý tým. I v zastupitelstvu už se to trošičku uklidnilo a jedeme společně. Ať to je rada města, ať to jsou odbory. Například investiční odbor nám hodně pomáhá. Ten je velkou oporou při akcích, které plánujeme.
Naším hostem byl starosta Broumova Arnold Vodochodský. Moc děkuji za rozhovor.
Související
-
Nábytková banka! Broumov chce lidem v existenčních potížích pomáhat s vybavením domácností
Město Broumov zřídilo nábytkovou banku. Lidé v existenčních problémech by v ní mohli získat vybavení do domácnosti. Na dárce potřebných věcí ale město zatím čeká.
-
Vzácná freska ze 14. století v Broumově. Zobrazení démonů na ramenou panen jinde na světě neuvidíte
V Broumově církev zpřístupnila středověkou fresku v podzemí fary vedle největšího městského kostela svatého Petra a Pavla. Už její objevení provází zajímavý příběh.
-
Unikátní kruhovou třídicí linku, jedinou svého druhu na světě, má k dispozici Diakonie Broumov
Pracovníkům broumovské Diakonie pomáhá třídit textil unikátní linka, jediná svého druhu na světě. Její vývoj trval tři roky. Třídění textilu je teď výrazně efektivnější.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka