Vzácná freska ze 14. století v Broumově. Zobrazení démonů na ramenou panen jinde na světě neuvidíte

12. září 2022 09:24

V Broumově na Náchodsku církev zpřístupnila středověkou fresku v podzemí fary vedle největšího městského kostela svatého Petra a Pavla. Už její objevení provází příběh, který stojí za pozornost. Navíc jde o památku po dávných předcích, kteří svou stopu v regionu zanechali opravdu jen na několika málo místech. 

Martin Lanži, zdejší farář, mne vede k dřevěným dveřím připomínajícím mříž. Za nimi už je něco zajímavého. „Je tu ještě mříž z 19. století, která se také musela restaurovat. A pak jsou tam už bezpečností prvky z 21. století. Za ochranným sklem se nachází nástěnná malba ze 14. století. Konkrétní datace je 1320 až 1330.“

Čtěte také

Je to poměrně malý prostor s klenutým stropem. „Tato malba by tady možná už ani nebyla, protože máme plány z roku 1913, kdy se plánovala přestavba této budovy. Nicméně přišla první světová válka a přestavba se neuskutečnila. A zbylo nám tu tohle úžasné dědictví. Za které může praprapředchůdce pater František Plodek, který v roce 1967 hledal místo pro svého trabanta. Tedy automobil.

„On tu působil a potřeboval nějaké garážování. V tomto prostoru bylo hodně kostí, které se musely odvézt. A při jejich odvážení se postupně odhalovala freska nebo nástěnná malba ze 14. století.

Čtěte také

„Díváme se dolů, freska je nasvícená. Ta hloubka, která tu je, není původní. Ještě je předpoklad, že asi metr a půl do hloubky byla podlaha ve středověku.

„Zobrazené postavy mají svůj příběh. Pět rozumných panen, pět pošetilých, to si každý může dohledat, 25. kapitola, první verš a další u Matouše. Ovšem co je unikátní, to je zobrazení ďáblů na ramenou panen, které jsou odváděny do pekla. Podle všeho takové zobrazení démonů na ramenou panen nikde jinde na světě není.

Středověká freska v Broumově bude veřejnosti od této chvíle přístupná neomezeně po celý rok.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související