Město Broumov umožní zájemcům prohlídky bývalého měšťanského pivovaru z 19. století

11. květen 2023 07:33

Zájemci se budou moct podívat do bývalého broumovského pivovaru. Na jeho stavbu se v 19. století složili sami obyvatelé města, pivo se v něm vařilo ještě během druhé světové války. V době totality sloužila rozsáhlá budova jako sklad ovoce, posledních dvacet let je ale uzavřená a radnice pro ni hledá nové využití. 

Nově umožní zájemcům chátrající budovu navštívit, poprvé to bude v pátek 12. května.

Čtěte také

Jsem jen kousek od broumovského náměstí, stojím před budovou měšťanského pivovaru spolu s Pavlou Jenkovou, která bude jedním z průvodců po objektu. Teď se musíme dostat dovnitř dveřmi, které vypadají jako vstup do sklepa.

„Vítejte v měšťanském pivovaru. Pojďme se podívat do prvního patra, kde je to nejzajímavější z jeho historie,“ zve k návštěvě Pavla Jenková.

Na první pohled je vidět, že tato budova je skutečně už 20 let opuštěná. Na oknech jsou přibitá prkna, aby se dovnitř nikdo nedostal. A teď jsme vkročili do místa, které mi připadá jako stodola. „Tady se skladoval ječmen.

Prohlídky Měšťanského pivovar v Broumově

Teď je tu spousta špíny na podlaze. „Pokusíme se to trochu uklidit, ale současně chceme, aby vše zůstalo autentické. Takže nebudeme nic zásadního odklízet. Jen se postaráme především o bezpečnost návštěvníků.

Čtěte také

Uprostřed jedné z menších místností stojí věc, kterou vůbec nedokáži identifikovat. „To je pozůstatek kotle, kterým se tady zatápělo. A potom průduchy se ten teplý vzduch dostával nahoru do prostor, kde se právě skladoval ječmen, který tam vysychal.

V pátek 12. května tady začnou prohlídky. Ale zrovna procházíme místem, kde není elektřina a musíme si svítit svými mobily, abychom viděli na cestu. „To vyřešíme tak, že každý návštěvník dostane ochrannou helmu na hlavu a budeme mít také velké baterky na svícení. Budeme se držet stále pohromadě a budeme chodit v menších skupinkách.

Čtěte také

Přišli jsme do obrovské haly, kde jsou umístěny desítky, možná stovky popelnic, mají je tady uskladněné Technické služby. „Tady se dříve uskladňovaly ležáky a vydávaly se k prodeji. Je tu vidět ještě taková budka, kde byla recepce a tam pracovník pivo prodával zákazníkům, dodává Pavla Jenková.

Pokud lidé chtějí v pátek 12. května nebo v sobotu 13. května vidět vnitřek měšťanského pivovaru v Broumově na Náchodsku, tak je zapotřebí si místo zarezervovat online přes broumovské informační centrum. Další možnost, jak se do pivovaru podívat, bude potom 25. června.

Prohlídky Měšťanského pivovar v Broumově

Spustit audio

Související