Říkali mi, že to je těžké povolání. Ale já si tvrdohlavě šel za svým, usmívá se herec Daniel Krečmar
Pozveme vás do divadla a představíme vám novou posilu souboru Klicperova divadla v Hradci Králové, které v říjnu uvedlo na Komorní scéně ve Studiu Beseda v české premiéře londýnskou divadelní komedii o rozchodech s názvem 50 způsobů, jak se rozejít. Hraje v ní také herec Daniel Krečmar.
Jak se vám vstávalo? Jste spíš sova, nebo ranní ptáče?
Spíše sova.
50 způsobů, jak se rozejít. To je vaše první práce v Hradci Králové. Jak se to povedlo?
Je to super. Byl jsem nervózní samozřejmě, abych naplnil nějaká očekávání, ale věřím, že to dopadlo dobře. Super.
Už jsem měl možnost se městem projít a líbí se mi moc. Ale ještě bych si ho měl projet na kole. Je tu jedna velká placka, takže to je ideál.
Daniel Krečmar, herec Klicperova divadla v Hradci Králové
Kolikrát jste se vy rozcházel v životě?
To bych raději ani nepočítal. Ale něco asi tam určitě bylo. Nějaké zkušenosti v tomto směru jistě mám, ale nebylo to nic tak katastrofálního jako právě v té naší hře. Tam je to přitažené hodně za vlasy. Je to taková hořkosladká komedie.
Čtěte také
Hra prý vznikla podle názvu písně Paula Simona.
Ano, je to tak. 50 způsobů, jak se rozejít. Hra vznikla tak, že se osm autorů sešlo a nějak to prostě dali dohromady. Mělo to úspěch v roce 2009 na jistém festivalu, tak jsme si řekli, tak to tady v Hradci Králové zkusíme a myslím, že se to chytne. Ale jaká byla přesně ona inspirace písní vlastně ani nevím. Jaký vztah mezi sebou má píseň a hra. Možná je to opravdu jen ten název.
Co vy tam hrajete?
Hraji více rolí. Je to takové skečovité, nemá to jednu dějovou linku, prostě přijde jeden příběh, pak další. Takže já tam hraji kluka, který se chce rozejít se svou holkou a k tomu, aby se k tomu odvážil, tak mu to něco překazí. Pak tam hraji také člověka u soudu, která sám sebe obhajuje, protože udělal... Ale nemůžu vše prozradit, ne?
Čtěte také
Jak je to s muzikou v inscenaci? Protože se prý i hodně zpívá.
Máme tam myslím tři písně, zpíváme, máme takovou kapelku, mohli bychom s ní i kočovat po různých štacích. Dostal jsem takový dar a miluju hudbu. Ano, miluju.
Jak vás přijali kolegové tady v Hradci Králové?
Krásně. Opravdu. Fakt jsou tady všichni moc milí.
Nelze si nevšimnout vašeho příjmení Krečmar. Hned se mi vybavilo jméno Eduarda Krečmara, známého textaře. Máte spolu něco společného?
Ano. Byl to můj otčím. Vyrůstal jsem u něj v rodině od svých asi 9 let. A hodně mne ovlivnil. Pamatuji si, že když jsem chodil do dramaťáku, Kampak se jmenoval, bylo to hned vedle Divadla Járy Cimrmana, tak mne od toho odrazoval, když jsem mu řekl, že chci na konzervatoř a chci být hercem. Říkal mi, že to je těžké povolání. Ale já jsem si tvrdohlavě šel za svým. Musím ovšem uznat, že měl v lecčems pravdu.
Chystáme představení A pak usnu a vstanu o Zuzaně Navarové. Bude se tam tancovat, bude tam živá muzika, určitě se máte na co těšit.
Daniel Krečmar, herec Klicperova divadla v Hradci Králové
A ovlivnilo to i vaše hudební zaměření? Protože vy máte opravdu muziku rád.
Odmalička mě dali rodiče na kytaru, ale tenkrát mě to ještě moc nechytalo. Až pak jsem přišel na konzervatoř a viděl jsem, jak někteří kluci hrají na kytary a holky u toho tancují. To bylo super. Tak jsem si říkal, tyhle akordy znám. Najednou to byla zase vášeň. S kamarádem Petrem Uhlíkem, který hrál na housle, jsme chodili hrát třeba na Staroměstské náměstí v Praze. A jednou jsme si vydělali 3 000 korun za hodinu. To byl takový náš highlight.Čtěte také
Studoval jste pražskou konzervatoř, pak jste měl angažmá pět let v Divadle Pod Palmovkou.
Dostal jsem se tam ke krásným rolím. Zahrál jsem si třeba Jana Kubiše nebo Václava Havla, to bylo skvělé.
Co vás nakonec přivedlo do Hradce Králové? Chtělo se vám odejít z Prahy?
Potřeboval jsem změnu a přišla odtud nabídka. Neváhal jsem vlastně ani moc dlouho.
Jak se vám líbí Hradec jako město?
Už jsem měl možnost se městem trošku projít a líbí se mi moc. Ale ještě bych si ho měl projet na kole. Kolegové mi říkali, že tady je jedna velká placka, takže to je ideál.
Novinky, informace a hrací plán Klicperova divadla z Hradce Králové, které je čtyřnásobným držitelem ocenění Divadlo roku.
Na čem teď pracujete v divadle? Na co se chystáte?
Představení A pak usnu a vstanu, které je o Zuzaně Navarové. Bude se tam tancovat, bude tam živá muzika, bude hrát 15 muzikantů hradecké filharmonie. Choreografii dělá Marek Zelinka a jsou tam i nějaké herecké akce. Ale spíše to bude o muzice.
Co vám říká jméno Zuzany Navarové, rodačky a velké ikony Hradce Králové?
My jsme její muziku na konzervatoři milovali. Hráli jsme ji pořád dokola. Bylas jak poslední hlt vína, všechny tyto písně, u kterých se velmi lehce rozpláču, protože jsou hodně krásné. Takže se určitě máte na co těšit.
Naším hostem byl herec Daniel Krečmar, nová herecká posila hradeckého Klicperova divadla. Děkuji za rozhovor.
Související
-
Výjimeční „Klicperáci“. Hradecké divadlo uvede 14 titulů, z toho 11 českých nebo světových premiér
Vydáme se na prkna, co znamenají svět, protože Klicperovo divadlo v Hradci Králové zveřejnilo dramaturgický plán na příští sezónu. Ta by měla přinést osm premiér.
-
Pavel Khek: Povolání divadelního uměleckého šéfa je v mnohém dost podobné třídnímu učiteli ve škole
Výrazný režisér Pavel Khek je uměleckým šéfem Klicperova divadla v Hradci Králové. V pátek 19. března ho přivítá Lada Klokočníková po 10. hodině v pořadu Páteční host.
-
Všechny role jsou vlastně o lásce a vztazích. Podobně jako v životě. Usmívá se Natálie Holíková
Klicperovo divadlo v Hradci Králové připravilo dvě krásná představení. Lidé, místa, věci a Prolomit vlny. Hlavní role v obou skvěle ztvárnila herečka Natálie Holíková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.