Volby do Evropského parlamentu u nás vyhrálo hnutí ANO. Jak se volilo v Královéhradeckém v kraji?

10. červen 2024 08:29

Hnutí ANO vyhrálo u českých voličů evropské volby, získalo 26,14 procent a do Evropského parlamentu vyšle 7 zástupců. Na druhém místě skončila koalice SPOLU, ta má za 22,27 procenta 6 křesel. Své poslance vyšle do Bruselu celkem 7 stran nebo uskupení. Detaily zjišťoval reportér Tomáš Lörincz.

Čtěte také

Kdo vlastně může být s výsledky voleb spokojen?
V první řadě hnutí ANO, které si polepšilo o jeden mandát na sedm europoslanců, a také hnutí Přísaha a Motoristé, se ziskem přes 10 procent skončilo nakonec třetí. Hlasy dostaly strany, které jsou v opozici proti současné vládě - koalice Stačilo! s Kateřinou Konečnou z KSČM má téměř 10 procent a dva mandáty.

Spokojené naopak nebudou strany vládní koalice. Relativně obstálo uskupení SPOLU, které má šest mandátů což je o dva méně než v minulém období, nespokojení ale musí být zejména Starostové se dvěma europoslanci, KDU-ČSL, Piráti a také SPD s jedním mandátem.

Čtěte také

Jak volili lidé v Královéhradeckém kraji?
V podstatě podobně jako v celém zbytku republiky. I v Královéhradeckém kraji vyhrálo hnutí ANO, které získalo přes 27 procent hlasů, to je víc než je číslo za celou republiku, druhá koalice SPOLU má necelých 22 procent, tedy těsně pod republikovým výsledkem. Třetí skončila i v našem kraji Přísaha a Motoristé.

Když se podíváme na opačný konec, tak třeba Nový směr získal 57 hlasů, to jsou tři setiny procenta, a 16 ze 30 kandidujících subjektů se nedostalo ani na 500 hlasů dohromady.

Čtěte také

A co volební účast u nás v kraji?
Byla velmi dobrá, třetí nejlepší mezi kraji v celém Česku. Jako tradičně přišlo nejvíce procent voličů v Praze, na druhém místě skončila Vysočina a třetí byl právě Královéhradecký kraj. Když jsem projížděl volební účast v jednotlivých obcích, tak až na pár výjimek se ta čísla pohybovala kolem republikového průměru nebo nad ním, podstatná část malých obcí měla i přes 40 procent.

Naopak třeba v Hlušicích přišlo 161 ze 613 voličů, což je 26 procent. Zajímavá data pak nabízí pohled na čtyři volební okrsky v Hoříněvsi - v jedné obci mají ve dvou okrscích mezi 60 a 70 procenty, ve zbývajících dvou pak lehce přes 30. Jasné ale je, že i voliči v Královéhradeckém kraji vnímají Evropské volby jako důležitější než v minulých letech.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související