Evropská unie dělí společnost. Češi od Bruselu očekávají zejména dvě věci: bezpečnost a stabilitu

27. únor 2024 08:25

Přemýšleli jste někdy, co pro vás znamená Evropská unie? Jestli z našeho členství v sedmadvacítce dokážete vytěžit výhody, anebo vám život různá nařízení spíš komplikuje život? Vztah české společnosti vůči Evropské unii zkoumal za podpory Evropského parlamentu i unikátní výzkum agentury STEM.

Čtěte také

Evropská unie je problematická značka, která rozděluje společnost. Vyplývá to z unikátního výzkumu agentury STEM. Pro Český rozhlas ho vypracovala za podpory Evropského parlamentu. Češi prý navíc od Bruselu očekávají hlavně dvě věci: bezpečnost a stabilitu, aby se mohli sami rozvíjet.

Podrobně o tom teď budeme mluvit s redaktorkou Adélou Kavříkovou. Pojďme na začátek objasnit to označení "problematická značka". Proč má Evropská unie mezi obyvateli takovou nálepku?

S pojmem Evropská unie si lidé často spojují politiku. Tak si to aspoň vysvětluje Martin Kratochvíl, sociolog agentury STEM, který se na výzkumu podílel. „S EU je více spojeno ono politikum. Znamená to, jak moc se EU vydává do budoucnosti, jaké změny či nařízení jsou s tím spojeny. Jak je organizována, jestli mám pocit, že Brusel je nějaké zlé centrum někde daleko.“

Čtěte také

Podle Martina Kratochvíla se Češi víc cítí jako neutrální Evropané. Tady pro dokreslení doplním, že výzkumu se účastnily 2 tisíce lidí starších 18 let. Dotazy jim byly kladeny loni v listopadu.

Říkali jsme, že společnost taky rozděluje. Jak moc?

Přibližně dvě pětiny jsou prounijní, další dvě pětiny jsou proti a těch nejistých je jedna pětina. Výzkum lidi rozdělil do šesti skupin: euronadšenců, příznivců, vlažných příznivců, nejistých, odpůrců a skalních odpůrců. My jsme zástupce každé z šesti skupin oslovili a jejich příběhy a postoje vám budeme postupně představovat.

Čtěte také

Kdo je typický Euronadšenec?

Obecně řečeno ten, kdo má dobrou zkušenost s Evropskou unií. Často to jsou vysokoškoláci nebo lidé aspoň s maturitou, ekonomicky dobře zajištění, v průměru jsou mladší a častěji cestují. Naopak skalní odpůrci vnímají Evropskou unii jako někoho, kdo nás brzdí nebo nás může ohrozit. A tahle skupina tvoří podle výzkumu téměř 14 procent společnosti.

Tolik Adéla Kavříková k unikátnímu výzkumu agentury STEM a projektu Českého rozhlasu Rozděleni Evropou. Pokud by zajímalo i vás, do jaké skupiny spadáte vy, otázky v naší kalkulačce jsou na serveru iRozhlas.cz.

Spustit audio

Související