Europoslanec Tomáš Zdechovský: Kdo spí v demokracii, může se probudit v diktátorském režimu

26. červenec 2021

Je léto, jsou prázdniny a prázdniny teď má i Evropský parlament, kde je jedním ze zástupců České republiky europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. V Českém rozhlase Hradec Králové jsme se potkali naposledy na konci minulého roku, a tak jsem zvědav, co se všechno od té doby odehrálo. 

Europoslanec Tomáš Zdechovský

Tomáš Zdechovský (*1979 Havlíčkův Brod)

od roku 2014 poslanec Evropského parlamentu, od roku 2020 místopředseda KDU-ČSL. Předtím působil jako krizový manažer a mediální analytik. Je považován za odborníka na krizovou komunikaci, politický marketing a public relations. Server Info.cz ho zařadil mezi 50 nejvlivnějších Čechů v Bruselu. Je také držitelem ocenění Hvězda Reflexu, které uděluje časopis Reflex.

Co bylo stěžejním tématem číslo 1 v Evropském parlamentu za posledních 6 měsíců?
Asi nejvíc stěžejní téma bylo očkování proti covidu-19 a dostatek očkovacích látek, aby se všechno zvládlo. A já si myslím, že byl dobrý obrovský tlak jak na Evropskou komisi, tak i na členské státy, aby sehnaly dostatek očkování pro své občany. A je vidět, že situace je výrazně lepší než před rokem, kdy ještě v tuto dobu byla řadu omezení a restrikcí, nemohli jsme skoro nic dělat.

Čtěte také

Nebyla třeba chyba, že se o to starala Evropská komise pro celou Evropskou unii a že si to každý stát neudělal po své linii? Z počátku byly jisté problémy s dodávkami vakcín.
Určitě tam nějaké chyby byly, to si musíme přiznat, ale na druhou stranu očkování a jeho rychlost záležela na členských státech. My teď v současné době máme třeba víc vakcín, než jsme schopni dávat lidem. Vždy na začátku, když se něco rozbíhá, tak se musí vychytat mouchy. Spoléhali jsme na vakcínu AstraZeneca, která se ukázala jako slepá cesta, znáte Járu Cimrmana, který byl schopen najít devět cest, které nikam nevedou. A ta desátá cesta je Pfizer a Moderna, tou cestou jdeme a jsem rád, že očkování má u nás ukončeno už 4,5 milionu lidí.

Máme projekt Dobrá práce, jehož význam je v přiblížení lidem. Pandemie ukázala, že si musíme vážit všech lidí, kteří pracují rukama.
Tomáš Zdechovský, europoslanec a místopředseda KDU-ČSL

Nepřekvapuje vás, že spousta lidí očkování úplně odmítá?
To bude asi vždy, ale na druhou stranu musím říct, že já jsem byl jeden z dobrovolníků ve zdravotnictví, který byl naočkován. A dnes, když letíte Evropou, tak bez očkování prostě musíte splňovat spoustu věcí a je to daleko namáhavější. A vypadá to , že i některé státy vůči nenaočkovaným přijmou určití restrikce. Sám vidíte olympiádu, spousta lidí se na ni připravovala čtyři roky jako na vrchol sportovní kariéry, a pak tam jede jeden nenaočkovaný lékař jako doprovod a mnozí z nich mají prostě utrum a mohou si nechat o olympiádě jen zdát.

Čtěte také

Vy jste nedávno přiletěl z Itálie. Co jste tam dělal?
Máme v Itálii jako europoslanci poměrně dost kontaktů a velmi často s nimi spolupracujeme na vyšetřování těch nejzávažnějších podvodů, které se týkají evropských peněz. Je tam Guardia Finanza, která má poměrně dost zkušeností v boji proti mafii, které se dají replikovat do dalších členských států. Všichni známe kauzu ze Slovenska, kam mimochodem jedu zítra za tamními zemědělci, a víme, jak dopadl novinář Jan Kuciak. Je potřeba se snažit tyto věci preventivně nastudovat a koukat, jakým způsobem se proti nim bojuje.

Zaslechl jsem , že jste dostal i nějaké ocenění.
Ano, dostal jsem ocenění z Malediv. Byl jsem tam před třemi lety pomáhat tamní opozici svrhnout nedemokratický režim, který tam byl spojený s prezidentem Jamenem. Tak jsem dostal za pomoc Maledivám na cestě k demokracii ocení ministra zahraničních věcí, který přidává jejich velvyslanec. Je to taková zlatá medaile.

Čtěte také

To ocenění dovršilo vaše snažení na Maledivách.
Ono to snažení musí neustále pokračovat. Protože ten, kdo spí v demokracii, probudí se v diktátorském režimu. Takže je potřeba s nimi dál spolupracovat a je potřeba na Maledivách v budování demokratického státu pracovat a zatím se to poměrně dobře daří. I když během posledního půl roku nastaly věci, které mě hodně zaskočily, třeba atentát na jejich bývalého prezidenta a současného předsedu parlamentu. Proto je potřeba neustále pracovat a Maledivy jsou v současné době jeden z nejbezpečnějších států na světě a demokracie tam opravdu jde hodně nahoru. Jsem za to rád.

Evropský parlament má prázdniny, ale vy si dovolenou neužíváte, není to tak, že byste si dal nohy na stůl a odpočíval.
Určitě ne. Já miluji krokodýly a vše kolem nich. A v Safari Parku Dvůr Králové máme krokodýla Krakena, což je největší krokodýl ve střední Evropě. A oni ho chtějí přestěhovat do Polska. Tak jsem se teď do toho zapojil a chci s panem ředitelem najít nějaké řešení, abychom Krakena nestěhovali. I když to není africký druh. Protože je to obrovská atrakce, navíc Kraken je nádherný, má krásnou partnerku a do dvorské zoo prostě patří. Budu za něj bojovat.

Čtěte také

A určitě, jak vás znám, to není jediný projekt.
Máme projekt, který se jmenuje Dobrá práce. Potřebujeme, aby teď v létě doběhl, tak to nějak zkusíme nakombinovat a budu zkoušet různé práce, pracovat rukama. Je zajímavé, když třeba prodáváte zeleninu v Plotištích, co všechno se musíte k tomu naučit. Význam toho projektu je v opravdovém přiblížení lidem. Každá práce je prostě dobrá. A také pandemie ukázala, že si musíme vážit i lidí, kteří pracují rukama. Všichni oceňovali zdravotníky, ale kdo oceňoval prodavače, kdo oceňoval cestáře, kteří také všichni pracovali?

Celý rozhovor s europoslancem Tomášem Zdechovským si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související