Endoskopie jde velmi dopředu, smějeme se, že začínáme brát práci chirurgům, říká MUDr. Ilja Tachecí
Lékařská radioporadna, při níž budeme vstupovat do těla, abychom nemoci diagnostikovali i léčili pro klasickou chirurgii, kde je hlavním nástrojem skalpel. Modernější lékařské přístupy se ale snaží lidské orgány co nejvíce zachovat, a proto do těla vstupují skrze trávicí soustavu. Říká se tomu endoskopie. A právě na ni a její novinky se zaměříme.
Pozvání do Českého rozhlasu Hradec Králové přijal doc. MUDr. Ilja Tachecí, Ph.D., přednosta II. interní gastroenterologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Gastroskopie je přímější. Koloskopie má mnoho zatáček a je to i delší trasa, kterou musíme prohlédnout. Čili pro lékaře je obtížnější.
doc. MUDr. Ilja Tachecí, Ph.D., přednosta II. interní gastroenterologické kliniky FN HK
Je jednodušší gastroskopie nebo koloskopie. Pro pocity pacienta?
To je tedy velmi obtížná otázka. Já si myslím, že je to velmi individuální záležitost. Samozřejmě jsou lidé, kteří jsou hodně dráždiví, například se nadavují i při čištění zubů, tak pro tyto pacienty představa vyšetření ústy a zavádění jakéhokoliv cizího předmětu do jícnu, je velmi drastická. Může to vyšetření pro ně být v představách hodně traumatizující.
Čtěte také
Ale jsou zase lidé, kteří polykají endoskop naprosto bez problémů a jako by se jich to netýkalo. Čili úlohou lékaře je odhadnout správný přístup k pacientovi, zda může mít s danou vyšetřovací metodou problém. A jsme samozřejmě připraveni nabízet pacientům různé léky, které učiní to vyšetření snesitelnějším nebo příjemnějším, i když to je asi příliš silné slovo.
Zásadou je pacientovi nikdy neubližovat a protože bohužel u některých osob potřebujeme, aby na ta endoskopická vyšetření přicházeli několikrát ke kontrole, tak chceme, aby si od nás odnášeli pokud možno neutrální zážitky. Nebudu přehánět a nebudu říkat že příjemné zážitky. Aby se nebáli. Naším cílem není děsit nebo to vyšetření dělat jakkoliv nepříjemným.
Čtěte také
Teď jste vypíchnul gastroskopii, tedy když se vstupuje do těla ústy. Koloskopie je ta opačná strana z pohledu lékaře. Co je náročnější?
Dá se to srovnat z pohledu techniky endoskopie, to znamená toho, co ten lékař musí umět, řekněme, rukama jako řemeslník. A náročnější je koloskopie, je složitější. Jde o delší vyšetření, které je více závislé na kvalitě provedení.
Samotné provedení endoskopie může souviset i s mírou bolesti nebo nepříjemných pocitů, které může pacient při vyšetření pociťovat. A gastroskopie je v tomto směru přímější. Ono je to dané také uložením orgánů, které vyšetřujete. Koloskopie má mnoho zatáček, když to tak řeknu. Střevní kličky atd. A je to i delší trasa, kterou musíme prohlédnout. Čili pro lékaře je obtížnější koloskopie.
Potkáváme se s chirurgy a některé věci, které se dříve musely operovat, jsme dnes miniinvazivně, endoskopem, schopni kvalitně ošetřit.
doc. MUDr. Ilja Tachecí, Ph.D., přednosta II. interní gastroenterologické kliniky FN HK
Co všechno endoskop, který zavádíte do těla, umí?
Já bych možná řekl, že není endoskop jako endoskop, máme jich celou řadu. Jsou určeny k vyšetření určitých částí trávicí trubice a vývodů, například žlučových, nebo pankreatického vývodu. Tedy endoskopy se v podstatě pak liší svojí délkou, někdy i šířkou nebo tloušťkou. A v zásadě umí velmi podobné věci.
Čtěte také
To znamená, základ je zobrazení. Endoskop je vlastně takové digitální snímací zařízení. V současné době se používají endoskopy, které mají kvalitní čip, který přenáší obraz a počítačově ho zpracovává, zobrazuje ho na obrazovce. Protože v těle je tma, je potřeba si sliznice osvítit, tedy musí tam být zdroj světla.
Dříve se používaly xenonové výbojky, v současné době jsou endoskopy s ledkovými světly, která jsou velmi výkonná a úsporná. Lékař pak umí s endoskopem hýbat, má kolečka, kterými může ovlivňovat směr zavádění endoskopů, což je velmi důležité. Změnit polohu, podívat se na určité místo.
A potom má endoskop to, čemu říkáme pracovní kanál, kterým můžeme zavádět různé další nástroje. Tedy endoskop je nejen, jak říkáme, diagnostický přístroj, to znamená přístroj určený k zobrazování, k určování nálezů, ale i terapeutický, tedy k provádění různých endoskopických operací.
Čtěte také
Je neuvěřitelné, co vše dnes už endoskop dokáže. Vývoj jde mílovými kroky dopředu.
Endoskopie jde opravdu velmi dopředu, ale ostatně jako celá medicína. My se dokonce trošku smějeme, že začínáme brát práci chirurgům. Potkáváme se s chirurgy a některé věci, které se dříve musely operovat, a byla to velká operace samozřejmě zatížená větším rizikem závažných komplikací, tak my jsme dnes miniinvazivně, endoskopem, schopni to kvalitně ošetřit.
Jednou z těch věcí je třeba drenáž, vydrénování, vypuštění hnisu z abscesu, který vzniká v okolí slinivky břišní v souvislosti s jejím zánětem. To byl dříve život ohrožující stav, který končil na jednotkách intenzivní péče opakovanými operacemi s nedobrými výsledky.
My jsme dnes u části pacientů schopni jim pomoci endoskopem a vypustit ten hnis dovnitř do trávicí trubice. Nebudu zabíhat do detailů, to není důležité, ale důležité je, že máme možnosti, jak pacientům velmi významně pomoci a velmi výrazně snížit nedobré výsledky léčby.
Celou endoskopickou radioporadnu s doc. MUDr. Iljou Tachecím, Ph.D., přednostou II. interní gastroenterologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Prevence zachraňuje životy. Ženy by si měly aspoň jednou měsíčně udělat samovyšetření obou prsů
Nezapomínejte na mamologické vyšetření a mamografický screening. Pokud si žena sama nahmatá bulku, jak má postupovat? Jak probíhá biopsie a kdy budete znát výsledek?
-
Přednostka kožní kliniky Jarmila Čelakovská: Přijďte včas. Prevence je důležitá součást naší práce
Lada Klokočníková přivítala v rozhlasové kavárně docentku MUDr. Jarmilu Čelakovskou, přednostku Kliniky nemocí kožních a pohlavních Fakultní nemocnice Hradec Králové.
-
Poznej sílu prevence. Studenti Lékařské fakulty UHK radili lidem, jak se správně starat o své zdraví
Přes 100 lidí si přišlo ke královéhradeckým studentům medicíny pro radu, jak pečovat o své zdraví. Na osvětové akci Poznej sílu prevence byla i reportérka Adéla Kavříková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka