Endodoncie = bolest? Ani netušíme, že máme v ústech kořenové zubní kanálky. Ovšem než začnou zlobit

14. červenec 2022

Radioporadna o endodoncii. To je obor, který se zabývá zubní dření, tkáněmi zubních kořenů, kde nejčastějším zákrokem bývá ošetření zubních kořenových kanálků prováděné při zánětu. O tom všem hovoříme s doc. MUDr. Jakubem Suchánkem ze stomatologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové. 

Většina lidí možná vůbec netuší, že má nějaké kořenové zubní kanálky, dokud je nezačnou bolet. Je to tak?
Ano, víceméně je to tak.

Slýchám ovšem o čištění zubních kořenových kanálků jen samé horory. Bolest, slzy, lidi brečí bolestí. Je nutné dávat mezi pojmy endodoncie a bolest rovnítko?
Nutné to samozřejmě není. Ideální variantou je zachytit zubní kaz ještě předtím, než vůbec vznikne. Nebo než se dostane tak blízko, aby způsobil nějaké nepříjemnosti pacientovi. Ale když už se dostaneme k ošetření kořenových kanálků, tak velmi často pacient vyhledává zubního lékaře až ve fázi bolesti. To samotné ošetření by nemělo být bolestivé. Neříkám, že je vždy příjemné, ale nebolestivé.

Správné provizorní ošetření je na hodinku a půl nebo dvě hodiny u komplikovaných zubů. Pak ještě následuje definitivní ošetření.
doc. MUDr. Jakub Suchánek, stomatologická klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové

Kdy tedy máme správně k zubaři přijít?
Správně je vždy po půlroce jít na preventivní prohlídku. Pokud tam nějaký kaz vzniká, tak aby měl lékař čas zasáhnout. Buď nějakou preventivní metodou ve smyslu zvýšené dentální hygieny, aby se zastavil růst onoho kazu, pokud to ještě jde. Nebo ho ošetří v co nejmenším rozsahu, aby se kaz k zubní dřeni vůbec nedostal a nezpůsobil její poranění. Když už nás něco bolí, tak to znamená, že infekce zasáhla už vnitřek zubu, nervy, zubní dřeň a zub umírá.

Čtěte také

Ta bolest je jaká? Pulzující?
Ta bolest je strašná. Řekl bych, že je to jedna z nejhorších bolestí, s jakou se pacient může mít vůbec setkat. Samozřejmě záleží, v jaké fázi to je. Standardně, když je zanícena zubní dřeň zanícená, tak je bolest velmi intenzivní. V noci pacienta nenechá spát a téměř nereaguje na analgetika. A vždy ji ještě zhorší teplé nebo studené.

Popište nám, jak to vypadá, když k vám někdo přijde?
Standardní jsou dvě fáze tohoto onemocnění. První je zánět zubní dřeně, kdy je ta bolest velmi intenzivní. A druhá varianta nastává, když je kořenový kanálek prázdný, už v zubu takzvaně není nerv. Ale je v něm nějaká infekce z dutiny ústní a ta dráždí okolí zubu. Tady je typickým příznakem, že zub je bolestivý na dokousnutí nebo na dotyk. A pacient má velmi často pocit, že je zub malinko vyšší. Tady je bolest trošku lepší v reakci na analgetika, dá se tak lépe tlumit.

Čtěte také

Samotné ošetření potom vypadá jak?
Pacienta na začátku musíme vyšetřit. Přiložíme na zub něco studeného, takže bolest z počátku vlastně zhoršíme. Abychom si otestovali, který zub pacienta opravdu bolí. Protože velmi často není ten člověk schopen lokalizovat, jestli bolest pochází z horní nebo dolní čelisti. Tedy úvod je maličko sadistická, ale následně samozřejmě okamžitě následuje anestezie, která by měla odtlumit vedení bolesti z nervu. A pak následuje samotný zákrok, tedy ošetření kořenových kanálků, pokud je to indikováno.

Je to problematika úplně všech věkových skupin nebo tento problém řeší spíše starší lidé?
Není to problém úplně těch nejmenších dětí. Tam je ošetření kořenových kanálků velmi vzácné. Spíše se ho snažíme neprovádět v tomto věku. A pak, od sedmého nebo osmého roku věku až do pozdějšího věku, je to už potom typické, řekněme.

Čtěte také

Znamená to, že čím dříve zasáhnete, tím méně bolesti cítíme? Funguje to tak?
Včasný zákrok v podstatě jen pomáhá pacientovi od akutní bolesti. Pokud pacient vydrží o dva nebo tři dny déle, než k nám přijde, tak jen trpí déle bolestí. Ale pro mne, jako ošetřujícího lékaře, to nehraje významnou roli v rámci prognózy ošetření.

Jak dlouho u vás pobudeme, když přijdeme s takovým bolavým problémem?
Ošetření kořenových kanálků opět záleží na fázi vývoje onemocnění. Ale pokud se má už udělat úplně správné ošetření, tak to je na hodinku a půl nebo dvě hodiny u komplikovaných zubů. Tedy ono provizorní ošetření a pak ještě následuje definitivně ošetření.

Jakub Suchánek a Pavla Kindernayová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou zubařskou radioporadnu s doc. MUDr. Jakubem Suchánkem si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související