Chybí vám zub či zuby? Dentální implantologie se bát nemusíte. Určitě s tím půjde něco udělat

4. únor 2019

Stomatolog MUDr. Martin Čelko v naší radioporadně na téma: zubní implantáty a dentální implantologie. Pokud vám chybí kořen zubu, je na místě nasadit zubní implantát.

Co je zubní implantát?

Zubní implantát je dnes už standardním řešením chybějících zubů. Je to fixní funkční náhrada zubu včetně kořenu, která na rozdíl od provizorních či snímatelných zubních náhrad umožňuje pacientovi ničím nekomplikovaný život.

Jaké jsou zásady správné péče o náš chrup? Zuby a úsměv jsou vaší vizitkou

Péče o zubní náhradu je stejně důležitá jako péče o vlastní zuby (ilustrační foto)

Doc. MUDr. Romana Koberová Ivančaková a Květa Prouzová ze Stomatologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové. Téma: správná péče o zuby. 

Zubní implantát představuje titanový kořen, který se vsazuje do čelisti tak, jako v ní dříve seděl kořen zubu. Na tento titanový kořen následně nasedá keramická korunka. Dohromady tyto dvě části tvoří plně funkční zubní náhradu.

Samotný proces implantace už dnes není pro pacienta nijak náročnou záležitostí. Probíhá nejčastěji ve třech fázích. První je konzultace s lékařem a vypracování léčebného plánu, následuje faktická implantace a zhruba po dvou měsících i nasazení korunky.

Probíhá implantace v narkóze?

Nikoliv. Zavádění zubního implantátu probíhá stejně jako všechny stomatologické výkony v lokální anestezii.

Operace úst

Pro pacienty, které návštěva stomatologa stresuje, je možné nabídnout také tzv. analgosedaci, což znamená, že je před ošetřením pacientovi podán speciální medikament, který ho uklidní a relaxuje. Pacient pak nejen necítí žádnou bolest, ale ani žádný stres.

Celou radioporadnu s MUDr. Martinem Čelkem si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Blanka Malá , baj
Spustit audio

Související