Doňa Meduňa sdílí své znalosti bylin a ráda ukazuje lidem, po jakých pokladech šlapeme a nevidíme je

27. duben 2022

Jako malá jsem chtěla být indiánkou, říká Magdalena Dobromila Staňková, bylinkářka, výtvarnice, ilustrátorka, lektorka i zahradnice. Žena mnoha schopností s velkou láskou k přírodě, která ochotně sdílí s ostatními své znalosti o bylinkách.

Magdaléna Dobromila Staňková hovoří v naší radioporadně na téma: botanická ochutnávací vycházka a bylinky pro děti i maminky.

Vidím vás jako vílu a indiánku v jedné osobě. Vy máte dokonce i indiánské jméno Doňa Meduňa. 
Já mám mnoho jmen. Protože indiánská jména přicházejí podle situace. Takže to by bylo na delší vyprávění. Ale Doňa Meduňa je asociací od meduňky, protože to je taková typická bylinka pro unavené maminky.

V tomto období doporučuji pampelišku, kvete úplně všude. Můžete zpracovat i její stonky, mají docela příjemnou chuť, nejsou tolik hořké.
Magdalena Dobromila Staňková, bylinkářka, výtvarnice, ilustrátorka

Už dávno naši předci věděli, že meduňka uklidňuje, nejen děti, ale i maminky. Když nemůžete usnout nebo když bolí bříško. Tedy je to moje oblíbená bylinka. A název Doňa Meduňa vznikl jako jedno z mých mnoha jmen.

Čtěte také

Jaro je asi vaším favoritem?
Samozřejmě, na jaro všechny bylinářky čekají. A je zajímavé, že třeba sedmikrásky, u nás jich máme plný trávník, tak pokud není sníh, tak se dají najít i v lednu a i v lednu kvetou, když je sluníčko.

Mám taková svá místa pod keři nebo na nějakých osluněných místech, kde sbírám třeba ptačinec i sedmikrásky v zimě. A samozřejmě před Velikonocemi kopřivy, to musí být. A divoké česneky a divokou pažitku.

Kterou bylinu máte nejraději?
To je nejtěžší otázka. To je jako kdybyste si mě zeptala, které ze svých tří dětí mám nejraději. Nemůžu říct jen jednu bylinku, protože je jejich mnoho a pořád se učím poznávat další. Teď v tomto období už je taková má favoritka pampeliška.

Jarní kvítky

Sedmikrásky a pampelišky toho hodně vydrží, takže pokud máme chuť, můžeme mít zahradu plnou této bílo žluté krásy.
Určitě, pokud nechcete anglický trávník bez plevelů, tak já mám takový velmi pestrý trávník a jsem ráda, když mi tam sedmikrásky kvetou. A je zajímavé, že když je posekáte sekačkou, tak ono je to nezničí, jen zkrátí stonky, když je pošlapete, tak se znovu narovnají.

Čtěte také

V tom je krásná symbolika, proč třeba právě sedmikrásky pomáhají ženám nejen po porodu, ale i při psychickém vyčerpání. Protože tam je ta nezlomnost. Stokrát vás pošlapou a vždy se znovu narovnáte. A je to bylinka, která roste úplně všude, většinou si jí ani nevšímáme. Tak ukazuji lidem, po jakých pokladech šlapeme a vůbec je nevidíme.

Co nám v těchto dnech doporučíte pro zdraví, imunitu a dobrou náladu?
Určitě pampelišku. V tomto období nám kvete všude a většinou lidé vědí, že se dělá salát z jejích listů a z květů třeba pampeliškový med nebo sirup. Ale když natrháte květy pampelišky a zbydou vám stonky, tak je rozhodně nevyhazujte. Ony mají docela příjemnou chuť, nejsou tolik hořké. Dají se po krájet a můžete z nich udělat třeba osolený salát s jogurtem osolený.

Čtěte také

A potom se dá z pampelišky udělat výborná perlivá limonáda. Možná znáte, jak se dělá fermentovaná kvašená limonáda z květů černého bezu, tak stejně se může udělat i z pampelišek. Můžete tam dát listy, stonky i květy. A buď se tam do vody dává trošičku droždí a cukru. Necháte to potom tři dny v pokojové teplotě kvasit. Občas to musíte promíchat.

Ale já to dělám i s tibetskou houbu a ta limonáda je potom velmi léčivá, protože je navíc probiotická. Tibetská houba má mnohem víc dobrých bakterií než například obyčejný jogurt, ale pokud nemáte tibetskou houbu, klidně tam můžete dát třeba lžíci jogurtu.

Každý den promícháte a ochutnáváte. Nejdříve je tam jen sladká chuť a postupně, jak se mění na kyselou, se stává limonáda víc perlivou. Tak poznáte, že už je to hotové. Potom to scedíte a uchováváte v ledničce. Ještě tam třeba přidávám i bio citrony s kůrou. Má to pak příjemnou nahořklou chuť třeba jako tonik.

Čtěte také

Kudy vedla vaše cesta k přírodě? Věděla jste, že se budete přírodě věnovat, už jako malá holka?
Ano bylo to tak. Měla jsem štěstí, že mě rodiče brali odmalička do přírody a celé dětství až do dospělosti jsme jezdili taková parta několika rodin pod stan. To byl pro mě ten pravý život. Moc si nepamatuji, co jsme se učili na základní škole, ale přesně vím, co rostlo na cestě do mé školy na Hanspaulce. A pamatuji si můj indiánský život v létě pod stanem, když jsem chodila bosa v lese a byliny už jsem sbírala a kreslila.

Jarní nápoj

Líbí se mi, že svoji cestu ukazujete i ostatním a na svou zahradu dokonce zvete i nevidomé a slabozraké s vodícími pejsky. Jak mohou lidé se ztrátou zraku poznávat byliny?
To je velmi zajímavé. Mám z té spolupráce radost, protože tito lidé mají zase své další smysly mnohem vyvinutější. Takže při vycházce na zahrádce poznávají byliny i hmatem a čichem, ochutnávají je.

Vezmu je za ruce a vedu je po zahrádce a oni si osahávají rostliny a poté je poznávají po hmatu a po vůni. Děláme i přes zimu setkání s aromaterapií, propojíme to i s tvoření, vodím je třeba do parku, kde poznáváme stromy. A je s takovými lidmi dokonce i velká legrace, takže se zase na ně těším, že přijdou.

Celou bylinkovou radioporadnu s Magdalénou Dobromilou Staňkovou si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související